Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Airbus testuje zestaw gaśniczy w samolocie A400M


Wstecz Dalej

Autor:

Avgeek

Data publikacji:
2022-07-31 07:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Airbus testuje zestaw gaśniczy w samolocie A400M
Fot. Airbus Defence
Airbus z powodzeniem przetestował ruchomy zestaw gaśniczy na samolotach A400M nowej generacji podczas kampanii prób w locie w Hiszpanii. To bardzo dobra wiadomość, że pojawia się kolejne narzędzie do gaszenia pożarów z powietrza, szczególnie w sytuacji kiedy ostatnio wysokie temperatury przyczyniły się do wybuchu dzikich pożarów w wielu punktach Europy.
Kampania testowa odbyła się w warunkach dziennych przy minimalnej wysokości operacyjnej 150 stóp (45 m), prędkości lotu do 125 węzłów (231 km/h) i zrzucie do 20 ton wody ze zbiornika bieżącego w czasie krótszym niż 10 sekund. Głównym celem kampanii testowej jest walidacja ilości i czasu zrzutu wody, jak również zdolności A400M do pełnienia tej nowej roli z zestawem gaśniczym.

Rozwój tego prototypu i testy zostały przeprowadzone w ścisłej współpracy z 43 grupą lotniczą Sił Powietrznych Hiszpanii, a także z europejskimi autorytetami w dziedzinie operacji przeciwpożarowych oraz hiszpańskim Ministerstwem ds. Przemian Ekologicznych i Wyzwań Demograficznych (MITECO).

- Rozwój tego zestawu gaśniczego jest nieodłączną częścią naszej podróży w kierunku pomocy w tworzeniu bardziej zrównoważonego i bezpiecznego świata, nie tylko poprzez nasze działania, ale także poprzez nasze produkty. Jesteśmy głęboko przekonani, że A400M może odegrać istotną rolę w walce ze stale rosnącym zagrożeniem ze strony dzikich pożarów i wspierać odbudowę systemów społecznych i środowiskowych - powiedział Mike Schoellhorn, prezes Airbus Defence and Space.


Rozwiązanie przeciwpożarowe Airbusa stworzone dla A400M to zestaw typu roll-on/roll-off (RORO), który nie wymaga modyfikacji samolotu, dzięki czemu jest wymienny na każdy samolot we flocie A400M. Woda jest przechowywana w stałym zbiorniku w luku bagażowym i zatrzymywana przez dwoje niezależnych drzwi. Drzwi te są połączone z dwoma rurami zalewowymi, więc po uruchomieniu zrzutu woda jest wydalana przez dwie sekcje na końcu rampy. Wprowadzenie rozwiązania RORO umożliwia szybką reakcję na nieprzewidziane pożary i rekonfigurację samolotu do każdej z pozostałych ról.

Dzięki możliwości lotu na niskim poziomie i manewrowości przy małych prędkościach, A400M może precyzyjnie zrzucać ładunki wody na bardzo niskie wysokości, do 150 stóp. W przyszłości, oprócz opracowania wersji produkcyjnej tego zestawu, Airbus powtórzy te testy również w warunkach nocnych, wzmacniając wydajność i skuteczność misji.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Hiszpania zakupiła trzy airbusy A330 MRTT

Biznes i przemysł

Hiszpania zakupiła trzy airbusy A330 MRTT

Avgeek 14 listopada 2021

Indie potwierdzają zakup 56 samolotów Airbus C295

Biznes i przemysł

Indie potwierdzają zakup 56 samolotów Airbus C295

Avgeek 26 września 2021

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5