Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Virgin Australia ma nowego właściciela. Zwyciężył faworyt


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-06-26 09:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Virgin Australia ma nowego właściciela. Zwyciężył faworyt
fot. Virgin Australia
Amerykańska grupa Bain Capital kupi drugą co do wielkości linię lotniczą w Australii, Virgin Australia Holdings. Wartość transakcji pozostaje nieujawniona. Przejęcie przewoźnika ma na celu ożywienie branży lotniczej po koronawirusie.
Oferta Bain Capital została wybrana spośród konkurencyjnej propozycji Cyrus Capital Partners i oferty dokapitalizowania, złożonej przez obligatariuszy Virgin Australia – poinformowała firma Deloitte, administrator przewoźnika. Na razie nie jest możliwe oszacowanie zwrotu dla wierzycieli; zwrot dla akcjonariuszy również nie jest oczekiwany.

– Bain planuje wzmocnić regionalne usługi linii i zapewnić, by przewoźnik oferował klientom biznesowym dobrą wartość, jednocześnie obsługując podróżujących w interesach – mówi Mike Murphy, australijski dyrektor zarządzający w Bain. Wiele umów z dostawcami i leasingodawcami samolotów Virgin Australia musi zostać ponownie wynegocjowanych przed sfinalizowaniem zwrotu wierzycielom. Linie, pomimo zobowiązań wobec swoich wierzycieli o wartości 7 mld dolarów, są postrzegane jako atrakcyjna inwestycja. Virgin dzieli monopol w lotnictwie krajowym z Qantas Airways.

Nowy właściciel, Bain Capital, który zatrudnił do pracy nad ofertą blisko 60 osób, ma duże doświadczenie w restrukturyzowaniu swoich przedsięwzięć, co szczególnie niepokoi pracowników Virgin Australia oraz działające w liniach lotniczych związki zawodowe. Teraz najprawdopodobniej nowym prezesem zostanie Jayne Hrdlicka, który poprzednio dowodził Jetstar.

Virgin Australia zatrudnia około 9 tys. pracowników, a Bain planuje utrzymać od 5 do 6 tys. z nich, obsługując 60-70 samolotów Boeing 737. Z kolei jego największy rywal, Qantas, ma zamiar zwolnić ponad 20 proc. zatrudnionych, liczących w sumie 29 tys. osób, ze względu na nieoptymistyczne prognozy na podróże międzynarodowe, związane z wybuchem koronawirusa. Profil Virgin jest jednak nieco inny – w przeciwieństwie do Qantasa, biznes linii oparty jest w większym stopniu na usługach krajowych.

Virgin Australia notowała straty jeszcze na sześć miesięcy przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Głównym powodem były niegospodarności w oddziale międzynarodowym. Były przewoźnik budżetowy pragnął przenieść się na wyższy poziom i rywalizować z Qantas Airways w zakresie długodystansowych rejsów dla osób podróżujących w interesach, ale poniósł klęskę. Nie pomogło nawet zatrudnienie w marcu ubiegłego roku Scurraha, który obniżył koszty i zredukował zatrudnienie oraz flotę, starając się przywrócić rentowność.

Kontrkandydat do przejęcia Virgin, Cyrus Capital Partners, wycofał się z licytacji, powołując się na niechęć Deloitte do prowadzenia ważnych rozmów. W oświadczeniu Deloitte odpowiedział, że propozycja Bain wspiera obecny zespół zarządzający Virgin Australia, kierowany przez dyrektora naczelnego Paula Scurrah oraz jego plan ulepszeń dla linii lotniczych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Przejęcie Virgin Australia: Bain Capital finałowym faworytem

Biznes i przemysł

Przejęcie Virgin Australia: Bain Capital finałowym faworytem

Rafał Dybiński 03 czerwca 2020

Przejęcie Virgin Australia: Zostało czterech kandydatów

Biznes i przemysł

Przejęcie Virgin Australia: Zostało czterech kandydatów

Rafał Dybiński 19 maja 2020

Stan Queensland powalczy z silną konkurencją o Virgin Australia

Pasażer i linie lotnicze

Stan Queensland powalczy z silną konkurencją o Virgin Australia

Rafał Dybiński 13 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5