Boeing znalazł się w centrum zainteresowania w trzecim dniu targów lotniczych odbywających się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wszystko dzięki ogłoszeniu, że Air Astana podpisała list intencyjny na zakup 30 sztuk 737 MAX 8 dla swojej spółki zależnej niskokosztowej linii Fly Arystan.
Narodowy przewoźnik Kazachstanu spodziewa się wprowadzenia najnowszej wersji 737 pod koniec 2021 roku. To oczywiście zakłada, że do tego czasu uziemienie MAX-ów, z jakim mamy teraz do czynienia będzie tylko złym wspomnieniem. Na razie jednak do marca tego roku żaden MAX nie wzbił się w powietrze z pasażerami na pokładzie.
30 MAX-ów dla Air Astana
Najnowsze informacje mówi o tym, że powrót odrzutowców do służby powinien nastąpić na początku przyszłego roku, gdy Boeing domknie sprawę zmiany oprogramowania i szkolenia pilotów. To powinno pozwolić FAA na zakończenie uziemienia. Pamiętać jednak należy, że osobny proces certyfikacji przeprowadzi europejski regulator. Nie wiadomo ile EASA zajmie to czasu.
Air Astana posiadająca w swojej flocie tylko 7 samolotów Boeinga na 37 maszyn, jakimi obecnie dysponuje, liczy, że wszystko ułoży się teraz zgodnie z deklaracjami amerykańskiego producenta. Optymizm linii jest jednak podszyty realizmem, dlatego mamy do czynienia tylko z listem intencyjnym, a nie podpisaniem umowy. Obecnie kupowanie MAXów to jak nabywanie kota w worku. To potencjalnie bardzo dobry samolot, ale istnieje możliwość, że wady, jakimi obarczony jest ten model, okażą się dla niego zabójcze. Jest to wariant mniej prawdopodobny stąd decyzja Air Astana.
– Sprawiamy, że latanie jest dostępne dla obywateli Kazachstanu – powiedziała dziennikarzom ogólnikowo o transakcji Alma Aliguzhinova, dyrektor ds. planowania Air Astana. Dodała, że spółka planuje pozyskać bezpośrednio 15 MAX-ów a do pozyskania reszty wykorzystać formułę leasingu.
20 maszyn dla anonimowego nabywcy
Boeing poinformował również, że udało mu się sprzedać kolejnych 20 sztuk najnowszego 737. Połowę z nich stanowią MAX-y w wersji 7, a połowę największe „Dziesiątki”. Nazwa kontrahent nie została ujawniona.
W sumie, według cen katalogowych, Boeing może się dziś pochwalić zapowiedziami zakupów za 6 miliardów dolarów. Ważniejsze chyba wydaje się, że amerykańska korporacja w ogóle sprzedaje i potencjalni nabywcy cały czas czekają na dobre wieści ze strony regulatorów co do bezpieczeństwa MAX-ów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.