Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Związki zadowolone ze zmiany prezesa PAŻP


Wstecz Dalej

Autor:

redakcja

Data publikacji:
2022-03-31 15:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Związki zadowolone ze zmiany prezesa PAŻP
fot. PAZP
„Zmiana na stanowisku osoby zarządzającej Polską Agencją Żeglugi Powietrznej to niewątpliwie krok w dobrą stronę. Od kilku miesięcy alarmowaliśmy, że sytuacja w Agencji zmierza w złym kierunku i zmiana na stanowisku p.o. Prezesa jest niezbędna” – napisał w oświadczeniu Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL).
31 marca Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o zmianie na stanowisku prezesa PAŻP. Pełniącego obowiązki prezesa od 2018 roku Janusza Janiszewskiego zastąpiła Anita Oleksiak.

„Zmiana na stanowisku osoby zarządzającej Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) to niewątpliwie krok w dobrą stronę. Od kilku miesięcy alarmowaliśmy, że sytuacja w Agencji zmierza w złym kierunku i zmiana na stanowisku p.o. Prezesa jest niezbędna” – napisał w oświadczeniu Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL), który od wielu miesięcy pozostawał w sporze o regulamin wynagrodzeń i płace z poprzednimi władzami Agencji.

ZZKRL w swoim piśmie przypomina także, jakie były jego zdaniem główne problemy w Agencji. Na pierwszych pozycjach wymienia uporczywe ignorowanie raportów bezpieczeństwa i zaleceń z nich wynikających oraz stosowanie SPO, czyli jednoosobowej pracy na stanowisku kontroli ruchu lotniczego, które zakłada pracę dwuosobową.

Oprócz tego mówi związek wymienia także, umyślne i uporczywe narażanie personelu operacyjnego na możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV-2, szykanowanie i karanie kontrolerów ruchu lotniczego za raportowanie nieprawidłowości czy świadome podejmowanie ryzyka w ruchu lotniczym będące następstwem planowania zbyt małych obsad stanowisk operacyjnych w harmonogramie pracy.

W ostatnich punktach związkowcy wspominają o szkalowaniu i poniżaniu personelu operacyjnego oraz zaniedbaniach w ciągłości naboru oraz szkoleniu kadr kontrolerów ruchu lotniczego.

Zdaniem związkowców wymienione wyżej działania i zaniechania szefostwa PAŻP doprowadziły do tego, że w oficjalnym raporcie Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurcontrol) przestrzega przezd paraliżem przestrzeni powietrznej nie tylko nad Polską, ale i Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą oraz Szwecją. Poprosiliśmy PAŻP o odniesienie się do tych informacji, ale jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

„Mamy nadzieję, że nowy Prezes PAŻP zapozna się z oceną sytuacji przez Eurocontrol, ale także naszymi analizami sytuacji, w jakiej na skutek złego – nie mającego precedensu, w jej długiej historii – zarządzania znalazła się Agencja i wspólnie wypracujemy program przywrócenia bezpieczeństwa nad polskim niebem oraz odbudujemy nadszarpnięty ostatnio etos pracy kontrolerów. Jesteśmy otwarci na rozmowy i przedstawienie rekomendowanych rozwiązań, żeby przywrócić należyte funkcjonowanie instytucji” – podkreślają w dokumencie związkowcy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5