Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Turkish Airlines szykuje się do rozwoju w nowym stambulskim porcie


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-06-28 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Turkish Airlines szykuje się do rozwoju w nowym stambulskim porcie
fot. Turkish Airlines
Turkish Airlines prowadzi rozmowy z 12-13 tureckimi i chińskimi bankami, aby zabezpieczyć kwotę rzędu 800 milionów do 1 miliarda dolarów, konieczną na sfinansowanie budowy swoich obiektów na nowym lotnisku w Stambule. 
Rozmowy z bankami trwają

Trzecie lotnisko w Stambule, o którym Turcja mówi, że stanie się największym na świecie, ma zostać otwarte 29 października. Na lotnisku zainwestowano łącznie 10,25 miliarda euro.

Jak poinformował Reuters, Turkish Airlines prowadzi rozmowy łącznie z 12-13 bankami, z czego 5 z nich to banki tureckie. Wśród zainteresowanych jest także ICBC. Źródło Reuters podało, że czterej tureccy kredytodawcy gotowi udzielić finansowania to: Iş Bank, Yapı Kredi, Alternatifbank i Ziraat Katılım.

Lotnisko będzie wystarczająco duże, aby stacjonowało na nim jednocześnie 114 samolotów. W początkowej fazie port przystosowany będzie do obsługi 90 mln pasażerów rocznie z możliwością rozbudowy do nawet 200 mln pasażerów. Ma zatrudniać łącznie 225 000 osób. Minister transportu poinformował, że w projekt zainwestowano łącznie 10,2 miliarda dolarów. 

Dotychczasowy port do zamknięcia

Lotnisko Atatürk w Stambule jest jednym z pięciu najbardziej zatłoczonych portów lotniczych w Europie. Dzień przed uruchomieniem nowego hubu, zostanie ono zamknięte. Przeniesienie wszystkich operacji do nowego portu zajmie nie więcej niż 48 godzin. 

Zamknięcie lotniska Istanbul Atatürk jest zdaniem władz konieczne, gdyż nie posiada ono odpowiedniej przepustowości, aby uczynić Stambuł ważnym ośrodkiem lotniczym. Tymczasem miasto odgrywa coraz bardziej istotną rolę dla lotów tranzytowych i przyciąga lukratywny ruch transferowy z głównych lotnisk w Zatoce Perskiej. Nowe lotnisko jest konieczne, aby ten ruch obsłużyć. 

Ruch w Turcji rośnie w imponującym tempie

W ciągu ostatnich 15 lat liczba lotnisk w Turcji wzrosła z 26 do 55. Liczba pasażerów sięgnęła 180 milionów, wobec 34,5 mln osób obsługiwanych jeszcze 15 lat temu. 

Nowe lotnisko jest jednym z najważniejszych projektów infrastrukturalnych kraju. Pozostałe z nich obejmują budowę trzeciego mostu na Bosforze (który otwarto w 2016 roku) oraz plany dotyczące budowy ogromnego kanału w Stambule, za sprawą którego duża część miasta stałaby się wyspą.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dublin: Bez zmiany przepisów nowy pas startowy nie ma sensu

Prawo i polityka

Dublin: Bez zmiany przepisów nowy pas startowy nie ma sensu

Justyna Urbaniak 28 czerwca 2018

Berlin Brandenburg Airport na ukończeniu? Trwają testy lotniska

Infrastruktura i lotniska

Berlin Brandenburg Airport na ukończeniu? Trwają testy lotniska

Justyna Urbaniak 27 czerwca 2018

Lotnisko w Dublinie do pilnej rozbudowy

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Dublinie do pilnej rozbudowy

Justyna Urbaniak 27 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5