Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Chińczycy wejdą na orbitę okołoziemską z 5G


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2020-06-13 07:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ nag.ru/ facebook.com/geoekonomia/ computerworld.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Chińczycy wejdą na orbitę okołoziemską z 5G
fot. NASA commons.wikimedia.org
Chińskie firmy China Unicom i Huawei rozpoczynają wspólny przedsięwzięcie integracji sieci naziemnych 5G i satelitów krążących wokół Ziemi na niskich orbitach. Platforma zostanie wykorzystana do rozwoju internetu rzeczy, podłączonych samochodów i innych rozwiązań.
China Unicom i Huawei podpisały 6 czerwca umowę o współpracy przy budowie sieci lotniczych. Poinformowano, że partnerzy już stworzyli platformę demonstracyjną 5G na niskiej orbicie opartą na wielodostępowym Edge Computing (MEC). Edge computing to krok w przeciwnym kierunku niż szła chmura. Choć w innej formie, wracamy do idei przetwarzania rozproszonego, gdzie dane są przechowywane, przetwarzane, a nawet analizowane bezpośrednio w urządzeniach końcowych, kontrolerach lub mikrocentrach danych znajdujących się w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

W przyszłości obie strony umowy planują opracować technologie i rozwiązania w celu łączenia niskoorbitalnych systemów satelitarnych i sieci 5G. Firmy ogłosiły chęć stworzenia aplikacji biznesowych dla satelitarnego Internetu rzeczy. Ponadto technologia 5G MEC może być przydatna w organizowaniu usług opartych na dronach w segmentach multimediów, transportu i ekologii.

China Unicom i Huawei nie ujawniły jeszcze szczegółów współpracy. Producent sprzętu telekomunikacyjnego działa w segmencie 5G MEC od dawna, a nawet otrzymał kilka nagród za swoje rozwiązania. Platforma została już wdrożona podczas tworzenia inteligentnych portów w miastach Jiangyin, Szanghaj i Ningbo, podczas uruchamiania usług turystycznych VR oraz projektu Wonderland, Mountains and Rivers na Beijing Expo 2019, podczas tworzenia inteligentnej produkcji 5G dla Haier.

China Unicom ma również coś do wniesienia do ogólnego projektu. W dniach 27-30 kwietnia Unioncom Air Net, spółka zależna China Unicom, ogłosiła uruchomienie swojej satelitarnej usługi internetowej,  demonstrującej swoje zdolności do zapewnienia zintegrowanych usług łączności alarmowej na niebie, ziemi i morzu dla klientów rządowych i korporacyjnych. Warto zauważyć, że ogłoszenie uruchomienia tego systemu nastąpiło tydzień po decyzji Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform Chin o umieszczeniu satelitarnego internetu szerokopasmowego, 5G i internetu rzeczy na liście „Nowej infrastruktury”. Ta decyzja daje zielone światło twórcom podobnych produktów i pociąga za sobą szereg interesujących konsekwencji. Oprócz współpracy między China Unicom i Huawei jest to nowa runda inwestycji w projekt satelitarny Commsat, podczas którego firma zebrała 270 milionów juanów (niespełna 150 mln złotych), aby stworzyć mikrosatelity.

Całe przedsięwzięcie jest rękawicą rzuconą Elonowi Muskowi i jego Starlinkowi. Po upadku OneWeb wydawało się, że to właśnie ta inicjatywa ma największe szanse powodzenia w stworzeniu rojów satelitów, które będą „siać” internet na całym globie, również w miejscach, które obecnie są pozbawione dostępu do internetu. Wejście Chińczyków do gry jest ciekawym zwrotem akcji, oraz kolejną katastrofalną informacją dla zawodowych i amatorskich astronomów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Radom-Sadków: Otwarto kolejne przetargi na budowę lotniska

Biznes i przemysł

Radom-Sadków: Otwarto kolejne przetargi na budowę lotniska

Emilia Derewienko 09 czerwca 2020

Kijów: Nowy przystanek na trasie „ekspresu boryspolskiego” – z przesiadką na metro

Infrastruktura i lotniska

Kijów: Nowy przystanek na trasie „ekspresu boryspolskiego” – z przesiadką na metro

Witold Urbanowicz 09 czerwca 2020

Chińczycy nie ustają w parciu do podboju kosmosu

Biznes i przemysł

Chińczycy nie ustają w parciu do podboju kosmosu

Aleksander Domański 30 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5