Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Ryanair zaprasza LOT do Modlina. I oskarża PPL


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2018-01-19 13:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair zaprasza LOT do Modlina. I oskarża PPL
fot. Ryanair
Ryanair rośnie, ale Modlin za nim nie nadąża. Dlatego irlandzki przewoźnik składa propozycję LOT-owi: jeśli LOT chce płacić w Modlinie tyle, co my, jesteśmy gotowi przenieść połowę swojego ruchu na lotnisko Chopina.
W ciągu najbliższych 5 lat Ryanair podwoi liczbę pasażerów przewożonych na swoich lotach do Warszawy z 3 do 6 milionów rocznie. Aby obsłużyć taki poziom ruchu, w porcie lotniczym Warszawa Modlin niezbędna jest rozbudowa infrastruktury. Jak mówił w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Leszek Chorzewski, p.o. prezesa modlińskiego lotniska, ratunkiem mógłby okazać się kredyt komercyjny, ale decyzję o jego zaciągnięciu hamuje jeden z udziałowców, czyli PPL.

Inwestycje, szczególnie w rozbudowę terminala pasażerskiego, są tu niezbędne, bo lotnisko powoli pęka w szwach. Koszt rozbudowy szacowany jest na 60 mln zł. Mogłaby ona zostać sfinansowana ze środków zewnętrznych. Po jej przeprowadzeniu przepustowość terminala zwiększyłaby się do 5 mln pasażerów rocznie, wobec 3,5 mln obecnie. Nakłady inwestycyjne, poniesione w ciągu lat 2017–2022 plasowałyby się na poziomie 97 mln zł. Coraz mniej cierpliwy robi się także Ryanair – jedyny klient modlińskiego portu. Przedstawiciele firmy od wielu miesięcy apelują o jak najszybszą rozbudowę terminala w celu zwiększenia swojej floty, a także liczby obsługiwanych połączeń.

W grudniu 2017 r. jedyny klient Modlina złożył zresztą oficjalną skargę w Departamencie Konkurencji Komisji Europejskiej na naruszenie konkurencji przez Polskie Porty Lotnicze – udziałowca i konkurenta lotniska Warszawa Modlin – poprzez uniemożliwianie rozbudowy infrastruktury w Modlinie. „Przez najbliższe 5 lat Ryanair podwoi liczbę pasażerów w Warszawie. Co najmniej 25 nowych połączeń i dodatkowe loty na istniejących trasach będziemy oferować z Modlina, jeśli PPL przestanie blokować rozwój tego portu, lub z lotniska Chopina w bezpośredniej konkurencji z LOT- em – komentuje Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanaira.

Irlandzka linia zaprasza też do Modlina….LOT:

– Jeśli LOT chce rozpocząć operacje z Modlina i płacić takie same stawki, jakie Ryanair płaci na podstawie oficjalnego cennika lotniska, LOT powinien przenieść część swojego ruchu do Modlina a Ryanair jest gotów bezzwłocznie przenieść połowę swojego ruchu na lotnisko Chopina, co pozwoli liniom LOT i Ryanair obsługiwać po 1.5 miliona pasażerów rocznie w Modlinie i płacić dokładnie takie same opłaty lotniskowe – dodaje Komorek.

Tymczaem LOT właśnie złożył skargę na Modlin do UOKIK-u. Narodowy przewoźnik wskazuje, że od kilku lat z lotniska korzysta jeden przewoźnik, jakim jest Ryanair. Zdaniem LOT-u, Modlin, który jest państwowym przedsiębiorcą, dotowanym z budżetu państwa, od kilku lat przynosi straty finansowe.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT składa skargę na lotnisko w Modlinie. Powodem Ryanair

Pasażer i linie lotnicze

LOT składa skargę na lotnisko w Modlinie. Powodem Ryanair

Magdalena Wosińska 19 stycznia 2018

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. awaryjnego lądowania na Okęciu

Infrastruktura i lotniska

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. awaryjnego lądowania na Okęciu

Magdalena Wosińska 16 stycznia 2018

PLL LOT nie może spocząć na laurach. W 2018 czekają nowe wyzwania

Biznes i przemysł

PLL LOT nie może spocząć na laurach. W 2018 czekają nowe wyzwania

Emilia Derewienko 17 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5