Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Biedroń apeluje o wsparcie dla Modlina. „Budowa CPK powinna zostać wstrzymana”


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-05-25 12:39
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Biedroń apeluje o wsparcie dla Modlina. „Budowa CPK powinna zostać wstrzymana”
fot. Robert Biedroń Facebook
– Lotnisko w Modlinie traci płynność finansową, potrzebną do właściwego funkcjonowania. Apeluję o wstrzymanie planów budowy CPK i przekazanie środków na wsparcie Portu Lotniczego w Modlinie – mówił kandydat na prezydenta Lewicy, Robert Biedroń, podczas konferencji prasowej na podwarszawskim lotnisku.
– Na przykładzie Modlina widać jak w soczewce to, co działa i nie działa w państwie. To najszybciej rozwijający się port, co pokazuje, że ta inwestycja była trafiona. Modlin to także miejsca pracy i praktycznie wszystkie kierunki w Europie i poza Europą, to zebranie dużego potencjału lotniczego kraju i tej części Europy – chwalił lotnisko podczas konferencji prasowej w Modlinie Robert Biedroń, kandydat na prezydenta z ramienia Lewicy.

Lotnisko w Modlinie od początku pandemii koronawirusa, podobnie jak inne lotniska w Polsce, wstrzymało funkcjonowanie. Modlin, który obecnie jest portem jednego przewoźnika, irlandzkiego Ryanaira, rozwija się w bardzo szybkim tempie, jednak jego przyszłość od lat wisi na włosku na skutek braku porozumienia właścicieli. Lotnisku potrzeba pieniędzy na rozbudowę i zwiększenie przepustowości, wciąż nieznana jest również najbliższa przyszłość linii kolejowej do portu. Kryzys związany z pandemią spowodował, że kondycja Modlina jest coraz słabsza.

Biedroń zaapelował o przekazanie funduszy na ratowanie podwarszawskiego portu. – Mam nadzieję, ze wszyscy kandydaci na prezydenta przyjadą tutaj i wesprą tę instytucję, bo Modlin traci płynność finansową, potrzebną do jego funkcjonowania. Apeluję o wstrzymanie planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekazanie środków na wsparcie Portu Lotniczego w Modlinie – powiedział w pewnym momencie.

Zdaniem kandydata Lewicy budowa Portu Lotniczego Solidarność jest skazana na porażkę. – Lewica od początku mówiła, że CPK to wielki błąd, skoro nie udźwignięto innych, wielkich inwestycji. Modlin jest jedną z najlepszych inwestycji w skali kraju, a w miejscu budowy CPK mieszkańcy apelują o zaniechanie budowy – mówił.

Robert Biedroń zwrócił uwagę, że odpowiedzialność za funkcjonowanie portu spadła w dużym stopniu na samorządy. – One same sobie z tym nie poradzą, dlatego apeluję do rządzących o wsparcie takich instytucji specjalną specustawą; nie tylko tego portu per se, ale miejsc pracy, restauracji, hoteli, sklepików, parkingów, które powstały wokół – podsumował. – Proszę kandydatów o pełną solidarność w tej kwestii i zadeklarowanie realnej, a nie fikcyjnej pomocy dla lotniska w Modlinie – zakończył.

Z taką oceną sytuacji nie zgadzają się przedstawiciele CPK. Mikołaj Wild, który stoi na czele spółki odpowiedzialnej za budowę nowego portu i infrastruktury mu towarzyszącej uważa, że "model duoportu w przypadku centralnej Polski i regularnego przewoźnika LOT nie ma absolutnie biznesowego sensu". Przypomina także o tym jak dyskusyjne jest przez samorządy dopłacanie do lotnisk, z których korzystają jedynie tanie linie.


Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rząd Niemiec i zarząd Lufthansy osiągnęli porozumienie

Prawo i polityka

Rząd Niemiec i zarząd Lufthansy osiągnęli porozumienie

Rafał Dybiński 25 maja 2020

Horała: Biedroń kłamie. CPK to najbardziej konsultowany projekt infrastrukturalny

Infrastruktura i lotniska

Horała: Biedroń kłamie. CPK to najbardziej konsultowany projekt infrastrukturalny

Emilia Derewienko 06 marca 2020

Biedroń: CPK? Pomnik władzy PiS, miliardy w błoto!

Prawo i polityka

Biedroń: CPK? Pomnik władzy PiS, miliardy w błoto!

Aleksander Domański 27 kwietnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5