Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Wiceprezes Modlina: Lotnisko powinno zostać objęte wsparciem finansowym (Wywiad)


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-04-17 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wiceprezes Modlina: Lotnisko powinno zostać objęte wsparciem finansowym (Wywiad)
fot. Port Lotniczy Warszawa-Modlin
– W mediach pojawiła się informacja, że objęte wsparciem będą lotniska, które są w unijnej sieci transportowej TEN-T, są współużytkowane z Wojskiem i obsługują loty cargo. Modlina w sieci TEN-T nie ma tylko dlatego, że kiedy formowano założenia w ramach sieci, Portu Lotniczego w Modlinie jeszcze nie było – komentuje dla Rynku Lotniczego Piotr Okienczyc, wiceprezes zarządu lotniska w Modlinie ds. operacyjnych.
Emilia Derewienko, Rynek Lotniczy: W jaki sposób obecna sytuacja wpłynie na kondycję lotniska w Modlinie?

Piotr Okienczyc, wiceprezes Portu Lotniczego Warszawa-Modlin: To, co spotkało całą branżę lotniczą, nie da się porównać z niczym w jej całej historii. Zależnie od tego jak długo potrwa zakaz lotów, tak dużo lotnisk, w tym nasze, będą zagrożone bankructwem. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli obostrzenia co do wykonywania operacji lotniczych zostałyby cofnięte na początku maja, nie oznacza to, że ludzie od razu zaczną latać. Odbudowa ruchu może potrwać wiele miesięcy, a nawet dłużej. Dodatkowo przewoźnicy pierwsze faktury zapłacą z wielomiesięcznym opóźnieniem, ponieważ kluczowe w kryzysie będą dla nich pensje i zaległe opłaty stałe, np. leasing samolotów.

Na jakim etapie są rozmowy w sprawie kredytu? Czy zapadły jakiekolwiek decyzje, aby lotnisko mogło się rozwijać?

Należy podkreślić, że temat inwestycji nie jest w tym momencie najważniejszy. 15 kwietnia odbyło się kolejne, ósme walne zgromadzenie, na którym miało być ustalone jednostronne podniesienie kapitału spółki o 50 mln zł przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Po raz kolejny wspólnicy ogłosili przerwę w obradach. Natomiast w najbliższych dniach zaplanowane jest spotkanie wspólników w celu przedyskutowania obecnej i przyszłej sytuacji spółki oraz, mam nadzieję, podjęcie decyzji umożliwiających spółce przetrwanie tego trudnego okresu.

Rząd szykuje wsparcie dla lotnisk, tzw. tarczę antykryzysową z funduszu do walki z COVID-19. Czy Modlin się na nie załapie?

Wszystko zależy od decyzji Rady Ministrów. W mediach pojawiła się informacja, że mogą to być lotniska, które są w unijnej sieci transportowej TEN-T, są współużytkowane z Wojskiem i obsługują loty cargo. Modlina w sieci TEN-T nie ma tylko dlatego, że wtedy Portu Lotniczego w Modlinie jeszcze nie było. A trzeba pamiętać, że jest to dziś 6. lotnisko pod względem liczby pasażerów w Polsce i kluczowy port dla całej północno-wschodniej części kraju. Jeżeli chodzi o współpracę z Wojskiem to, choć jest ona sporadyczna, mamy obowiązek utrzymywać gotowość dla ewentualnego wykorzystania infrastruktury przez Siły Zbrojne. Powodem tego jest fakt, że część terenu, którym zarządzamy, otrzymaliśmy pośrednio z zasobów wojskowych na mocy umowy dzierżawy od Województwa Mazowieckiego. Wydaje się więc, że logiczne by było objęcie naszego lotniska wsparciem.

Jakie inwestycje infrastrukturalne były prowadzone na lotnisku przed pandemią COVID-19?

Prowadziliśmy prace w zakresie przebudowy i modernizacji istniejącej powierzchni strefy odlotów w terminalu, w celu powiększenia jej o 370 m kw. Prowadzone są też bieżące prace remontowe nawierzchni sztucznych lotniska.

Jak Modlin może przygotować się na nadchodzący sezon wakacyjny?


Podstawowe pytanie to – czy będzie w tym roku sezon wakacyjny w rozumieniu, jakie do tej pory miało to sformułowanie? Obserwując sytuację w Europie i na świecie, wiele wskazuje na to, że pierwsze miesiące po złagodzeniu lub odwołaniu restrykcji, to ruch pasażerów na poziomie 10-15 proc. porównywalnego okresu w 2019 roku. Ważnym elementem w odbudowie ruchu będzie cena oferowana przez linie lotnicze. Port Lotniczy Warszawa/Modlin, będąc jedną z polskich baz grupy Ryanair, ma szanse na odbicie w 2021 roku. Warunkiem jest przetrwanie firmy okresu zatrzymania i początkowej fazy zluzowania ograniczeń.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lotnisko Warszawa-Modlin: Rok 2019 „historyczny i przełomowy”

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko Warszawa-Modlin: Rok 2019 „historyczny i przełomowy”

Red. ed 15 stycznia 2020

Lotnisko Chopina: Będzie poszerzenie OOU i podstawa do roszczeń za hałas?

Prawo i polityka

Lotnisko Chopina: Będzie poszerzenie OOU i podstawa do roszczeń za hałas?

Łukasz Malinowski 23 grudnia 2019

Modlin: Z tegorocznych czarterów skorzystało 92 tys. pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Modlin: Z tegorocznych czarterów skorzystało 92 tys. pasażerów

Emilia Derewienko 20 listopada 2019

 

Otwarcie portu Berlin-Brandenburg w październiku

Infrastruktura i lotniska

Otwarcie portu Berlin-Brandenburg w październiku

21 kwietnia 2020

Ruch powietrzny nad Czechami spadł prawie o połowę

Infrastruktura i lotniska

Ruch powietrzny nad Czechami spadł prawie o połowę

21 kwietnia 2020

LOT dostarczył sprzęt medyczny zakupiony przez WOŚP

Pasażer i linie lotnicze

LOT dostarczył sprzęt medyczny zakupiony przez WOŚP

21 kwietnia 2020

Święty Ogień na pokładzie specjalnego rejsu PLL LOT

Pasażer i linie lotnicze

Święty Ogień na pokładzie specjalnego rejsu PLL LOT

21 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5