Węgierski niskokosztowiec, Wizz Air, ogłosił plany uruchomienia od października dziewięciu nowych tras z dwóch londyńskich lotnisk: Luton i Gatwick. Wśród nowych tras jest Marrakesz czy Hurghada i Szarm el-Szejk w Egipcie. Mimo przewozu przez budżetowego przewoźnika większej ilości pasażerów, Wizz Air w ostatnim kwartale poniósł stratę w wysokości 452 mln euro.
Wizz Air UK doda do swojej londyńskiej sieci tras dziewięć nowych kierunków, oferując pasażerom więcej możliwości podróżowania do kilku innych miejsc w Europie, a także poza nią. Loty do nowych destynacji oferowane będą z portów lotniczych Gatwick oraz Luton.
Pięć nowości z Gatwick i cztery z Luton
Niskokosztowy przewoźnik uruchomi całoroczne połączenie z Londynu-Luton do estońskiego Tallina. Rejsy rozpoczną się 1 listopada. Połączenie będzie realizowane trzy razy w tygodniu. Od 30 października airbusy A320 należące do Wizz Aira polecą codziennie do Pragi. Linie będą obsługiwać sezonowe połączenie do Hurghady i Szarm el-Szejk w Egipcie dwa razy w tygodniu, odpowiednio od 31 października i 1 listopada.
Baza węgierskiego operatora w Londynie-Gatwick powiększy się o pięć destynacji. Od 30 października przewoźnik uruchomi cztery razy w tygodniu loty do marokańskiego nadmorskiego miasta – Agadiru oraz codzienne rejsy do Marrakeszu. 13 grudnia zainaugurowane zostaną, realizowane trzy razy w tygodniu, połączenia lotnicze do włoskiej Werony. Sezonowe trasy z Gatwick będą obejmować dwa razy w tygodniu loty do Szarm el-Szejk. Rejsy na Synaj wystartują 1 listopada. Od 17 grudnia pasażerowie, raz w tygodniu, będą mogli polecieć do francuskiego narciarskiego kurortu – Grenoble.
WIZZ's UK network just got a whole lot bigger! Now you can travel from London Luton to Tallin, Prague, and Hurghada, or from London Gatwick to Agadir, Marrakesh, Verona, and Grenoble. The fascinating Sharm El Sheikh is available from both! Book now on https://t.co/AeMNWOJWFF! pic.twitter.com/9qHe64Hlii
– Jesteśmy bardzo podekscytowani mogąc ogłosić dodanie dziewięciu nowych tras z naszych baz w Luton i Gatwick. Pomimo wyzwań, przed którymi stanęła branża lotnicza w Wielkiej Brytanii w tym sezonie letnim, pozostajemy zaangażowani w rynek i cieszymy się, że możemy zaoferować pasażerom szansę na odkrycie jeszcze bardziej fascynujących miejsc, takich jak Tallin i Hurghada, oraz ponownie zaoferować możliwość odwiedzenia wakacyjnych hotspotów, takich jak Szarm el-Szejk – skomentowała ogłoszenie nowych tras Marion Geoffroy, dyrektor zarządzający Wizz Air UK.
Wizz Air po raz pierwszy uruchomił loty do Wielkiej Brytanii w 2004 roku. Swoją pierwszą bazę na Wyspach linie otworzyły w 2017 r. Obecnie przewoźnik obsługuje ponad 60 tras z całej Wielkiej Brytanii. Na początku tego roku linie lotnicze ogłosiły plany ekspansji w Londynie-Luton po przejęciu dwóch dziennych par slotów od hiszpańskiego przewoźnika, Vuelinga.
Strata w ostatnim kwartale
Tanie linie z Węgier poinformowały o swojej sytuacji gospodarczej, publikując wyniki finansowe za kwartał kończący się 30 czerwca bieżącego roku. W porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku liczba pasażerów przewiezionych przez Wizz Aira gwałtownie urosła. W czasie pandemii koronawirusa Wizz Air był bardziej zaangażowany niż większość linii lotniczych, jeśli chodzi o utrzymanie, a nawet rozwój swojej działalności. Spowodowało to, że tanie linie lotnicze przewiozły prawie trzy miliony pasażerów w kwartale kwiecień-czerwiec zeszłego roku, w czasie, gdy podróże po Europie wciąż były obwarowane mnóstwem ograniczeń.
Jednak po tym, jak Europa (i cały świat) znacznie się otworzyła, liczba pasażerów, którzy skorzystali z usług Wizz Aira w tym samym okresie w tym roku gwałtownie wzrosła. Przewoźnik odnotował wzrost tego wskaźnika o 312,4 proc. Linie przewiozły prawie 12,2 mln przewiezionych pasażerów. Przy całkowitej dostępności miejsc na poziomie prawie 14,4 miliona daje to średni współczynnik wypełniania miejsc na poziomie 84,7 proc.
Wskaźnik zajętości miejsc w tym samym okresie ubiegłego roku był stosunkowo niski i wynosił zaledwie 63,6 proc. Z jednej strony wzrost popytu wśród pasażerów zwiększył przychody przewoźnika. Wzrosły one z 199 mln do 808,8 mln euro. Jednak przewóz o wiele większej liczby klientów również mocno uderzyły w sytuację finansową linii lotniczych, powodując ogólną kwartalną stratę w wysokości 452,5 mln euro.
Trudny kontekst makroekonomiczny
– Podczas gdy odbudowujemy linię lotniczą na większą skalę, jesteśmy bardzo świadomi trudnego kontekstu makroekonomicznego i operacyjnego. Ceny paliw za ostatni kwartał były dwukrotnie wyższe niż przed pandemią. Utrzymujące się ograniczenia związane z COVID-19 obowiązywały, szczególnie w kwietniu i maju, podczas gdy wojna na Ukrainie i zakłócenia łańcucha dostaw wpływające na kontrolę ruchu lotniczego, bezpieczeństwo i zasoby operacji naziemnych wpłynęły na wykorzystanie naszych zasobów – skomentował dyrektor generalny Wizz Air, József Váradi, który zauważył, że wiele różnych czynników wciąż
sprawia trudności w prowadzeniu dochodowej działalności lotniczej.
Niemniej jednak Varadi pozostaje optymistą wskazując, że zanim pojawią się wyniki za następnym kwartał, Wizz Air będzie radził sobie znacznie lepiej. – W pierwszym kwartale 2023 zainwestowaliśmy w przywrócenie naszego sprawdzonego modelu operacyjnego sprzed pandemii, zdefiniowanego przez nasze zasady ultraniskich kosztów. Widzimy wyniki tej inwestycji już w drugim kwartale i spodziewamy się, że przyniesie to istotny zysk operacyjny, zakwalifikowany jako przychód. Dynamika cen nadal się poprawia – dodał dyrektor generalny przewoźnika.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.