Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Spotkanie europejskiej branży kosmicznej w Kielcach


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras. oprac. ad

Data publikacji:
2019-09-17 10:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ European Rover Challenge

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Spotkanie europejskiej branży kosmicznej w Kielcach
fot. Wikimedia Commons
Kilkuset przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych spotkało się w miniony weekend na międzynarodowej konferencji mentoringowo – biznesowej European Rover Challenge 2019 w Kielcach.
Konferencja ERC 2019 to jedyne takie wydarzenie w Europie, podczas którego przedsiębiorcy mogą spotykać się z przedstawicielami agencji kosmicznych, największych europejskich firm z tego sektora, instytucji wspierających, a także inżynierami zaangażowanymi w międzynarodowe projekty kosmiczne.

O wydarzeniu

– To bardzo interesujące wydarzenie, hybrydowe połączenie: konferencji, targów i warsztatów naukowych – mówi Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space, konstruktor anten i satelitów dedykowanych branży kosmicznej. – Uczestnicy mogli porozmawiać o wspólnych projektach, podzielić się własnymi doświadczeniami, a także znaleźć potencjalnych partnerów biznesowych, a nawet pracowników – dodaje prezes. 

W tegorocznym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele różnych branż i przedsiębiorstw – zarówno tych, które już uczestniczą w projektach kosmicznych, jak i zainteresowanych nawiązaniem współpracy z podmiotami z tego sektora.

Tematem robotyka

Podczas konferencji ERC 2019 poruszono dwa główne zagadnienia – biznes i przedsiębiorczość oraz robotykę. Podczas pierwszego bloku zaprezentowano realne przykłady współpracy firm z sektora kosmicznego z podmiotami z innych branż oraz korzyści dla lokalnych firm, jakie płyną z uczestnictwa w międzynarodowych projektach kosmicznych. Omówiono również przypadki wdrożeń technologii kosmicznych w branży medycznej i teleinformatycznej. Z kolei podczas bloku dotyczącego robotyki rozmawiano m.in. o rozwoju europejskiego klastra robotyki PERASPERA, możliwościach komercjalizacji projektów akademickich oraz ziemskich zastosowaniach łazików, np. w rolnictwie, górnictwie czy służbach mundurowych.

– Takie branżowe spotkania to szansa dla firm z naszego sektora zarówno na włączenie się w nowe projekty, jak i na znalezienie potencjału na wykorzystanie technologii kosmicznych w codziennym życiu – uważa Paweł Rymaszewski.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. główni inżynierowie misji ExoMars z Europejskiej Agencji Kosmicznej, reprezentanci zagranicznych agencji kosmicznych czy też przedstawiciele największych firm europejskiego przemysłu kosmicznego, takich jak Airbus, Sener i GMV. Był wśród nich również Przemysław Radzik– reprezentant Thorium Space. Konferencja została zorganizowana przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej.

Jak na Marsie

Do najciekawszych punktów programu tegorocznego European Rover Challenge należały również zawody najlepszych robotów marsjańskich z całego świata. W tym roku wzięło w nich udział blisko 400 zawodników z 15 krajów świata i pięciu kontynentów. Zmierzyli się oni w pięciu konkurencjach: czterech terenowych oraz prezentacji projektu. Rywalizacja odbywała się na specjalnie przygotowanym torze, przypominającym powierzchnię Marsa. Został on usypany z ponad 200 ton czerwonej ziemi. Znalazły się na nim przeszkody naturalne, kratery i wzniesienia, dzięki którym drużyny mogły przetestować swoje łaziki w warunkach wzorowanych na rzeczywistych.

Na uczestników imprezy czekała również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, a także prelekcje oraz warsztaty dla młodszych i starszych pasjonatów nauki. Dużą popularnością cieszyły się pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, rakiet oraz mini balonów stratosferycznych, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Zobaczyć można było także prezentacje polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej i NASA.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Czy wiesz, że…

Według Agencji Rozwoju Przemysłu polski rynek firm kosmicznych liczy ok. 300 podmiotów i pracuje w nim łącznie niemal 3 tys. osób. Polska Strategia Kosmiczna zakłada, że do 2030 r. Polska zdobędzie 3 proc. udziałów w europejskiej branży kosmicznej, dziś wycenianej na 80–100 mld euro. Eksperci szacują, że obecnie ten udział jest mniej więcej dziesięć razy mniejszy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szybki pociąg zastąpi samolot KLM na trasie Amsterdam – Bruksela

Infrastruktura i lotniska

Szybki pociąg zastąpi samolot KLM na trasie Amsterdam – Bruksela

Michał Szymajda 17 września 2019

Ålesund, wystartowało szóste połączenie do Skandynawii

Pasażer i linie lotnicze

Ålesund, wystartowało szóste połączenie do Skandynawii

inf. pras. oprac. ad 17 września 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5