Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Smartwings potroiły liczbę przewiezionych pasażerów


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-01-18 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Smartwings potroiły liczbę przewiezionych pasażerów
fot. Piotr Bożyk
Smartwings, czeska grupa lotnicza, która jest właścicielem czeskich flagowych linii lotniczych Czech Airlines, odnotowała niesamowity, bo aż 199-proc. wzrost liczby pasażerów w 2021 roku w porównaniu z 2020 rokiem. Przewieziono łącznie 2 529 611 pasażerów. Siedem proc. pasażerów podróżowało samolotami Smartwings, które zostały wydzierżawione innym liniom lotniczym, co jest znacznie gorszym rezultatem niż w 2020 r., kiedy miało to miejsce w przypadku 33 proc. pasażerów grupy
W 2020 roku linie Smartwings przewiozły 1,3 mln pasażerów, co stanowiło spadek o 83,7 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Był to jeden z największych spadków ruchu pasażerskiego w Europie.

W ubiegłym roku Smartwings wykonał ponad 18,8 tys. lotów, co jest wzrostem o 170 proc., a jego samoloty wylądowały na 287 lotniskach na całym świecie. W ubiegłym roku firma przewiozła na trasach regularnych 1 238 480. Wzrost wyniósł aż 188, 85 proc. pasażerów. Rejsami czarterowymi przewieziono 1 291 131 chętnych. Jest to wzrost o 208,65 proc.

Oprócz lotów regularnych i czarterowych spółka zrealizowała również dużą liczbę lotów specjalnych (ad hoc) dla międzynarodowych firm, organizacji humanitarnych i sportowych. Od niedawna firma świadczy usługi transportu lotniczego dla niemieckich biur podróży. Wykonywane są loty z portów niemieckich i szwajcarskich portów lotniczych. Od jesieni 2021 roku rozpoczęto oferowanie nowych lotów z sześciu europejskich destynacji na Wyspy Kanaryjskie.

Mniejsza liczba ACMI

Co ciekawe, grupa odnotowała spadek liczby pasażerów, których przewoziła na podstawie umów ACMI z innymi liniami lotniczymi. W 2020 r. przewiozła na podstawie umów wet-leasingu z załogą 451 tys.  pasażerów, co stanowiło 33 proc. udziału ogólnej liczby przewiezionych pasażerów, podczas gdy w roku ubiegłym liczba wyniosła zaledwie 7 proc., co przełożyło się na 159 tys. tych pasażerów.

Z kolei linie lotnicze z grupy Smartwings przewiozły w 2021 roku aż o 222 proc. więcej pasażerów do i z głównego portu lotniczego Czeskiej Republiki. 981 tys. pasażerów podróżowało lotami Smartwings do lub z lotnisk poza granicami Czech. Firma świadczy usługi lotnicze w Polsce, Francji, Niemczech, Izraelu, Węgrzech, Słowacji i na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich.

Które linie lotnicze należą do Grupy Smartwings?

Ze swojego głównego hubu w Pradze Smartwings wykonują loty pod własną marką. Mimo to, że jest to tani przewoźnik, w zeszłym roku uruchomione zostały bezpośrednie loty do portu lotniczego Londynu-Heathrow. Smartwings jest również właścicielem Czech Airlines (CSA), flagowego przewoźnika z Czech. Czech Airlines przechodzą obecnie trudny proces restrukturyzacji. Reorganizacja jak dotąd przebiega pomyślnie, ponieważ spółka spłaca swoje zadłużenie i generuje zyski.

Grupa Smartwings prowadzi również operacje lotnicze pod marką Smartwings w kilku innych krajach. Posiada na Węgrzech spółkę zależną o nazwie Smartwings Hungary, która ma siedzibę w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Zbazowany jest tam jeden samolot – boeing B737-800, który ma prawie 20 lat. Istnieją również spółki zależne na Słowacji (Smartwings Slovakia, która posiada jednego boeinga B737-800) oraz w Polsce – Smartwings Poland. W Polsce również zbazowany jest jeden B737-800.

Współpraca z biurami podróży

W ubiegłym roku linie obsługiwały z Czech loty do 80 miejsc docelowych. Były największym przewoźnikiem na lotnisku Václava Havela w Pradze. W lipcu Smartwings stały się drugimi najbardziej punktualnymi liniami lotniczymi w Europie i czwartymi pośród 288 na świecie. Na początku listopada 2021 roku Smartwings i niemieckie linie lotnicze Eurowings, należące do grupy Lufthansy, ogłosiły nową umowę codeshare. Smartwings przedłużył również umowę codeshare z izraelskimi liniami lotniczymi, Israir Airlines.

Przewoźnik podpisał również umowy na świadczenie transportu lotniczego z biurami podróży EXIM Tours i CK FISCHER, członkami grupy DER Touristik Eastern Europe na kolejne trzy lata. Jesienią ubiegłego roku zawarł umowę z biurem podróży Čedok. Poza Czechami firma zrealizowała loty czarterowe dla wielu dużych biur podróży m.in. TUI, Itaka czy Rainbow Tours, z którymi współpracuje już kilka lat. Pomimo trwającej pandemii COVID-19, Smartwings zdołał w zeszłym roku zdobyć kontrakty w USA i Izraelu na wykorzystanie swoich samolotów przez sezon zimowy 2021/2022.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Smartwings straciły w 2020 roku ponad 100 mln euro i 84 proc. pasażerów

Biznes i przemysł

Smartwings straciły w 2020 roku ponad 100 mln euro i 84 proc. pasażerów

Rafał Dybiński 01 stycznia 2022

Smartwings polecą od czerwca na Santoryn

Pasażer i linie lotnicze

Smartwings polecą od czerwca na Santoryn

Rafał Dybiński 11 grudnia 2021

Smartwings wyślą na zimę sześć samolotów do Izraela i trzy do USA

Biznes i przemysł

Smartwings wyślą na zimę sześć samolotów do Izraela i trzy do USA

Rafał Dybiński 09 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5