Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Saudia. CFM dostarczy silniki dla 65 airbusów z rodziny A320neo


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2021-12-22 13:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Saudia. CFM dostarczy silniki dla 65 airbusów z rodziny A320neo
fot. CFM International
Saudi Arabian Airlines, linie znane bardziej jako Saudia, 4 grudnia ogłosiły podpisanie umowy z CFM International na zakup silników lotniczych LEAP-1A dla nowych airbusów, które dołącza do ich floty. Przewoźnik z Bliskiego Wschodu oczekuje na dostawę 30 A320neo i 35 A321neo. Umowa warta jest 8,5 mld dolarów. Zawiera serwis zamówionych, jak i przyszłych jednostek napędowych.
Saudia, decydując o wyborze jednostki napędowej LEAP-1A amerykańskiego producenta silników lotniczych CFM International, wykluczyła silnik PW1100G Pratt & Whitney, który jest również proponowany liniom lotniczym składającym zamówienie na nowe airbusy z rodziny A320.

Wybór silnika LEAP-1A dla zamówionych już samolotów wąskokadłubowych, jak dla 20 kolejnych A320 w ramach opcji, które są częścią planu odnowienia floty saudyjskiego przewoźnika, świadczą o chęci posiadania przez Saudi ujednoliconej wersji silników w swoich samolotach. Przewoźnik w komunikacie podkreśla, że umowa zawiera usługę Rate per Flight Hour (RPFH) − konserwacji silników po wykonaniu odpowiedniej liczby cykli.

Dodatkowa współpraca

Porozumienie linii lotniczych z Arabii Saudyjskiej z CFM zawiera dotyczy również współpracy producenta silników ze spółką córką przewoźnika – Saudia Aerospace Engineering – w zakresie rozwoju własnego systemu przeglądów technicznych silników, w tym, demontażu, przeglądu, montażu, testów układów silnika i ponownej certyfikacji zdatności do lotu silników LEAP-1A.

Wybór CFM to logiczny krok

Mimo, że nowe airbusy A320neo mają do wyboru silniki CFM lub Pratt & Whitney, wybór dokonany przez linię, mającą główną bazę na lotnisku w Dżeddzie i mniejszą w stolicy Królestwa – Rijadzie, jest logiczny.

Flota wąskokadłubowa Saudi Arabian Airlines obecnie składa się z 61 airbusów A320ceo, które są napędzane silnikami CFM 56-5B. Flyadeal, spółka córka Saudii, będąca tanimi liniami lotniczymi, w swoich 11 airbusach A320ceo ma te same silniki co spółka matka. Za to pięć airbusów A320neo, latających dla Flyadeal, napędza już LEAP-1A – ten sam silnik, który jest przedmiotem nowej umowy.

Problemy PW1110G

Wybór silników CFM podyktowany jest także problemami, jakie miały silniki PW1100G produkowane przez Pratt & Whitney. W 2019 roku indyjskie linie lotnicze IndiGo uziemiły część swoich airbusów A320 napędzanych tymi silnikami, gdyż te wyłączały się w trakcie lotu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
flyadeal odebrały pierwszego nowego airbusa A320neo

Pasażer i linie lotnicze

flyadeal odebrały pierwszego nowego airbusa A320neo

Avgeek 18 lipca 2021

Saudyjczycy zainwestują w nowe linie lotnicze i port w Rijadzie

Biznes i przemysł

Saudyjczycy zainwestują w nowe linie lotnicze i port w Rijadzie

Redakcja/inf. pras. 05 lipca 2021

Saudi Arabian Airlines chcą zamówić 70 samolotów od Airbusa i Boeinga

Biznes i przemysł

Saudi Arabian Airlines chcą zamówić 70 samolotów od Airbusa i Boeinga

Emilia Derewienko 02 marca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5