Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Testy transportu medycznego na Śląsku


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras. oprac. ad

Data publikacji:
2019-11-20 09:44
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Portal Samorządowy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Testy transportu medycznego na Śląsku
fot. Pixabay
Zamknięte dla postronnych testy transportu medycznego wykonywanego dronem odbędą się w środę (20 listopada) w ramach programu DroneLAB Transport, zainicjowanego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Celem będzie sprawdzenie bezpieczeństwa misji realizowanej przez testowanego drona.
DroneLAB Transport jest elementem Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD). Metropolia uczestniczy w nim od ubiegłego roku wraz z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, przy zaangażowaniu Ministerstwa Infrastruktury.

Założeniem CEDD jest m.in. testowanie i rozwój rozwiązań związanych z technologiami dronowymi, służących poprawie jakości życia w mieście. Jednym z celów CEDD ma być też umożliwienie w przyszłości poruszania się bezzałogowych statków powietrznych nad miastami w trybie automatycznym lub autonomicznym.

Zadaniem DroneLAB Transport jest m.in. wypracowanie procedur lotu zapewniających najwyższe bezpieczeństwo misji, a także wsparcia dla pilotażowych zastosowań bezzałogowych statków powietrznych. Obecnie w warunkach poligonu trwają prace z pierwszą firmą, która przygotowuje się do pilotażowego lotu w mieście.

– Teraz testujemy te rozwiązania na obszarze testowym. Mamy obszary wyznaczone strefami w przestrzeni powietrznej, co daje nam bezpieczeństwo, że w danym momencie nikt nie pojawi się w tej przestrzeni – i możemy takie loty wykonywać poza miastem – powiedział kierownik projektu "Drony nad Metropolią" Marcin Dziekański.

– W środę będziemy poprawiać pewne niedociągnięcia, które pojawiły się przy pierwszym teście – zaznaczył Dziekański, odnosząc się do pierwszych lotów sprzed kilku tygodni.

Jak uściślił, testy wykonywane są według ustalonego scenariusza. Loty odbywają się automatycznie, jednak przy ciągłej obserwacji i możliwości przejęcia kontroli. Testowane są m.in. utrzymywanie toru lotu, automatyczne starty i lądowania czy też tryby awaryjne, w tym np. rozpoznawanie sytuacji, w której dron musi przerwać lot i znaleźć miejsce do lądowania.

– To elementy, które są nam potrzebne do przetestowania systemu już w mieście – dla pełnego bezpieczeństwa – podkreślił Dziekański. Przedstawiciele CEDD wyjaśniają, że transport ładunków dronami, testowany pod kątem potencjalnego wykorzystania w transporcie medycznym w miastach, ma uzasadnienie ze względu m.in. na niewielkie rozmiary przesyłek i potrzebę szybkości.

Jak zaznaczyła we wtorek pełnomocniczka ministra infrastruktury ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych i Programu CEDD Małgorzata Darowska, transport dronowy, wykonywany przez drony autonomiczne, choć obecnie wciąż we wczesnym etapie, jest przyszłością w niektórych obszarach.

– Jak wskazują prowadzone przez MI badania, transport autonomiczny będzie przynosił konkretne korzyści gospodarcze, a także miał pozytywny wpływ na bezpieczeństwo oraz środowisko. To także nowe zawody, jak i wdrożenia nowych, najbardziej innowacyjnych technologii, tworzonych w Polsce. DroneLAB Transport ma istotne znaczenie w pracach nad strategią dla sektora dronowego – dodała Darowska.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Iberia: Bezpośrednie loty z Madrytu do Waszyngtonu

Pasażer i linie lotnicze

Iberia: Bezpośrednie loty z Madrytu do Waszyngtonu

inf. pras. oprac. ad 20 listopada 2019

Raport: LOT dobrze się czuje w Korei

Pasażer i linie lotnicze

Raport: LOT dobrze się czuje w Korei

Tomasz Śniedziewski 20 listopada 2019

Dubai Airshow 2019: Kolejne kontrakty Airbusa

Biznes i przemysł

Dubai Airshow 2019: Kolejne kontrakty Airbusa

Aleksander Domański 20 listopada 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5