Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

UOKiK daje zielone światło Polskiej Grupie Lotniczej


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2018-08-16 13:14
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

UOKiK daje zielone światło Polskiej Grupie Lotniczej
PPL LOT z nowymi szansami na rozwój?fot. LOT
Polska Grupa Lotnicza (PGL) to powołany do życia na początku tego roku podmiot, w ramach którego miały zostać skoncentrowane wszystkie spółki związane z krajowym lotnictwem pozostający w rękach Skarbu Państwa. Dziś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na przejęcie przez PGL: PLL LOT, Aircraft Maintenance Services oraz LS Airport Services.
UOKiK przyzwolił na koncentrację  

Kapitał zakładowy PGL-u wynosi 1,2 mld zł. Pieniądze te pochodzą w całości z budżetu Skarbu Państwa. W obrębie grupy zostanie utworzona m.in. nowa spółka zajmująca się finansowaniem i udostępnianiem samolotów. 

– W Polskiej Grupie Lotniczej chodzi o to, żeby mądrze wykorzystać środki, żeby przełożyły się one na wzrost wartości aktywów, w które będziemy inwestować. Wbrew osobom nieprzychylnym temu pomysłowi, nie chodzi o to, by zapewniać jakąkolwiek pomoc publiczną LOT-owi, co będę powtarzać jak mantrę. Bo PLL LOT takiej pomocy nie potrzebują – podkreślał tuż po powołaniu PGL Rafał Milczarski, prezes zarządu PLL LOT i szef Grupy.

Podmioty, które wejdą pod PGL zachowają swoją odrębność kapitałową i będą konkurować ze sobą na rynku usług lotniczych. Pomysł powołania do życia PGL-u spotkał się z dobrym przyjęciem ekspertów.

Cele powołania PGL

PGL jest spółką powołaną w celu konsolidacji wybranych aktywów Skarbu Państwa na rynku lotniczym. Dotychczas spółki działające w sektorze lotniczym, a będące własnością Skarbu Państwa, nie miały wspólnie określonych celów i strategii działania, co z perspektywy właściciela może oznaczać, że nie przynoszą one maksymalnych korzyści. – To oznacza, że polski sektor lotniczy jest o wiele mniej konkurencyjny niż Zachodni, gdzie różne firmy z branży lotniczej skupione są w dużych i silnych grupach – mówi przedstawiciel PGL. Dodaje przy tym, że nowy podmiot ma ten trend odwrócić i na zasadach całkowicie biznesowych wytworzyć synergię, która pozwoli na rozwój całego sektora lotniczego. 

– Wytworzenie takiej synergii jest tym bardziej ważne wobec planów budowy CPK, które będzie wymagało istnienia silnych i dobrze współpracujących podmiotów, które będą w stanie tę infrastrukturę zagospodarować. Podmioty, które wejdą w skład grupy PGL, nadal będą prowadziły konkurencyjną działalność na rynku usług lotniczych, ale efekt synergii pozwoli m.in. na redukcję kosztów operacyjnych i usprawnienie procesów w ramach grupy – zaznacza Kluziński. 

Rynek usług lotniczych w Europie Środkowej jest rozdrobniony, a utworzenie PGL jest jednym z wielu działań na drodze w kierunku pozytywnej konsolidacji. – Silniejszy sektor lotniczy oznacza większą, bogatszą i atrakcyjniejszą oferta dla pasażerów – podsumowuje Kluziński.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Polska Grupa Lotnicza: Czekamy na zielone światło

Biznes i przemysł

Polska Grupa Lotnicza: Czekamy na zielone światło

Łukasz Malinowski 27 lipca 2018

Polska Grupa Lotnicza składa wniosek o przejęcie LOT-u

Biznes i przemysł

Polska Grupa Lotnicza składa wniosek o przejęcie LOT-u

Emilia Derewienko 01 czerwca 2018

Milczarski: Trwają prace nad dokumentacją dla Polskiej Grupy Lotniczej

Prawo i polityka

Milczarski: Trwają prace nad dokumentacją dla Polskiej Grupy Lotniczej

Justyna Urbaniak 22 marca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5