Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Zarządzanie zadłużonej Virgin Australia przejmie podmiot zewnętrzny


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-04-21 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/Reuters

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zarządzanie zadłużonej Virgin Australia przejmie podmiot zewnętrzny
fot. Virgin Atlantic
Zarządzanie Virgin Australia przejmie podmiot zewnętrzny – informuje Agencja Reutera. Linie lotnicze nie są w stanie przetrwać kryzysu związanego z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Zadłużenie przewoźnika sięga pięciu miliardów miejscowych dolarów.
Druga co do wielkości linia lotnicza w Australii, która zatrudnia około 10 000 pracowników, w zeszłym tygodniu zawiesiła obrót akcjami, aby kontynuować rozmowy na temat pomocy finansowej i alternatywnych środków restrukturyzacyjnych. Przewoźnik poprosił rząd o pożyczkę 1,4 mld miejscowych dolarów i rozpoczął rozmowy z wierzycielami na temat restrukturyzacji zadłużenia.

Deloitte podejmie się próby ratunku linii?

Virgin Australia, notująca straty siedem lat z rzędu, podda się dobrowolnej administracji przez podmiot zewnętrzny. Według doniesień lokalnych mediów będzie nim firma Deloitte. Do tamtejszej giełdy nie wpłynęło jeszcze formalne powiadomienie. Sądzi się jednak, że może to nastąpić przed godziną 19:00 czasu lokalnego lub następnego dnia przy otwarciu sesji.

W ramach obowiązujących w Australii przepisów o dobrowolnym oddaniu się w zarząd komisaryczny, przedsiębiorstwo może dokonać sprzedaży aktywów, zawrzeć umowę z wierzycielami, dokonać odpisów należności albo zakończyć działalność. Zarówno Virgin Australia, jak i Deloitte, powstrzymują się na razie od komentarza w tej sprawie. Oficjalne ogłoszenie o wejściu firmy zarządzającej do administracji linii lotniczych jest spodziewane we wtorek.

Szacowane globalne straty branży lotniczej, spowodowane pandemią koronawirusa, wzrosły do 314 mld dolarów, doprowadzając licznych do ostrzeżeń, że przewoźnicy upadną bez wystarczającej pomocy rządowej. Ponad 90 procent akcji Virgin Australia jest kontrolowanych przez grupę inwestorów, w tym Singapore Airlines, Etihad Airways, chiński konglomerat HNA Group i Virgin Group, które znacznie ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa.

Optymizm Bransona i nieudolny Borghetti

Tylko Richard Branson odniósł się do bieżącej sytuacji przewoźnika. – Mam nadzieję, że Virgin Australia stanie się silniejsza niż kiedykolwiek, jako bardziej zrównoważona i finansowo opłacalna linia lotnicza. Upadek Virgin Australia oznaczałby monopol Qantas w przestrzeni powietrznej subkontynentu – uważa właściciel Virgin Group, który skomentował niepokojące doniesienia na blogu.

Virgin Australia odnotowała stratę netto w wysokości 88,6 mln miejscowych dolarów w przeciągu sześciu miesięcy z powodu niegospodarności w oddziale międzynarodowym. Były przewoźnik budżetowy pragnął przenieść się na wyższy poziom i rywalizować z Qantas Airways w zakresie długodystansowych rejsów dla osób podróżujących w interesach, ale poniósł klęskę. Nie pomogło nawet zatrudnienie w marcu ubiegłego roku Paula Scurraha, który obniżył koszty i zmniejszył zatrudnienie oraz flotę przewoźnika, starając się przywrócić rentowność.

Linie lotnicze zaciągnęły na domiar złego dodatkowy dług, aby sfinansować wykup w wysokości 700 mln dolarów 35 proc. udziałów w programie lojalnościowym, które sprzedał prywatnej grupie kapitałowej jeszcze wcześniej zarządzający John Borghetti.

Po wybuchu pandemii koronawirusa i ustanowieniu surowych ograniczeń na podróże Virgin Australia zawiesiła wszystkie rejsy międzynarodowe z wyjątkiem czarterów rządowych. Przewoźnik zredukował również drastycznie loty krajowe, a większość personelu skierował na tymczasowy urlop, aby zaoszczędzić gotówkę.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Qantas i Virgin Australia zwiększają liczbę lotów po rządowym wsparciu

Pasażer i linie lotnicze

Qantas i Virgin Australia zwiększają liczbę lotów po rządowym wsparciu

Rafał Dybiński 19 kwietnia 2020

Virgin Australia odracza dostawy MAX-ów

Biznes i przemysł

Virgin Australia odracza dostawy MAX-ów

Aleksander Domański 30 kwietnia 2019

Virgin Australia nowym klientem B737 MAX 10

Biznes i przemysł

Virgin Australia nowym klientem B737 MAX 10

Piotr Bożyk 31 sierpnia 2018

 

Szósty embraer E190 dla LOT-u w drodze do Warszawy

Pasażer i linie lotnicze

Szósty embraer E190 dla LOT-u w drodze do Warszawy

25 maja 2022

Dzień Matki na Lotnisku Chopina

Infrastruktura i lotniska

Dzień Matki na Lotnisku Chopina

25 maja 2022

A380 Korean Air pojawią się latem na drugiej trasie

Pasażer i linie lotnicze

A380 Korean Air pojawią się latem na drugiej trasie

25 maja 2022

Air Seychelles wstrzymują plany lotów do Warszawy

Pasażer i linie lotnicze

Air Seychelles wstrzymują plany lotów do Warszawy

25 maja 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5