Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

UIA wysłała samoloty do Hiszpanii i Serbii. Norwegian omija Ukrainę


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-02-15 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

UIA wysłała samoloty do Hiszpanii i Serbii. Norwegian omija Ukrainę
fot. Piotr Bożyk
Wraz ze wzrostem napięć między Ukrainą a Rosją, flagowe ukraińskie linie lotnicze Ukraine International Airlines (UIA) utraciły ubezpieczenie na część swoich samolotów operujących w przestrzeni powietrznej kraju. Nastąpiło to po ostrzeżeniu Departamentu Stanu USA, że Rosja może w każdej chwili dokonać inwazji na Ukrainę. Norwegian Air będzie omijać przestrzeń powietrzną Ukrainy.
Flagowy przewoźnik z potwierdził w poniedziałek, że otrzymał oficjalne zawiadomienie od ubezpieczycieli o wypowiedzeniu umowy ochrony samolotów na ich loty w ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Dzięki temu UIA wysłały pięć z dwunastu samolotów typu boeing B737-800 do Castellón w Hiszpanii na długoterminowy parking. Kolejne dwa samoloty zostały wysłane do Serbii w celu przeprowadzenia planowych konserwacji.

Flota Ukraine International Airlines obejmuje 25 samolotów różnych modyfikacji. Dla linii latają m.in. jeden boeing 777-200ER, jeden boeing 767-300ER, 16 boeingów 737-800NG, pięć embraerów E190 oraz dwa embrary E195. – UIA dokłada wszelkich starań i stale negocjuje z towarzystwami ubezpieczeniowymi, ministerstwem infrastruktury Ukrainy, państwową administracją lotniczą i ma nadzieję na wzajemne zrozumienie – brzmi oświadczenie przewoźnika.

SkyUp też ma kłopoty

UIA nie są jedyną ofiarą utraty zaufania ubezpieczycieli. Ukraiński start-up – SkyUp Airlines – będący tanimi liniami lotniczymi, również został zmuszony do zaprzestania sprzedaży biletów, po tym jak towarzystwa ubezpieczeniowe i leasingodawcy wycofali ochronę samolotów.

Linie zostały zmuszone do przekierowania lotu z Portugalii na Ukrainę po tym, jak właściciel samolotu nie pozwolił wlecieć maszynie w ukraińską przestrzeń powietrzną. Cotygodniowy lot PQ902 z Funchal do Kijowa w sobotę 12 lutego wylądował natomiast w Kiszyniowie w Mołdawii.

Linie SkyUp, które rozpoczęły działalność w 2018 roku, dysponują flotą 15 boeingów 737. Wszystkie samoloty, których średni wiek wynosi 14 lat, są w leasingu, a osiem samolotów zostało umieszczonych na liście jako zaparkowane jeszcze przed utratą ochrony ubezpieczeniowej. Więcej o tej sprawie informowaliśmy w TYM TEKŚCIE.

Dzięki wspólnym działaniom linii lotniczych i ukraińskiego rządu SkyUp pozostaje działającym przewoźnikiem lotniczym na ukraińskim niebie. Operacje będą wykonywane według zaplanowanego rozkładu.  – Z przyjemnością informujemy pasażerów, że sprzedaż biletów jest ponownie otwierana na wszystkich terminy, a SkyUp pozostaje na ukraińskim niebie – oświadczył w komunikacie Dmytro Serochow, dyrektor generalny SkyUp Airlines. 

– Negocjacje z ubezpieczycielami były trudne, a nasi zagraniczni partnerzy nadal regularnie oceniają własne ryzyko i monitorują sytuację. Jednak teraz, dzięki wspólnym wysiłkom Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy i rządu, udało nam się osiągnąć rezultaty, loty na Ukrainę pozostają bezpieczne. To dobry przykład efektywnej współpracy biznesu z rządem, ale co najważniejsze — gwarancja dla wszystkich pasażerów, że mogą bezpiecznie zaplanować podróż – dodał Serochow.

Norwegian będzie omijać Ukrainę

Linie lotnicze Norwegian zdecydowały się omijać przestrzeń powietrzną Ukrainy do odwołania. Przewoźnik nie wykonuje bezpośrednio lotów na żadne ukraińskie lotnisko, ale część samolotów przelatuje nad zachodnimi częściami ukraińskiej przestrzeni powietrznej, np. podczas lotów do i z Turcji.

– Podjęliśmy tę decyzję w oparciu o kompleksową ocenę bezpieczeństwa. Dlatego zdecydowaliśmy się zawiesić loty nad Ukrainą. Bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze – oświadczył Norwegian.

Wsparcie rządu

W niedzielę premier Ukrainy, Denys Szmygal, poinformował, że rząd przeznaczył 592 mln dolarów na zapewnienie bezpieczeństwa lotów firmom ubezpieczeniowym i leasingowym. – Ukraina jest gotowa do zaciągania zobowiązań finansowych na rzecz bezpieczeństwa samolotów na ukraińskim niebie. Aby zapewnić bezpieczeństwo lotów, rząd zdecydował o przekazaniu Ministerstwu Infrastruktury środków z Funduszu Rezerwy Budżetu Państwowego. Gwarancje zostaną udzielone firmom ubezpieczeniowym, reasekuracyjnym, leasingowym i liniom lotniczym – powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy,
Kirił Tymoszenko.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5