Partnerzy serwisu:
BIZNES I PRZEMYSŁ

Polacy w kosmos! ESA ogłasza rekrutację

Dalej Wstecz
Data publikacji:
14-02-2021
Ostatnia modyfikacja:
02-12-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/PAP/Urania

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Polacy w kosmos! ESA ogłasza rekrutację
fot. NASA commons.wikimedia.org
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłasza pierwszą od ponad dekady rekrutację kandydatów na astronautów. Rusza ona 31 marca. Agencja zachęca do aplikacji osoby z różnych krajów. Zgłaszać się mogą również Polacy.

ESA szykuje zmianę pokoleniową wśród swoich astronautów i będzie szukać nowych chętnych do eksploracji kosmosu. Nabór potrwa od 31 marca do 28 maja 2021 r. Osoby chcące spróbować swoich sił w tym zawodzie będą mogły składać aplikacje poprzez stronę karier ESA. Można tam też znaleźć także inne rekrutacje prowadzone aktualnie przez agencję kosmiczną.

Pierwszym i jak dotąd jedynym polskim kosmonautą jest Mirosław Hermaszewski, który poleciał w kosmos w 1978 roku. To już blisko 43 lata od tamtej pory. Może więc pora na kolejnych polskich eksploratorów kosmosu? Szanse na to daje udział Polski w Europejskie Agencji Kosmicznej. 
Kandydatów na astronautów czekać będzie sześcioetapowy proces rekrutacji, który zakończy się w październiku 2022 r. Agencja ESA zachęca do startu osoby z różnych krajów członkowskich. – Reprezentowanie wszystkich części naszego społeczeństwa jest kwestią, którą traktujemy bardzo poważnie – wskazuje David Parker, dyrektor ESA ds. eksploracji załogowej i robotycznej. – Różnorodność w ESA powinna dotyczyć nie tylko pochodzenia, wieku, środowiska czy płci naszych astronautów, ale być może także niepełnosprawności fizycznej. Aby urzeczywistnić to marzenie, wraz z rekrutacją astronautów uruchamiam Parastronaut Feasibility Project – innowacyjny projekt, którego czas właśnie nadszedł – dodaje. 

W najbliższych dniach ESA przedstawi mediom więcej szczegółów na temat nowego naboru astronautów i rozpocznie kampanię informacyjną. 16 lutego zorganizuje konferencję prasową dla mediów (transmitowaną w Internecie) oraz rozpocznie akcję informacyjną.
W 1998 roku kraje członkowskie ESA biorące udział w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zdecydowały się połączyć swoje zespoły astronautów z istniejącym zespołem ESA i utworzono Europejski Korpus Astronautów. Ten proces integracji ukończono w 2002 roku. Aktualnie korpus astronautów liczy siedmioro aktywnych członków z Danii, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Wybrano ich w maju 2009 roku po trwającym rok procesie rekrutacji. Szóstka astronautów ukończyła trening we wrześniu 2009 r., a siódmy formalnie dołączył do zespołu w lipcu 2015 r., kończąc treningi w 2018 r. Zawód astronauty to jeden z najbardziej obleganych zawodów pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce. Na przykład do rozpoczętej w ubiegłym roku rekrutacji NASA zaaplikowało ponad 12 tysięcy osób.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5