Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Ryanair: Weekendowa baza w Zagrzebiu


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-08-15 06:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair: Weekendowa baza w Zagrzebiu
fot. Piotr Bożyk
Ryanair w sezonie zimowym zamierza uczynić bazę na lotnisku w Zagrzebiu weekendową. Będzie to pierwszy taki przypadek dla irlandzkich linii lotniczych. W piątki, soboty, niedziele i poniedziałki Ryanair będzie nadal korzystać ze swoich trzech samolotów zbazowanych w stolicy Chorwacji. Jednak wszystkie loty we wtorki, środy i czwartki będą obsługiwane przez samoloty Ryanaira z innych baz, w tym za pośrednictwem rotacji W.
Ryanair wykonał swój pierwszy lot na lotnisko w Zagrzebiu dopiero w zeszłym roku, a dokładniej mówiąc w czerwcu. Od tego czasu przewoźnik otworzył bazę w Zagrzebiu, uruchomił oszałamiającą liczbę 27 nowych tras i zbazował tam trzy samoloty typu airbus A320, które obsługiwane są przez spółkę zależną – Lauda Europe.

Tej zimy zagrzebska baza będzie działać według bardzo nietypowego harmonogramu. Na pierwszy rzut oka nic dziwnego: wszystkie trasy, które uruchomiono jako trasy całoroczne, pozostają w sprzedaży, a rejsy odbywają się przez cały tydzień. Najbardziej ruchliwa trasa, między Londynem-Stansted a Zagrzebiem, pozostaje codziennie wykonywanym połączeniem.

Analiza systemu rezerwacyjnego pokazuje jednak, że jest jedna poważna zmiana w porównaniu z obecną działalnością Ryanaira w Zagrzebiu. Mianowicie baza stanie się tylko bazą weekendową. Nadal będą w niej stacjonować trzy airbusy A320, ale będą one obsługiwać loty do i z miasta tylko w piątki, soboty, niedziele i poniedziałki. We wtorki, środy i czwartki Ryanair będzie obsługiwał loty do i z Zagrzebia samolotami boeinga z innych baz w całej Europie.

Oto przykład tego, jak obecnie w Zagrzebiu przebiegają operacje Ryanaira. Jest to rozkład na poniedziałki, który będzie obowiązywał do końca letniego rozkładu lotów. Pierwszy samolot wykonuje następujące rotacje: z Zagrzebia do Goeteborga, Memmingen, Eindhoven oraz Neapolu. Drugi samolot lata to Londynu-Stansted, Rzymu-Fiumicino, Dortmundu oraz Frankfurtu-Hahn. Trzeci A320 wykonuje rejsy z Zagrzebia do Pafos, Bazylei i Brukseli-Charleroi.

Od listopada Zagrzeb bazą weekendową

Wraz z rozpoczęciem zimowego rozkładu lotów Ryanair wprowadzi jedną bardzo interesującą zmianę w swoich operacjach w Zagrzebiu. Nie zmniejszy liczby stacjonujących tam statków powietrznych, ale zmniejszy liczbę dni, przez które maszyny obsługują loty. Obecnie Bratysława, Mediolan-Bergamo i Malta to jedyne trasy, na których można zobaczyć samoloty Ryanaira zbazowane w innych krajach. Od końca października prawie wszystkie trasy będą przynajmniej częściowo obsługiwane przez samoloty, które na co dzień przydzielone są do obsługi połączeń w innych miastach.

W rzeczywistości nie oznacza to znacznego spadku przepustowości, ponieważ większość lotów będzie teraz obsługiwana przez samoloty Boeinga, które oferują więcej miejsc niż airbusy latające dla Laudy. Niemniej jednak, na kilku trasach nastąpi spadek częstotliwości w porównaniu z letnim rozkładem, więc w ostatecznym rozrachunku podaż do i z Zagrzebia spadnie. Co ciekawe, nawet samoloty, które łączą lotnisko w Zagrzebiu z portami które nie są bazami Ryanaira, zobaczą tam samoloty spoza Zagrzebia. Odbędzie się to za pomocą rotacji W, w której samolot z jednej bazy będzie obsługiwał cztery segmenty lotów w dwóch rotacjach na dwóch różnych trasach z lotniska w Zagrzebiu.

