Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Ryanair: Wzrost liczby pasażerów najniższy od lat


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-01-03 13:31
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair: Wzrost liczby pasażerów najniższy od lat
fot. Ryanair
W ubiegłym roku liczba pasażerów irlandzkich linii lotniczych Ryanair rosła najwolniej od trzech lat. Wszystko za sprawą jesiennych odwołań lotów, będących początkiem problemów z załogą przewoźnika, która zarzuca zarządowi złe warunki pracy i brak możliwości zrzeszania się w związki zawodowe.
To nie był łatwy rok dla europejskiego giganta. W całym 2017 roku liczba pasażerów wzrosła o 10 proc., osiągając wynik 129 mln obsłużonych podróżnych. Tylko w grudniu wzrost sięgnął 3 proc. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku z oferty przewoźnika skorzystało 9,3 mln pasażerów.

W grudniu o 1 punkt procentowy podskoczył współczynnik wypełnienia samolotów, osiągając 95 proc.

Problemy przewoźnika rozpoczęły się we wrześniu, po tym, jak linia zmuszona była odwołać pond 18 tys. lotów, co przełożyło się na plany ponad 400 tys. pasażerów. Początkowo problemy tłumaczono nagromadzeniem urlopów pilotów. Szybko okazało się jednak, że przewoźnik ma dużo poważniejsze problemy z pracownikami.

W połowie grudnia 2017 roku Ryanair ugiął się pod naciskami swoich pracowników i uznał związki zawodowe pilotów. Porozumienie w tej sprawie udało się osiągnąć po tym, jak załogi z Niemiec, Włoch i Irlandii zapowiedziały protesty w okresie świątecznym. Pracownicy irlandzkich linii od dawna skarżyli się na złe warunki pracy, nie do końca rejestrowany poziom płac. W umowach funkcjonował także zapis o formalnym zakazie zrzeszania się w związkach zawodowych, co wielokrotnie podnoszono, gdy grożono strajkiem generalnym.

W związku z powyższymi problemami wzrost liczby pasażerów był o 2 mln niższy, niż zakładały prognozy. Warto przy tym dodać, że dynamika wzrostu w 2015 roku sięgała 15 procent. Prognoza na przyszły rok została obniżona o 4 mln do 138 mln pasażerów.

Podczas gdy Ryanair obniża swoje prognozy, jego konkurent z Europy Środkowo-Wschodniej, tanie linie lotnicze Wizz Air, notuje 24-procentowy wzrost rok do roku. W ubiegłym roku przewoźnik obsłużył 28,3 mln pasażerów. Mimo iż rozbieżność w liczbie pasażerów nadal stawia Irlandczyków na pierwszym miejscu, dynamika wzrostu ma spore znaczenie.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair: Uznanie związków zawodowych szansą na rozwój we Francji i Skandynawii

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair: Uznanie związków zawodowych szansą na rozwój we Francji i Skandynawii

Justyna Urbaniak 27 grudnia 2017

Strajk ostrzegawczy niemieckiego związku zawodowego Ryanair zakończony

Pasażer i linie lotnicze

Strajk ostrzegawczy niemieckiego związku zawodowego Ryanair zakończony

Justyna Urbaniak 22 grudnia 2017

Niemieccy i irlandzcy piloci Ryanaira też zapowiadają strajki

Biznes i przemysł

Niemieccy i irlandzcy piloci Ryanaira też zapowiadają strajki

Magdalena Wosińska 13 grudnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS