Łotewski airBaltic przyjął wczoraj (21 sierpnia) swoich gości i pracowników na międzynarodowym lotnisku w Rydze, gdzie odbyło się specjalne wydarzenie z okazji 30-lecia Bałtyckiego Łańcucha. W wydarzeniu brała udział także redakcja Rynku Lotniczego.
Kartka z kalendarzaWydarzenie zorganizowane przez airBaltic wpisuje się w główne obchody tego wydarzenia, które przypadają na 23 sierpnia. Bałtycki łańcuch (est. Balti kett, łot. Baltijas ceļš, lit. Baltijos kelias) był to masowy protest mieszkańców trzech tzw. krajów bałtyckich Litewskiej, Łotewskiej i Estońskiej SRR zorganizowany 23 sierpnia 1989 r. Około 2 mln osób utworzyło żywy łańcuch o długości ponad 600 km, łączący wszystkie trzy kraje. Bałtycki łańcuch był wyrazem protestu przeciwko ówczesnej sytuacji politycznej tych krajów wchodzących w skład Związku Radzieckiego. Dzień protestu wypadał w 50. rocznicę podpisania tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow o podziale stref wpływu w Europie, na którego skutek kraje bałtyckie popadły w zależność od Związku Radzieckiego. Bałtycki łańcuch został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata oraz do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższy łańcuch ludzi, jednak z czasem został zdeklasowany przez benglaski łańcuch, który zgromadził ponad 5 milionów ludzi i osiągnął 1050 km długości.
Trzy Airbus A220 w barwach krajów nadbałtyckich Ponadto na imprezie po raz pierwszy zaprezentowano razem wszystkie trzy airbusy A220-300 w barwach narodowych Estonii, Łotwy oraz Litwy, które noszą motywy flagi narodowej każdego z tych państw. Jest symbol korzeni airBaltic i zaangażowania w regionie Morza Bałtyckiego, a także rozwoju lokalnego lotnictwa.
A220 YL-CSJ - w barwach EstoniiA220 YL-CSL - barwach Łotwy
A220 YL-CSK - w barwach LitwySpecjalny utwór i najważniejsi gościePodczas imprezy airBaltic wraz z bałtyckimi muzykami - łotewskim zespołem Instrumenti, litewską piosenkarką Jazzu i Ewertem Sundja, liderem estońskiego zespołu Ewert and the Two Dragons - podarował Łotwie, Litwie i Estonii prezent w postaci piosenki poświęconej 30. rocznicy Drogi Bałtyckiej (Bałtyckiego łańcucha), która nazywa się Via Baltica. Kompozytorem nowej piosenki jest Reinis Sējāns (Instrumenti), a teksty zostały napisane przez łotewskiego poetę Martsa Pujātsa. Tłumaczenie na język estoński wykonane zostało przez estońskiego pisarza Contrę (Margus Konnula) i estońskiego muzyka Ewerta Sundja, a na język litewski przez litewską piosenkarkę Jazzu. Nowa piosenka zachęca do zapamiętywania i przekazywania wartości wolności z pokolenia na pokolenie - wolności, za którą ludzie tych krajów tęsknili tytułową drogą bałtycką.
- Dla Łotwy, Estonii i Litwy sierpień jest miesiącem wolności i naszym szczególnym wspólnym przeznaczeniem dla krajów bałtyckich. 30 lat temu w Estonii, na Łotwie, Litwie i na całym świecie niemal każdy Balt dołączył do Łańcucha / Drogi Bałtyckiej w swoich sercach i umysłach w tym czasie, dążąc do wolności swoich krewnych i siebie oraz niezależności wszystkich trzech państw bałtyckich - powiedział Egils Levits, Prezydent Łotwy.
- Dziękuję airBaltic za piękny i kreatywny pomysł pomalowania trzech nowych samolotów w kolory flag Łotwy, Estonii i Litwy, barw narodowych naszych narodów. airBaltic w szczególny sposób przypomina światu kolory naszych krajów. Na każdym lotnisku, do którego przybędą te samoloty, ich barwy będą okazją do opowiedzenia historii naszych krajów i naszego szczególnego przeznaczenia. Niech airBaltic będzie dla nas doskonałą okazją na Łotwie, w Estonii i na Litwie, aby cieszyć się przywróconą wolnością i otwartością na świat - dodał Egils Levits.
- Z dumą organizujemy to wydarzenie na cześć Bałtyckiego łańcucha (Baltic Way) - wyjątkowej, pokojowej demonstracji, która pokazała światu, jak zdeterminowani i zjednoczony naród bałtycki odzyskuje wolność. Wspólnie z niesamowitymi partnerami stworzyliśmy specjalną serię wydarzeń i utwór, aby uczcić rocznicę tego historycznego wydarzenia i zademonstrować solidarność bałtycką. Dzięki ponad 80 bezpośrednim trasom zapewniamy najlepszą łączność z krajami bałtyckimi. Jesteśmy zaangażowani w kraje bałtyckie i będziemy kontynuować naszą ścieżkę zrównoważonego wzrostu, aby promować przyszły rozwój Łotwy, Estonii i Litwy - powiedział Martin Gauss, dyrektor generalny airBaltic. (
nasz ostatni wywiad z Martinem Gaussem).
- Narody dzielące wspólną historię, kulturę i wizję oraz działające w skoordynowany sposób są niezwyciężone na drodze do wolności, niezależności, dobrobytu i sprawiedliwości historycznej - powiedział Artūras Žurauskas, ambasador Republiki Litewskiej na Łotwie.
- Dzień 23 sierpnia pozostaje jednym z najbardziej niezwykłych przykładów pokojowych protestów w historii, który doprowadził do odzyskania niepodległości przez nasze kraje. Bałtycki Łańcuch zgromadził wiele pokoleń i zbudował most między naszymi krajami. A powiedzenie "Razem stoimy, podzieleni upadamy" jest dziś tak bardzo realne, jak to było 30 lat temu - powiedziała Karmen Laus, zastępca szefa misji ambasady Estonii w Rydze.
airBaltic mały i zdrowy przewoźnik airBaltic obsługuje loty do ponad 70 miast z Rygi, Tallina i Wilna, oferując największy wybór miejsc i dogodnych przesiadek przez Rygę. Latem tego roku airBaltic zaoferował nowe połączenia z Tallina do Malagi, Brukseli i Kopenhagi. Natomiast wiosną br. łotewski przewoźnik uruchomił nowe i bezpośrednie połączenia z Rygi do Dublina, Stuttgartu i Lwowa. Obecnie flota linii składa się z 39 samolotów: 19 airbusów A220-300, 12 bombardierów Q400, sześciu B737-300 oraz dwóch B737-500.
W pierwszych siedmiu miesiącach 2019 r. linia wykonała 35935 lotów i przewiozła 2 807 625 pasażerów (+21 proc. vs 2018) przy średnim wypełnieniu pokładu (LF) wynoszącym 74 proc.