Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

ACI: Największe i najszybciej rozwijające się lotniska na świecie


Wstecz Dalej

Autor:

Piotr Bożyk

Data publikacji:
2019-09-24 17:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

ACI: Największe i najszybciej rozwijające się lotniska na świecie
Lotnisko w AtlancieFot. Craig Dutz
W najnowszym raporcie Airports Council International (ACI) o ruchu na światowych lotniskach w 2018 r., ujawniono największe lotniska pod względem liczby obsłużonych pasażerów, cargo i ruchu lotniczego oraz wyróżniono najszybciej rozwijające się porty lotnicze na świecie.
8,8 miliarda przewiezionych pasażerów, 122,7 mln ton obsłużonego ładunku cargo i 99,9 mln operacji lotniczych zostało wykonanych w 2018 r. na lotniskach całego świata. Trzy największe na świecie porty lotnicze pod względem natężenia ruchu pasażerskiego to nadal międzynarodowe lotnisko Atlanta Hartsfield-Jackson, Beijing Capital w Pekinie i lotnisko DXB w Dubaju, które utrzymały swoje pozycje, podczas gdy lotnisko w Los Angeles (czwarte) i międzynarodowe lotnisko w Tokio (piąte) zamieniły się miejscami w pierwszej piątce za ubiegły rok.

- Raport o ruchu na światowych lotniskach pokazuje, że nawet gdy mniejsze lotniska na całym świecie nadal osiągają znaczne zyski, największe lotniska huby nadal rosną. W 2008 r. było 16 lotnisk obsługujących ponad 40 milionów pasażerów rocznie, a obecnie jest ich 54. Łącznie lotniska te osiągnęły roczny wzrost ruchu pasażerskiego o 5,1 proc. za ub.r., co jest znaczące, biorąc pod uwagę, że duża część tych lotnisk znajduje się na dojrzałych rynkach o ograniczonej przepustowości w Ameryce Północnej i Europie - powiedziała Angela Gittens, dyrektor generalna ACI World.

Większość najszybciej rozwijających się portów lotniczych na świecie znajduje się na rynkach wschodzących, przy czym znaczna ich część jest w regionie Azji i Pacyfiku. Aż 12 z 30 najszybciej rozwijających się największych portów lotniczych w 2018 r. znajduje się w Chinach lub Indiach.
- Przejście Indii w kierunku bardziej zliberalizowanego rynku lotniczego i umacniające się podstawy gospodarcze tego kraju pomogły jej stać się jednym z najszybciej rozwijających się rynków, a ruch w tym kraju gwałtownie wzrósł w stosunkowo krótkim czasie. Natomiast główne rosyjskie porty lotnicze również odnotowały znaczny wzrost ruchu wynikający z trudnych czasów gospodarczych w 2015 i 2016 r. oraz dzięki Mistrzostwom Świata FIFA 2018 - dodała Gittens.

Jeśli chodzi o całkowitą wielkość przewozów cargo, pięć największych portów lotniczych: Hongkong, Memphis, Szanghaj-Pudong, Seul Incheon i międzynarodowe lotnisko w Anchorage - utrzymały swoje pozycje z poprzedniego roku. W ruchu cargo dużymi zmianami może pochwalić się lotnisko w Los Angeles, które awansowało trzy miejsca z 13 na 10 oraz międzynarodowe lotnisko w Doha, które awansowało o pięć oczek z 16 na 11 w 2018 r.

Rockford, nowe centrum transportu cargo lotniczego w Stanach Zjednoczonych, było najszybciej rozwijającym się portem lotniczym w ubiegłym roku dla portów lotniczych, które obsłużyły ponad 250 000 ton ładunków cargo. Lotnisko jest nowym centrum frachtu e-commerce dla giganta handlu detalicznego firmy Amazon, dzięki temu ruch w tym porcie w 2018 r. wzrósł o 56,6 proc.


Pod względem całkowitej liczby operacji lotniczych samoloty, to lotnisko Chicago O’Hare, a nie Atlanta, zajęło pierwsze miejsce na świecie odnotowując wzrost o 4,2 proc.

Pełna lista najważniejszych portów lotniczych dla ruchu pasażerskiego, ładunków i ruchu samolotów jest następująca:
  • Ruch pasażerski

  • Ruch towarowy/cargo

  • Liczba operacji lotniczych

 

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Siedem miesięcy spadku cargo z rzędu na europejskich lotniskach

Biznes i przemysł

Siedem miesięcy spadku cargo z rzędu na europejskich lotniskach

Justyna Urbaniak 22 lipca 2019

Co drugie lotnisko w Europie ponosi straty

Infrastruktura i lotniska

Co drugie lotnisko w Europie ponosi straty

Justyna Urbaniak 06 lutego 2019

 

Bydgoszcz: Jak idzie budowa mostu tramwajowego?

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz: Jak idzie budowa mostu tramwajowego?

11 sierpnia 2022

Wizz Air nagle zamyka bazę w Cardiff

Biznes i przemysł

Wizz Air nagle zamyka bazę w Cardiff

11 sierpnia 2022

Podstacje trakcyjne dla szprych CPK wciąż w zawieszeniu

Infrastruktura i lotniska

Podstacje trakcyjne dla szprych CPK wciąż w zawieszeniu

11 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5