Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Słowenia przeznaczy 7 mln euro na dotacje dla linii lotniczych


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-03-13 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Słowenia przeznaczy 7 mln euro na dotacje dla linii lotniczych
Fot. Brussels Airlines
Komisja Europejska zatwierdziła plan słoweńskiego rządu, zakładający przeznaczenie siedmiu milionów euro na dotacje dla linii lotniczych, obsługujących loty do i z tego kraju. Zachęty mają na celu dalsze wspieranie ożywienia turystyki i szerzej, gospodarki Słowenii, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. W poprzednim programie pomocowym beneficjentem były PLL LOT.
Program stanowi ponowne wprowadzenie środka pomocowego pierwotnie zatwierdzonego przez Komisję w dniu 16 listopada 2020 roku, który wygasł 31 grudnia 2021 roku. Wsparcie przyjmie formę dotacji bezpośrednich. Środek będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych linii lotniczych obsługujących loty do i z Słowenii. Poziom wsparcia przypadający na beneficjenta będzie zależał od liczby przewożonych pasażerów i liczby wykonanych lotów.

Komisja stwierdziła, że słoweński program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach UE dotyczących pomocy państwa, wprowadzonych dwa lata temu, aby pomóc w odbudowie ruchu lotniczego, który został zakłócony przez COVID-19.

Ruch lotniczy w Słowenii ucierpiał najbardziej w UE

Głównym powodem takiej decyzji jest przywrócenie połączeń lotniczych, po tym, jak kraj bałkański, podobnie jak wiele krajów na całym świecie, doznał poważnych szkód gospodarczych. Szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa i jego nowych wariantów doprowadziło również do znacznego spadku liczby odwiedzających z zagranicy, o czym informowały władze w Słowenii.

Pod tym względem, raport dostarczony przez europejskiego dostawcę statystyk Eurostat wykazał, że porty lotnicze w Słowenii odnotowały największy spadek pasażerskiego ruchu lotniczego w 2020 roku, co oznacza łączny spadek o 83,3 proc., najostrzejszy spadek spośród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Pomoc publiczna nie będzie mogła przekroczyć 2,3 mln euro przeznaczonego na jedną linię lotniczą i będzie musiała zostać udzielona najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku. – Komisja uznała, że środek jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny do zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego – brzmi oświadczenie KE.

– Celem przetargu jest utrzymanie istniejącego rozkładu obsługiwanego przez międzynarodowe linie lotnicze, zachęcenie do wznowienia zawieszonych lotów z powodu skutków pandemii oraz zachęcenie nowych linii do latania do Słowenii. Brak krajowego przewoźnika sprawia, że Słowenia przeżywa obecnie bardzo powolne ożywienie – brzmi komunikat słoweńskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Technologii.

PLL LOT beneficjentem poprzedniego wsparcia

Słowenia wcześniej przeznaczyła liniom lotniczym nieco ponad trzy miliony euro w 2020 i 2021 roku w celu złagodzenia i naprawienia skutków pandemii koronawirusa dla przemysłu lotniczego w kraju. Łącznie Lufthansa, Swiss International Air Lines i Brussels Airlines otrzymały nieco ponad 1,6 mln euro, czyli około 45 proc. wszystkich środków. Największa część ze środków finansowych podchodzących z udzielonej pomocy publicznej otrzymał niemiecki przewoźnik.

W dalszej kolejności beneficjentami były następujące linie lotnicze: Turkish Airlines, Air France, Air Serbia, Polskie Linie Lotnicze LOT, Brussels Airlines, Swiss, Wizz Air i Air Montenegro. Pozostają pytania, w jaki sposób szwajcarskie linie otrzymały 22 050 euro w pierwszej z trzech rund przyznawania dotacji, ponieważ nie spełniały one niektórych kryteriów.

Z drugiej strony easyJet, który był najbardziej ruchliwym przewoźnikiem w Słowenii przed pandemią, nie otrzymał żadnych środków i został zdyskwalifikowany z pierwszej rundy przyznawania dotacji z nieujawnionych powodów.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5