Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Air Astana: Znaczący wzrost zysków w 2019 r. Obawa o efekty wirusa z Wuhan


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2020-01-28 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ flightglobal.com

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Air Astana: Znaczący wzrost zysków w 2019 r. Obawa o efekty wirusa z Wuhan
Fot. Embraer Media
Narodowy przewoźnik Kazachstanu pochwalił się wynikami finansowymi za zeszły rok. I jest czym. Zysk wyniósł ponad 30 milionów dolarów wobec 5,3 mln dolarów zysku osiągniętego w 2018 r.
Jednocześnie przedstawiciele Air Astana podkreślili, że obecna sytuacja w Chinach związana z pojawieniem się nowego patogenu może bardzo mocno rzutować na wyniki za ten rok. Obecnie nie sposób tego ocenić, bo nikt nie wie, jak rozwinie się sytuacja. Obawa jest słuszna, bo giełdy już reagują na potencjalne zagrożenie. American Airlines w poniedziałek straciło 4 proc. na wartości na nowojorskim parkiecie.

Jest bardzo dobrze

Podczas omawiania wyników przewoźnik podał powody znaczącego wzrostu zysków, porównując je do tych uzyskanych dwanaście miesięcy wcześniej: zwiększenie się popytu wśród pasażerów na podróże, zwłaszcza na trasach krajowych (Kazachstan jest blisko dziewięciokrotnie większy od Polski) i czarterowych oraz sukces uruchomionej w zeszłym roku niskokosztowej linii FlyArystan, córki spółki Air Astany.

– Wprawdzie na zyski wpłynęła zwiększona konkurencja na trasach międzynarodowych, obniżone średnie ceny biletów krajowych i niższa wartość [waluty kazachskiej], ale zostało to więcej niż zrekompensowane zwiększonym popytem i niższym kosztem jednostkowym – stwierdził dyrektor generalny linii, Peter Foster. – FlyArystan wciąż rośnie, jeszcze bardziej niż oczekiwaliśmy – dodał zawiadujący pracami grupy.

Air Astana twierdzi, że chce budować swój wzrost między innymi o przeniesienie się na początku tego sezonu zimowego na moskiewskie Domodiedowo z Szeremietiewa. Ten ruch związany był z decyzją o dzieleniu kodów z S7 Airlines, które operuje właśnie z tego portu i jest członkiem sojuszu Oneworld. Domodiewo jest bazą dla członków tego sojuszu w stolicy Rosji. Kolejnym czynnikiem budującym przyszłe zyski ma być kontynuacja wymiany boeingów 757-200 na airbusy A321LR.

Przychody Air Astana w ubiegłym roku wzrosły o 6 proc. do 893 milionów dolarów. Przewoźnik przetransportował o 17 proc. więcej pasażerów, licząc rok do roku. W sumie było ich ponad 5 milionów. Udało się to osiągnąć przy zmniejszeniu kosztów jednostkowych.

Nie wiadomo jak będzie

Jednak Peter Foster ostrzega, że chociaż linia lotnicza jest optymistycznie nastawiona do swoich perspektyw na 2020 r., to dynamicznie się zmieniająca na niekorzyść sytuacja w Chinach, gdzie wybuchła epidemia nowego wirusa, jest „znaczącą niewiadomą”.

Air Astana lata obecnie do Pekinu, Urumczi w północno-zachodnich Chinach oraz do Hongkongu. Obecnie loty do dwóch pierwszych kierunków już odbywają się z mniejszą częstotliwością.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Boeing: Sprzedaż 50 MAX-ów mimo uziemienia. Dubai Airshow 2019

Biznes i przemysł

Boeing: Sprzedaż 50 MAX-ów mimo uziemienia. Dubai Airshow 2019

Aleksander Domański 19 listopada 2019

Air Astana odebrała pierwszego airbusa A321LR

Pasażer i linie lotnicze

Air Astana odebrała pierwszego airbusa A321LR

Piotr Bożyk 24 września 2019

Air Astana po raz kolejny opóźnia odbiór Boeingów 787

Biznes i przemysł

Air Astana po raz kolejny opóźnia odbiór Boeingów 787

Aleksander Domański 31 maja 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5