Liczba pasażerów na Lotnisku Chopina rośnie szybciej niż liczba operacji. Od początku tego roku port obsłużył już 11 milionów pasażerów! 2025 zapowiada się więc rekordowo dla ruchu pasażerskiego – do końca roku „Okęcie” powinno obsłużyć ponad 23 miliony podróżnych.
Postpandemiczne lata w przypadku Lotniska im. F. Chopina oznaczają historyczne rekordy. Pięć lat temu "Okęcie" obsłużyło 18,8 miliona osób. W 2024 roku stołeczny port zrealizował 170,4 tys. pasażerskich operacji lotniczych, czyli o 11,7 proc. więcej niż w roku poprzednim, kiedy było ich niewiele ponad 152 tys. Jest to jednak liczba o 5,6 proc. niższa niż w roku 2019, kiedy to doliczono się ponad 180,5 tys. operacji lotniczych. Choć w roku 2024 liczba operacji była wciąż niższa niż w rekordowym dla branży roku 2019, to liczba pasażerów o prawie 300 tys. przekroczyła barierę 21 milionów obsłużonych osób.
Przez pięć miesięcy tego roku Lotnisko Chopina obsłużyło dokładnie 8 748 556 pasażerów, czyli o 13,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Zdecydowana większość pasażerów podróżowała w ruchu międzynarodowym, a prawie dwie trzecie podróżnych wybierało rejsy w ramach Strefy Schengen.
Dziś (1 lipca) „Okęcie” obsłużyło 11-milionowego pasażera od początku roku, co oznacza, że w czerwcu liczba podróżnych znów przekroczyła pułap dwóch milionów. Jak wskazuje Łukasz Chaberski, prezes Polskich Portów Lotniczych, które są operatorem warszawskiego portu lotniczego, a także lotnisk w Radomiu i Zielonej Górze, w 2025 roku było pięć dni, w których liczba obsługiwanych dziennie podróżnych przekroczyła 80 tysięcy. Rekordowy był 22 czerwca – wówczas obsłużono ponad 84 tysięcy pasażerów.
Ruch pasażerski rośnie, a w tym roku do poziomu sprzed pandemii zbliży się także liczba realizowanych operacji. Aby zaabsorbować rosnący ruch pasażerski, Lotnisko Chopina będzie modernizowane. – Budowa CPK właśnie się rozpoczęła, bo bez modernizacji Lotniska Chopina (do momentu oddania CPK) stracilibyśmy od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów pasażerów – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK. Powiększenie infrastruktury terminalowej pozwoli na obsługę w latach 2030-2031 dodatkowych sześciu milionów pasażerów więcej. Bez rozbudowy „Okęcie” jest zdolne do obsługi maksymalnie 25 milionów pasażerów rocznie.