Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Boeing nie docenił siły antyszczepionkowców? Władze obawiają się fali rezygnacji


Wstecz Dalej

Autor:

Tomasz Śniedziewski

Data publikacji:
2021-11-09 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Boeing nie docenił siły antyszczepionkowców? Władze obawiają się fali rezygnacji
Fot. Tomasz Sniedziewski
Liczba pracowników Boeinga, którzy złożyli wniosek o zwolnienie od obowiązku szczepienia się, motywując go wymogami religijnymi lub kwestiami medycznymi wyniosła ponad 11 tys., co stanowi prawie 9 proc. pracowników zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych, znacznie więcej niż szacowały władze spółki, informuje Agencja Reutera powołując się na swoje źródła.
Większa niż zakładana niechęć pracowników do szczepień powoduje, iż władze Boeinga poszukują nowej strategii, która pozwoliłaby zachować bezpieczeństwo w miejscu pracy oraz realizować politykę szczepień dla dostawców zakontraktowanych przez rząd federalny, jednocześnie unikając masowego odpływu robotników oraz specjalistów. Problem pojawia się w momencie, kiedy Boeing z wyzwaniami dotyczącymi procesu produkcji oraz certyfikacji programów 787, 777X oraz programu kosmicznego Starliner, jak również w czasie obniżonego popytu i problemami z brakami występującymi w łańcuchach dostaw, informuje Agencja Reutera.

Więcej czasu na szczepienia

W ubiegłym tygodniu, administracja prezydenta Joe Bidena dała pracownikom zatrudnionym w firmach zakontraktowanych przez rząd federalny czas na zaszczepienie się do 4 stycznia 2022. Po tym terminie osoby te muszą liczyć się ze zwolnieniem lub mają obowiązek poddawać się regularnym testom na obecność koronawirusa, jeśli uzyskali zgodę na zwolnienie z obowiązku szczepienia się. Po decyzji Białego Domu, w piątek 5 listopada, Boeing przesunął swój własny termin, od którego zapowiedział wymagania obowiązkowych szczepień, o około miesiąc, zrównując go z datą ustaloną przez rząd.

“Poddawanie się wymogowi szczepień pozostaje jednym z warunków zatrudnienia” napisały władze amerykańskiego producenta w e-mailu do pracowników, dodając iż osoby, których wnioski o zwolnienie od obowiązku szczepień zostały zaaprobowane, będą musiały zakrywać twarz, zachowywać fizyczny dystans od koleżanek i kolegów z pracy oraz często poddawać się testom na obecność koronawirusa zapalenia płuc Covid-19.

Liczba odmów szczepienia się kilkukrotnie wyższa od szacunków Boeinga

W rozmowie z Agencją Reutera rzecznik Boeinga odmówił podania dokładnej liczby osób, które zwróciły się o zwolnienie z obowiązku szczepień, ograniczając się do ogólnego oświadczenia: “Boeing jest zaangażowany na rzecz utrzymywania bezpiecznego środowiska pracy dla naszych pracowników, a wdrażanie zasad zdrowia i bezpieczeństwa w globalnym zatrudnieniu jest fundamentalne dla naszych wartości”.

Bardziej rozmowni byli dwaj anonimowi rozmówcy Agencji Reutera, którzy zdradzili, iż władze koncernu spodziewały się odmów szczepień na poziomie 2 proc., który pozwalałby firmie na zachowanie kontroli nad sytuacją. Jeden z rozmówców powiedział, że ponad 10 tys. pracowników złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku szczepień motywując je przekonaniami religijnymi. Drugi rozmówca zdradził, że liczba wniosków o zwolnienie z tego tytułu przekroczyła 11,3 tys., czyli około 9 proc. pracowników. Kolejne tysiąc osób powołuje się na względy medyczne.

Wielu z pracowników, którzy nie chcą się szczepić, zapowiada że odejdą z pracy, jeśli koncern nie uwzględni ich wniosków. - Długa lista problemów powoduje, iż ciężko odczuwać dumę z pracy w firmie. Dla wielu osób sposób, w jaki zmusza się do szczepień to działanie, które przelało szalę goryczy - powiedział jeden z inżynierów w rozmowie z Agencją Reutera, dodając iż planuje odejście z firmy, jeśli ta nie uzna jego wniosku o zwolnienie z obowiązku szczepienia się z uwagi na przekonania religijne.

Problem dotyczy również innych firm z branży

Podobny problem dotyka inne firmy z branży aeronautycznej. Około 50 pracowników z fabryki rakiet United Launch Alliance (ULA) w Alabamie, firmy działającej w ramach współpracy Boeinga i Lockheed Martin, już teraz trafiło na bezpłatne zwolnienia lub zadecydowało o wcześniejszym przejściu na emeryturę po tym, gdy odmówili przyjęcia szczepień w terminie danym im przez firmę, potwierdziły dwa źródła w rozmowie z Agencją Reutera. Trzeci rozmówca dodał, iż władze ULA spodziewają się, iż w najgorszym scenariuszu mogą stracić aż 390 pracowników, czyli 15 proc. z liczącego 2,6 tys. osób personelu spółki.

Rzecznik ULA poinformował, iż do tej pory 26 osób, czyli około 1 proc. personelu zdecydowało się na definitywne odejście z pracy w firmie. - Firma ULA zdecydowała się wymagać posiadania szczepień by stworzyć zdrowe i bezpieczne środowisko dla naszych pracowników i by podążać w kierunku nakreślonym przez władze Stanów Zjednoczonych oraz praktykę branży - powiedział rzecznik ULA w rozmowie z Agencją.

Jednym z powodów, dla których miała nastąpić seria zwolnień z pracy w ULA była decyzja władz spółki o odmowie pracownikom prawa do wnioskowania o zgodę na zwolnienie z obowiązku szczepienia się z uwagi na przekonania religijne. Władze ULA uznały, że badanie każdej ze spraw zabierałoby zbyt wiele czasu, mówią informatorzy Agencji Reutera.

Nie stosuję się do siły ani przymusu - powiedział ULA Brent Vandiver, 45-letni spawacz, który był jednym z pracowników decydujących się przejść na bezpłatne zwolnienie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

Infrastruktura i lotniska

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

13 sierpnia 2022

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

Pasażer i linie lotnicze

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

13 sierpnia 2022

Hyperloop w Bawarii

Biznes i przemysł

Hyperloop w Bawarii

13 sierpnia 2022

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

Pasażer i linie lotnicze

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

13 sierpnia 2022

Emirates zmodernizują 120 samolotów

Biznes i przemysł

Emirates zmodernizują 120 samolotów

13 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5