Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Uruchomienie drugiego lotniska dla Amsterdamu pod znakiem zapytania


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak/ Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-12-30 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Uruchomienie drugiego lotniska dla Amsterdamu pod znakiem zapytania
fot. vliegeninnederland.nl
Plany dotyczące uruchomienia drugiego lotniska w Amsterdamie budzą napięcia ze względu na rosnące obawy o środowisko. Spór rozgrywa się obecnie pomiędzy rządowymi ministrami, opowiadającymi się za uruchomieniem lotniska, a tymi, którzy twierdzą, że korzyść ekonomiczna nie jest warta kosztów środowiskowych.
Lotnisko-widmo zawstydza Holendrów

Prawie dwa lata po otwarciu, lotnisko Lelystad pozostaje puste. Miało to być drugie lotnisko w holenderskiej stolicy, które pomoże krajowi zaspokoić popyt klientów i wygenerować dalszy rozwój gospodarczy Holandii. Jednak plany uruchomienia projektu odwleczone zostały w czasie, ponieważ ministrowie zastanawiają się nad skutkami dla środowiska.

Nie jest to łatwa dyskusja, przynajmniej z kilku względów. Po pierwsze, przemysł lotniczy jest na cenzurowanym ze względu na negatywne oddziaływanie na środowisko. Po drugie, obecny rząd Holandii składa się z czterech partii o bardzo różnych opiniach, jeśli chodzi o kryzys klimatyczny. Debata dotyczy politycznej i osobistej ideologii związanej ze zdrowiem planety, a ministrowie muszą teraz odpowiedzieć na pytanie, czy korzyści ekonomiczne z lotniska przewyższą koszty środowiskowe.

Jakie są obawy?

W dzisiejszych czasach porty lotnicze są uwikłane w kryzys klimatyczny i to na różny sposób. Jednak rozwój drugiego lotniska pozwoliłby jednak na większą aktywność lotniczą w regionie. To niesie ze sobą konkretne korzyści ekonomiczne.

Lelystad pozwoliłby nie tylko większej liczbie linii lotniczych na prowadzenie działalności w Holandii, ale także pozwoliłby obecnym już na tym rynku przewoźnikom na poszerzenie oferty. Popularność Holandii jako miejsca docelowego spowodowała, że lotnisko Schiphol ma niewiele wolnych slotów. Ten stały popyt uzasadnia potrzebę rozwoju i otwarcia kolejnego portu.

Spekuluje się, że z dostępności nowego lotniska skorzysta więcej niskokosztowych linii lotniczych, dzięki czemu tranzyt przez Europę będzie dostępniejszy i tańszy. W rzeczywistości otwarcie nowego lotniska może być jednak szkodliwe dla realizacji celów klimatycznych, jakimi jest zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przez przemysł lotniczy. Kolejnego problemu nastręcza kwestia miejsca. Holandia od wieków jest bardzo silnie zurbanizowana. To powoduje, że Lelystad zostało "wciśnięte" w przestrzeń, której nie sposób nazwać "Greenfieldem".

Co może przynieść lotnisko Lelystad?

Niezależnie od wszystkich kontrowersji związanych z ochroną środowiska otwarcie lotniska w Lelystad ma oczywiście zalety. To nie tylko więcej linii lotniczych i inwestycji ekonomicznych, ale więcej lokalnych miejsc pracy. Co więcej, lotnisko Lelystad jest już gotowe. Infrastruktura została ukończona. Dodatkowo Lelystad może złagodzić obłożenie portu lotniczego Schiphol. Brakuje tylko, a może aż, decyzji politycznej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Irkut: Czwarty MC-21 wykonał pierwszy lot

Biznes i przemysł

Irkut: Czwarty MC-21 wykonał pierwszy lot

Piotr Bożyk 29 grudnia 2019

COMAC: Do testów dołączyła szósta maszyna C919

Biznes i przemysł

COMAC: Do testów dołączyła szósta maszyna C919

Piotr Bożyk 29 grudnia 2019

Concorde: W trzy i pół godziny przez Atlantyk

Biznes i przemysł

Concorde: W trzy i pół godziny przez Atlantyk

Piotr Bożyk 29 grudnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5