Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Koniec taniego latania w Azji? Zawieszono obrót akcjami grupy AirAsia


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-07-08 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Koniec taniego latania w Azji? Zawieszono obrót akcjami grupy AirAsia
fot. Piotr Bożyk
Obrót akcjami grupy AirAsia został zawieszony od środy – informuje "Agencja Reutera". Audytor uznał bowiem, że istnieją istotne zastrzeżenia, które podają w wątpliwość zdolność przewoźnika powietrznego do kontynuowania działalności.
AirAsia na początku bieżącego tygodnia ujawniła stratę 188 mln dolarów w pierwszym kwartale bieżącego roku. To był najgorszy wynik finansowy linii lotniczej od notowania w listopadzie 2004 roku. Akcje grupy spadły w środę o 11 proc. 

Firma doradcza i audytorska Ernst & Young wydała we wtorek opinię, w której podkreślono, że sprawozdania finansowe za 2019 roku zostały sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności. To jednak jest ściśle uzależnione od powodzenia wysiłków w zakresie pozyskiwania funduszy w procesie odnowy po kryzysie wywołanym wirusem COVID-19.

AirAsia w odpowiedzi oświadczyła, że giełda w Malezji przyznała linii lotniczej dwanaście miesięcy zwolnienia z bycia notowanej i została sklasyfikowana jako przedsiębiorstwo znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. To wymaga również przedstawienia planu poprawy działalności. Wszystko wskazuje na to, że grupa zdecyduje się na emisję nowych akcji w celu pozyskania kapitału. 

Wcześniej właściciel przewoźnika deklarował utrzymanie wszystkich swoich pracowników, pomimo uziemienia aż 96 procent dysponowanej floty. Prezes Grupy Tony Fernandes liczył na szybki powrót do walki w branży i odgrażał się, że jego firma pozostanie najlepszą tanią linią lotniczą na świecie.

AirAsia to największy tani przewoźnik w Azji. Główna siedziba malezyjskiej firmy mieści się w Kuala Lumpur. Cała grupa, zatrudniająca przed wybuchem pandemii 20 tysięcy pracowników, posiadała 255 samolotów latających na 165 trasach w Azji i Australii. Grupa z Malezji zrzesza zależne AirAsia X, Indonesia AirAsia, Thai AirAsia, AirAsia India, AirAsia Japan i AirAsia Philippines. Dominującym modelem floty są Airbusy A320-200.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Tak wygląda przyszłość latania? Nowe uniformy AirAsia

Pasażer i linie lotnicze

Tak wygląda przyszłość latania? Nowe uniformy AirAsia

Rafał Dybiński 28 kwietnia 2020

AirAsia obniżyła wynagrodzenia, ale nie zamierza zwalniać

Pasażer i linie lotnicze

AirAsia obniżyła wynagrodzenia, ale nie zamierza zwalniać

Rafał Dybiński 14 kwietnia 2020

KLM zainteresowane zakupem 49 proc. Malaysia Airlines

Pasażer i linie lotnicze

KLM zainteresowane zakupem 49 proc. Malaysia Airlines

Aleksander Domański 22 stycznia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5