Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Raport ws. Berlin Brandenburg: Ponad 850 usterek na budowie lotniska


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2018-05-22 13:49
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Raport ws. Berlin Brandenburg: Ponad 850 usterek na budowie lotniska
fot. Berlin Brandenburg
Wygląda na to, że „pechowa” inwestycja, czyli Berlin Brandenburg znów przesunie się w czasie. Renowacja sieci przewozów elektrycznych trwa zbyt wolno i jest opóźniona o 11 miesięcy. Audytorzy szacują szanse wystąpienia dalszych opóźnień na ponad 50 proc. – informuje Reuters za „Bild am Sonntag”.
Pierwotnie lotnisko miało być gotowe w 2012 roku. Problemy rozpoczęły się sześć lat temu, kiedy końcowe kontrole bezpieczeństwa wykazały wady w systemie oddymiania terminalu. W związku z tym istniało ryzyko eksplozji budynku w przypadku pożaru.

850 usterek ciąży lotnisku

Najnowszy dokument dotyczący bezpieczeństw, do którego trafili dziennikarze niemieckiej gazety „Bild dam Sonntag”, wykazuje ponad 850 usterek. Oficjalnym terminem podawanym w mediach wciąż pozostaje październik 2020 roku, jednak nic realnie na to nie wskazuje. Od 2012 roku przez lotnisko przewinęła się cała masa planistów, których poprawki wyceniono już na 3,5 miliarda euro. Koszty funkcjonowania zamkniętego lotniska szacuje się na 1 milion euro dziennie. W lutym mówiło się o dodatkowych 770 mln euro. Część środków w wysokości 385 mln euro miała pochodzić z kredytu komercyjnego, z kolei pozostała kwota to zasoby właścicieli lotniska (kraju związkowego Brandenburgia, budżetu federalnego oraz miasta Berlina). Ta droga finansowania eliminuje potrzebę ponownego rozpatrzenia i zatwierdzenia przez Komisję Europejską dodatkowych funduszy. Prawdopodobnie łączny koszt lotniska BER wyniesie 7,3 mld euro, ponieważ spółka zarządzająca budową lotniska chce kolejnych 770 mln euro. Co ciekawe, jeszcze w 2006 roku koszty budowy szacowano na 2 mld euro.

Polska perspektywa

Perypetie związane z budową lotniska Berlin Brandenburg częstą pojawiają się w kontekście budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak wylicza Marian Konopiński, doradca Związku Regionalnych Portów Lotniczych, główne popełnione przez Niemców błędy to: brak fazowania projektu, niekompetencja nadzoru w fazie projektowania i budowy oraz rozdrobnienie wśród wykonawców. Uznał przy tym, że świadomość niedociągnięć niemieckich analityków jest ważną lekcją dla polskich instytucji zaangażowanych w budowę CPK. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Berlińskie lotnisko z nowym terminalem

Infrastruktura i lotniska

Berlińskie lotnisko z nowym terminalem

Justyna Urbaniak 04 maja 2018

Nowe, wielkie lotnisko w Meksyku nie powstanie?

Biznes i przemysł

Nowe, wielkie lotnisko w Meksyku nie powstanie?

Magdalena Wosińska 27 marca 2018

Przedstawiciel Lufthansy: Prognozuję, że lotnisko w Berlinie będzie zburzone

Infrastruktura i lotniska

Przedstawiciel Lufthansy: Prognozuję, że lotnisko w Berlinie będzie zburzone

Justyna Urbaniak 19 marca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS