Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

UE szykuje sankcje wobec Belavii oraz białoruskich władz lotniczych


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-06-02 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/Agencja Reutera

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

UE szykuje sankcje wobec Belavii oraz białoruskich władz lotniczych
Fot. Belavia facebook
Unia Europejska planuje objęcie sankcjami linie lotnicze Belavia oraz grupę najwyższych rangą przedstawicieli białoruskich władz lotniczych. To będzie pierwszy krok przed wprowadzeniem dotkliwych dla reżimu sankcji ekonomicznych – ustaliła Agencja Reutera.
Decydenci z Brukseli proponują na początek zamrożenie aktywów oraz zakaz podróżowania po krajach członkowskich dla najważniejszych podwładnych prezydenta Aleksandra Łukaszenki w odpowiedzi na zatrzymanie opozycjonisty Ramana Pratasiewicza i jego dziewczyny, których aresztowano po wymuszonym lądowaniu w Mińsku zmierzającego do Wilna samolotu Ryanair.

Unia Europejska, która określiła incydent jako piractwo państwowe, zwróci teraz baczniejszą uwagę na sektory odgrywające kluczową rolę w gospodarce Białorusi. To pozwoli nałożyć najdotkliwsze ekonomiczne sankcje reżimowi Łukaszenki. Wszystko wskazuje na to, że obejmą sprzedaż obligacji, sektor naftowy oraz eksport.

– Wszystkie państwa wspólnoty są zgodne z takim podejściem. To będzie wyraźny sygnał dla Łukaszenki, że jego działania są niebezpieczne i nie do przyjęcia - oznajmił jeden z dyplomatów. Chociaż sankcje są jeszcze przedmiotem dyskusji, tak unijni dyplomaci mogą już w piątek zatwierdzić wstępnie zakaz przelotów i lądowania na terytorium Unii Europejskiej przez linie lotnicze Belavia. Wielka Brytania, która nie jest już członkiem wspólnoty, zawiesiła już wcześniej pozwolenie na rejsy narodowego przewoźnika Białorusi. Teraz oczekuje się, że podobny ruch wykonają decydenci z Brukseli.

Przyszłe sankcje obejmą czołowych urzędników białoruskiego ministerstwa obrony i transportu, wojskowych z sił powietrznych, a także zarządzających portem lotniczym w Mińsku. Dotkną również prezesa krajowego urzędu lotnictwa cywilnego. Na czarnej liście UE pojawi się także przedsiębiorstwo państwowe z sektora lotniczego. Łukaszenka próbował tłumaczyć się w minionym tygodniu, że aresztowany Pratasiewicz planował bunt. Ponadto prezydent Białorusi oskarżył kraje zachodniej Europy o prowadzenie przeciwko niemu wojny hybrydowej.

Unia Europejska od października 2020 r. nakłada kolejne sankcje na Białoruś. Jest o odpowiedź na niedopuszczalną przemoc białoruskich władz wobec pokojowych demonstrantów, a także zastraszanie oraz arbitralne aresztowania i zatrzymania po wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 r. UE nie uznaje wyników wyborów na Białorusi, ponieważ nie były one ani wolne, ani uczciwe. Obecnie system sankcji wobec Białorusi obejmuje łącznie 88 osób i 7 podmiotów. Od listopada 2020 r. obejmują one prezydenta Alaksandra Łukaszenkę i 14 innych urzędników, w tym jego syna Wiktora Łukaszenkę pełniącego funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Belavia uruchomi nowe połączenia do Rosji

Pasażer i linie lotnicze

Belavia uruchomi nowe połączenia do Rosji

Rafał Dybiński 31 maja 2021

Aerofłot wzmacnia bazę w Mińsku i będzie latać na trasach Belavii

Prawo i polityka

Aerofłot wzmacnia bazę w Mińsku i będzie latać na trasach Belavii

Redakcja/inf. pras. 28 maja 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5