Na przykład we wtorki samolot z siedzibą w Londynie-Stansted będzie latał w następujący sposób:
 •  Londyn-Stansted (06:00) – Zagrzeb (09:10)
 •  Zagrzeb (09:35) – Podgorica (10:45)
 •  Podgorica (11:10) – Zagrzeb (12:20)
 •  Zagrzeb (12:45) – Londyn-Stansted (14:20)

  Jednocześnie w każdy wtorek samolot z bazy w Mediolanie-Bergamo będzie wykonywał następujące rotacje:
 •  Mediolan-Bergamo (06:50) – Zagrzeb (08:05)
 •  Zagrzeb (08:30) – Malmo (10:30)
 •  Malmö (10:55) – Zagrzeb (12:45)
 •  Zagrzeb (13:10) – Mediolan Bergamo (14:25)

  W środy samolot z bazy w Mediolanie-Bergamo wykona rejsy:
 •  Mediolan Bergamo (07:20) – Zagrzeb (08:35)
 •  Zagrzeb (09:00) – Oslo-Torp (11:35)
 •  Oslo Torp (12:00) – Zagrzeb (14:35)
 •  Zagrzeb (15:00) – Mediolan-Bergamo (16:15)

  W czwartki odbędzie się najdłuższa, zaplanowana przez Ryanaira, rotacja:
 •  Dublin (06:50) – Zagrzeb (10:35)
 •  Zagrzeb (11:00) – Bazylea (12:30)
 •  Bazylea (12:55) – Zagrzeb (14:25)
 •  Zagrzeb (14:50) – Dublin (17:05)

  Wraz z Mediolanem-Bergamo i Londynem-Stansted, loty do i z Malty, Sofii, Podgoricy, Dortmundu, Karlsruhe/Baden-Baden, Brukseli-Charleroi i Dublina będą obsługiwane przez samoloty z tych baz we wtorki, środy i czwartki. Loty do i Eindhoven będą obsługiwane w rotacji z samolotem zbazowanym w Porto.

  Aby to uwzględnić, większość częstotliwości na prawie wszystkich trasach Ryanaira do Zagrzebia została przeniesiona na piątki, soboty, niedziele i/lub poniedziałki. Na przykład rotacja Zagrzeb – Pafos – Zagrzeb jest obecnie wykonywana w poniedziałki, środy i piątki. W zimowym rozkładzie zrezygnowano ze środowego lotu. Loty Zagrzeb – Bratysława – Zagrzeb również stracą rotację środową. Rejsy ze stolicy Chorwaci do Salonik odbywają się teraz w czwartki i niedziele, ale zimą Ryanair będzie je wykonywać w poniedziałki i piątki. Loty do Goeteborga zostaną przeniesione poniedziałków, środy i piątków na soboty, niedziele i poniedziałki. Rejsy łączące Zagrzeb z Manchesterem będą wykonywane w poniedziałki i piątki, zamiast czwartków i niedziel.

 • Podziel się z innymi:

  facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  O’Leary: Era lotów za jeden i 10 euro to przeszłość

  Biznes i przemysł

  O’Leary: Era lotów za jeden i 10 euro to przeszłość

  Mateusz Kieruzal 11 sierpnia 2022

  Modlin: Lipiec najlepszym miesiącem w historii lotniska

  Infrastruktura i lotniska

  Modlin: Lipiec najlepszym miesiącem w historii lotniska

  Redakcja/inf. pras. 11 sierpnia 2022

   

  Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

  Prawo i polityka

  Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

  22 września 2022

  Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

  Pasażer i linie lotnicze

  Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

  22 września 2022

  Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

  Pasażer i linie lotnicze

  Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

  22 września 2022

   

   

   

   

   

  Śledź nasze wiadomości:
  Zapisz się do newslettera:
  Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
  Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


  współpraca

   Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
  © ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5