Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Schiphol: Pas startowy parkingiem dla samolotów


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-03-31 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Schiphol: Pas startowy parkingiem dla samolotów
fot. Amsterdam Schiphol
Amsterdamskie lotnisko Schiphol, jeden z największych hubów lotniczych w Europie, wykorzystał pas startowy Aalsmeerbaan jako miejsce parkingowe dla samolotów. Obiekt stał się parkingiem w sobotę 28 marca i będzie zamknięty dla ruchu lotniczego na czas nieokreślony.
Lotnisko pozostaje otwarte dla lotów pasażerskich, towarowych czy repatriacyjnych oraz służb ratunkowych. Ze względu na wyjątkową sytuację wywołaną pandemią koronawirusa oraz obostrzeniami transportowymi, liczba operacji lotniczych na lotnisku Schiphol w ostatnich dniach dramatycznie się zmniejszyła – spadła aż o 75 proc. Uziemione samoloty zostały więc zaparkowane w sobotę (28 marca) na nieużywanym pasie startowym Aalsmeerbaan. Władze lotniska spodziewają się, że będzie ich przybywać w tym tygodniu.

W sumie Schiphol ma około 200 miejsc parkingowych dla samolotów. Teraz liczbę ta zostanie zwiększona za pomocą pasa startowego Aalsmeerbaan i poprzez stworzenie dodatkowych miejsc w pobliżu hangarów.

Władze lotniska Schiphol wolały wyłączyć z ruchu właśnie pas startowy Aalsmeerbaan, który znajduje się bliżej domów mieszkalnych. W użytkowaniu znajdują się jednak drogi startowe Kaagbaan, Polderbaan, Zwanenburgbaan i Buitenveldertbaan. To, która z nich zostanie wykorzystana w ruchu lotniczym w nadchodzącym okresie, będzie zależało od dostępności, bezpieczeństwa, widoczności, warunków wiatrowych i pogodowych, zasad środowiskowych i zasad użytkowania drogi startowej.

Problem, dotyczący tego gdzie zaparkować uziemione samoloty, mają lotniska i linie lotnicze na całym świecie. Z tego powodu nie tylko pasy startowe, ale także drogi kołowania czy hangary serwisowe na głównych lotniskach są przekształcane w gigantyczne parkingi. Obecnie wymagających zaparkowania może być nawet 5 tysięcy samolotów, a liczba ta będzie się zwiększać.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

Pasażer i linie lotnicze

Transavia zamknie trasę Katowice – Amsterdam

Piotr Bożyk 10 września 2019

Strajk naziemnych pracowników KLM na Schiphol

Pasażer i linie lotnicze

Strajk naziemnych pracowników KLM na Schiphol

Aleksander Domański 05 września 2019

Więcej lotów z Kraków Airport do Amsterdamu

Pasażer i linie lotnicze

Więcej lotów z Kraków Airport do Amsterdamu

Emilia Derewienko 29 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5