Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Babimost z gigantycznym spadkiem za listopad


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-12-05 08:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Babimost z gigantycznym spadkiem za listopad
fot. Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost
Lotnisko Zielona Góra – Babimost kolejny miesiąc z rzędu odnotowało dwucyfrowy spadek liczby pasażerów. W listopadzie z portu skorzystało o 39 proc. podróżnych mniej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.
W sumie na lotnisku pojawiło się w ubiegłym miesiącu 1 334 osób. Łącznie od początku roku z portu skorzystało już 20 547 podróżnych. To więcej niż w całym ubiegłym roku o niemal ¼, jednak utrzymująca się tendencja spadkowa nie daje nadziei na to, by port mógł zdobyć wreszcie lepszą pozycję. Spadek za ubiegły miesiąc to kontynuacja spadków za październik, kiedy liczba podróżnych była o 25 proc. mniejsza niż rok wcześniej, oraz za wrzesień, kiedy liczba pasażerów spadła o 12,7 proc.

Póki co nic też nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. W ostatnich dniach poinformowano również, że do przetargu na uruchomienie połączeń zagranicznych z babimojskiego lotniska nikt nie przystąpił. Przewoźnicy nie byli zainteresowani uruchomieniem tras, mimo iż za ich realizację miasto chciało zapłacić 1,5 mln zł jeszcze w tym roku, oraz po 3 mln zł w dwóch kolejnych latach.

Tymczasem umowa z PLL LOT, opiewająca na 12,1 mln zł i obowiązująca od marca, kończy się w grudniu. Póki co nie wiadomo, czy przewoźnik zamierza ją przedłużyć. Bez trasy LOT-u zielonogórskie lotnisko pozostanie jak Radom – bez żadnych połączeń. Trasie oferowanej z Zielonej Góry przez narodowego przewoźnika nie służą nawet utrudnione warunki na trasie kolejowej, która od dłuższego czasu na odcinku pomiędzy Poznaniem a Warszawą przechodzi remont (w związku z czym pociągi jeżdżą wydłużoną trasą, przez Gniezno).

Drogą do uratowania ruchu w Babimoście miały być trasy międzynarodowe, ale i one, mimo powtórnego przetargu, pozostają w sferze marzeń. Tymczasem o ich uruchomieniu mówiło się tu od lat. Wcześniej temat podejmowała marszałek województwa Elżbieta Polak, która obiecywała, że w przyszłości z Babimostu będą obsługiwane połączenia do 3-5 portów lotniczych w Europie. W ubiegłym roku marszałek wspominała również, że zabezpieczono środki na ten cel w budżecie województwa.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kraków Airport: Wylądował 6-milionowy pasażer

Infrastruktura i lotniska

Kraków Airport: Wylądował 6-milionowy pasażer

Emilia Derewienko 19 listopada 2018

W trzecim kwartale europejski ruch pasażerski zwiększył się o pięć procent

Pasażer i linie lotnicze

W trzecim kwartale europejski ruch pasażerski zwiększył się o pięć procent

Justyna Urbaniak 16 listopada 2018

Dzisiaj poleciał 8-milionowy pasażer LOT-u

Pasażer i linie lotnicze

Dzisiaj poleciał 8-milionowy pasażer LOT-u

Emilia Derewienko 16 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5