Władze Tajwanu zadecydowały o wysłaniu na kwarantannę wszystkich pilotów największego przewoźnika lotniczego wyspy, linii lotniczych China Airlines. Decyzja ma związek z wykryciem klastra zakażeń koronawirusem wśród personelu kokpitowego linii i wpłynie na operacje przewoźnika.
Decyzja, którą 10 maja podjęły władze Centralnego Ośrodka Dowodzenia Epidemiologicznego (CECC) dotyczy zarówno pilotów przebywających na Tajwanie, jak i pracowników personelu kokpitowego, którzy pozostają za granicą – piloci z tej drugiej grupy otrzymali polecenie, aby udać się na Tajwan, tak by przejść 14-dniową kwarantannę w jednym z desygnowanych ośrodków.
35 przypadków zakażeń powiązanych z China Airlines
Tajwan, który wskazywany jest jako przykład kraju będącego w stanie skutecznie powstrzymać pandemię, od 20 kwietnia zmaga się z łańcuchem nowych przypadków zakażeń powiązanych z pilotami China Airlines oraz hotelem Novotel przy lotnisku Tajpej Taoyuan, stanowiącym część kompleksu siedziby China Airlines, w którym zatrzymywało się wielu z pracowników personelu kokpitowego. Do 10 maja b.r. liczba zakażeń pochodzących z klastra China Airlines/Novotel sięgnęła już 35 przypadków.
– Obawiamy się, że łańcuch zakażeń koronawirusem w obrębie China Airlines nie został jeszcze poznany – powiedział podczas poniedziałkowej codziennej konferencji prasowej Chen Shih-chung, minister zdrowia Tajwanu kierujący pracami CECC, tłumacząc iż 13 przypadków zakażeń koronawirusem wśród 1,2 tys. pilotów przedsiębiorstwa wskazuje na to, że wirus wniknął w struktury kadry przewoźnika na wiele sposobów i fala zakażeń może nie być możliwa do przerwania bez przeprowadzenia zakrojonej na szeroką skalę kwarantanny.
Fakt, że zespół CECC nie był w stanie ustalić do tej pory źródła zakażeń najnowszej fali, która rozpoczęła się 20 kwietnia, powoduje iż władze zmuszone są podjąć działania odpowiadające różnym scenariuszom. W przypadku kilku zakażeń nie została podjęta decyzja, czy zakwalifikować je jako zakażenia lokalne, czy przywleczone z zagranicy. Oprócz zakażonych pilotów i ich rodzin, pozytywne wyniki testów wykazały badania kilkoro pracowników hotelu Novotel, w tym kierowcy przewożącego załogi do hotelu, ale również współpracującego z hotelem hydraulika, co powoduje, że brana pod uwagę jest teoria, że zakażenie zostało przywleczone do hotelu przez załogi zagranicznych linii lotniczych, skąd koronawirus przeniósł się na pracowników Novotelu oraz China Airlines. Novotel w obrębie Airport City był popularnym miejscem zakwaterowania załóg goszczących na Tajwanie – w przeszłości w obiekcie zatrzymywały się m. in.
załogi PLL LOT wykonujące loty do Tajpej. Już po 20 kwietnia CECC wprowadziło zasadę, iż załogi różnych linii lotniczych będą musiały korzystać z osobnych hoteli.
Piloci wracający na Tajwan, jak również przebywający obecnie na Tajwanie, będą zobowiązani odbyć 14-dniową kwarantannę, jednak przedstawiciele CECC nie sprecyzowali, kiedy miałby się ona rozpocząć. Nie jest również wiadomo, ilu pilotów przebywa poza Tajwanem, jednak zgodnie z planami wszyscy przejdą izolację w zarządzanym przez państwo centrum kwarantanny, informuje tajwańska agencja CNA.
Procedura kwarantanny obejmie również osoby z personelu pokładowego, które służyły na lotach dalekodystansowych lub były w kontakcie z pracownikami personelu kokpitowego w grupie ryzyka.
China Airlines nie zawieszą operacji
– To będzie miało olbrzymi wpływ na China Airlines, pasażerów przewoźnika oraz loty cargo, jak również na załogi. Ale ze względy na bezpieczeństwo całego społeczeństwa nie mogliśmy nie podjąć tej decyzji – powiedział minister Chen.
Władze China Airlines zadeklarowały, że będą wypełniały nowe procedury ustalone przez CECC, w tym samym czasie starając się wykonywać tak wiele operacji, jak to tylko możliwe poprzez zmiany w grafikach pracy załóg.
Podczas gdy piloci oraz personel pokładowy nie będą mogli widzieć się ze swoimi rodzinami oraz odwiedzać miejsc publicznych do czasu zakończenia 14-dniowego okresu kwarantanny oraz przejścia testu na obecność koronawirusa, wciąż będą mogli pracować. Osoby w “grupie ryzyka” będą mogły pracować ze sobą podczas lotów, jednak nie będą mogli pracować z osobami w “bezpiecznej grupie”, złożonej z osób, które przeszły kwarantannę oraz uzyskały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.
Nawet z przy zachowaniu tych procedur, jest niemal pewne, że kwarantanna wpłynie na operacje największego przewoźnika lotniczego Tajwanu.
– Krótkotrwałe ograniczenie w oferowaniu Tajwanu związanemu z importem oraz eksportem wpłynie na czas dostaw dóbr – poinformowały linie China Airlines w oświadczeniu przesłanym agencji Reutera.
Przewoźnik zadeklarował, że nie zawiesi całkowicie operacji, podkreślając iż zmobilizuje wszystkie dostępne zasoby personalne oraz będzie traktował priorytetowo loty cargo, odwołując czasowo część połączeń pasażerskich.
30 kwietnia, czyli jeszcze przed poniedziałkowym (10.5.) ogłoszeniem przez władze Tajwanu nałożenia obowiązku kwarantanny dla pilotów przewoźnika, China Airlines zapowiedziały, iż zawieszą część połączeń dalekodystansowych. Lokalne media relacjonowały również, że z uwagi na braki w dostępnym personelu przewoźnik rozważał ograniczenie części lotów cargo, które w ostatnim czasie stanowiły
ważne źródło przychodów China Airlines.
10 maja w wyniku kwarantanny lub leczenia koronawirusa niedostępnych było około 300 spośród 1,2 tys. pilotów China Airlines, informuje CNA.