Partnerzy serwisu:
BIZNES I PRZEMYSŁ

SWISS porozumiał się z pilotami

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-10-2022
Ostatnia modyfikacja:
28-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
SWISS porozumiał się z pilotami
fot. Piotr Bożyk
Szwajcarskie flagowe linie lotnicze SWISS zdołały zapobiec potencjalnej akcji strajkowej ze strony załogi kokpitowej, poprzez osiągnięcie porumienienia między kierownictwem przewoźnika a zarządem związku zawodowego pilotów. Zakończył się tym samym długi okres negocjacji, a na horyzoncie pojawiła się możliwości ustabilizowania działalności operacyjnej linii lotniczych z siedzibą w Bazylei.

Kluczowym aspektem zawartego porozumienia, które zostało uzgodnione między SWISS-em a pilotami zrzeszonymi w związku zawodowym Aeropers, który reprezentuje również załogę kokpitową wakacyjnych linii lotniczych Edelweiss Air, jest to, że położony został kres potencjalnej akcji strajkowej pilotów latających dla szwajcarskiego flagowego przewoźnika lotniczego.

W ostatnim czasie możliwość podjęcia akcji strajkowej była dla zarządu przewoźnika potencjalnym zagrożeniem w realizacji zaplanowanych operacji, gdyż wcześniejsze negocjacje między dwoma stronami zakończyły się fiaskiem. Pierwotnie związkowcy planowali rozpoczęcie protestu w zeszłym tygodniu, co spowodowałoby, że w okresie jesiennych wakacji podróżni musieliby liczyć się z dużymi zakłóceniami w lotach. Jednak, jak donosi „The Local”, dzień rozpoczęcia protestu został przełożony, gdyż ze związkowcami chciał się spotkać dyrektor generalny szwajcarskich linii lotniczych SWISS, Dieter Vranckx.

Prezes związku zawodowego Aeropers, Clemens Kopetz, stwierdził wówczas, że „chcemy rozwiązania przy stole negocjacyjnym. Jeśli jednak dyrektor generalny nie skorzysta z tej okazji, jesteśmy przygotowani do egzekwowania uzasadnionych interesów naszych członków za pomocą akcji protestacyjnej”. Agencja Reutera poinformowała, że rozmowy między liniami lotniczymi a związkiem zawodowym doprowadziły do zawarcia porozumienia, zapobiegając tym samym strajkowi.

Strajki i braki kadrowe zmusiły linie lotnicze, w pierwszym pełnym po pandemii okresie letnim, do odwołania tysięcy lotów, aby uniknąć wielogodzinnego stania przez pasażerów w kolejkach do kontroli bezpieczeństwa. Zakłócenia miały trwać do późnej jesieni bieżącego roku.

Personel naziemny już osiągnął porozumienie

Do tej pory piloci SWISS pracowali bez zawartego zbiorowego układu pracy przez około pół roku, gdyż kwietniowe rozmowy okazały się nieudane. Nowa umowa kontraktowa wyznacza kluczowy punkt zwrotny, a piloci nie są jedynymi, których warunki pracy i płacy polepszyły się.

Swissinfo, z siedzibą w Bernie, zauważa, że w zeszłym tygodniu personel naziemny SWISS doszedł do porozumienia z zarządem przewoźnika w sprawie zbliżającej się podwyżki płac. Zgodnie z umową ogólny fundusz płac ma wzrosnąć o 3,3 proc. Dzięki temu pracownicy tego działu otrzymają podwyżkę w wysokości co najmniej 2 proc., a także 2 500 franków szwajcarskich w ramach premii covidowej, która zastąpi utracone podczas pandemii zarobki.

Porozumienie, które dotyczy około 1 500 członków personelu naziemnego SWISS, wejdzie w życie w styczniu przyszłego roku. Szef związkowców, Philipp Hadorn, stwierdził, że „podwyżki płac od 1 stycznia sugerują, że kierownictwo, przynajmniej w przypadku personelu naziemnego, dostrzegło potrzebę nadrobienia utraconych w wyniku pandemii wynagrodzeń”.

2023 r: Oferowanie na poziomie 85 proc. w porównaniu z 2019 r.

Po dojściu do porozumienia z kluczowymi działami załogi kokpitu i personelu naziemnego linie SWISS będą teraz w lepszej pozycji. Jak wyjaśniły linie lotnicze w oświadczeniu opublikowanym w zeszłym tygodniu, przewoźnik będzie dążył do większej stabilności w 2023 roku, przy planowanej w lecie przepustowości na poziomie 85 proc. w porównaniu z 2019 rokiem.

Dzięki temu przewoźnik należący do sojuszu Star Alliance obsłuży łącznie 112 miejsc docelowych ze swoich baz, które są zlokalizowane w portach lotniczych w Zurychu i Genewie. Dyrektor operacyjny szwajcarskiego przewoźnika lotniczego, Tamur Goudarzi Pour, wskazał, że głównym priorytetem dla linii będzie utrzymanie stabilnego programu lotów przez cały sezon letni.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5