Ryanair odwołuje loty w całej Europie. Z Polski i do Polski również - Rynek Lotniczy
 
Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Ryanair odwołuje loty w całej Europie. Z Polski i do Polski również


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-08-06 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair odwołuje loty w całej Europie. Z Polski i do Polski również
10 sierpnia wiele samolotów Ryanaira nie wzbije się w powietrzefot. Wikimedia
W piątek 10 sierpnia część klientów największego europejskiego przewoźnika niskokosztowego może nigdzie nie polecieć.  Strajki pracowników uziemią tego dnia przynajmniej ponad setkę samolotów. Protest będzie miał również reperkusje w przestrzeni powietrznej nad Wisłą. Sześć lotów do Polski i sześć z Polski nie dojdzie do skutku.
Zapowiadany na 10 sierpnia strajk pilotów irlandzkich, szwedzkich i belgijskich został poparty również przez załogi z Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Trudno w tej chwili określić, ile dokładnie połączeń nie zostanie zrealizowanych, bo sytuacja może ulec dalszemu pogorszeniu.

Jak poinformował serwis fly4free, na razie o podniebnej podróży mogą zapomnieć pasażerowie lotów z  Warszawy-Modlina do Sztokholmu (godz. 8.55) i Brukseli-Charleroi (o 9.15 oraz 20.40), z Krakowa do Sztokholmu (godz. 21.15) i Brukseli-Charleroi (godz. 8.55) oraz z Gdańska do Sztokholmu (godz. 19.00).

Do Polski nie dotrą też klienci przewoźnika, którzy zakupili bilety na loty ze Sztokholmu do Warszawy-Modlina (godz. 7.00), Krakowa (godz. 19.00), Gdańska (godz. 10.50) oraz z Brukseli-Charleroi do Warszawy-Modlina (godz. 6.55 i 18.20) i Krakowa (godz. 6.30).

Planujący podróż z Ryanairem 10 sierpnia na innych trasach, również powinni trzymać rękę na pulsie oraz spodziewać się, że o anulowaniu lotu dowiedzą się dopiero na lotnisku. Zapowiada się chaos jak przy każdej tak dużej akcji strajkowej.

Zwrot za bilet i odszkodowanie

Każdemu z poszkodowanych przysługuje zwrot pełnej kwoty zakupionego biletu bądź zmiana terminu lotu. Wystarczy wejść na stronę przewoźnika, gdzie teoretycznie można wszystko załatwić.

Gorzej sprawy się mają z odszkodowaniem. Zgodnie z prawem europejskim pasażerom, którzy nie uzyskają informacji o odwołaniu lotu na co najmniej czternaście dni przed jego terminem, a ich lot realizował przewoźnik zarejestrowany w Unii Europejskiej bądź lot zaczynał lub kończył się na terenie UE, przysługuje odszkodowanie w wysokości od 250 euro do 600 euro.

Podobnie jak zwrot za bilet, odszkodowanie można uzyskać, korzystając z informacji i formularzy zamieszczonych na stronie przewoźnika. W razie, gdyby ten nie chciał uznać naszego odszkodowania, możemy za darmo zgłosić się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Istnieje też możliwość wyszukania firmy specjalizującej się w tego typu sprawach i ta za prowizję będzie robić wszystko za nas.

A należy się szykować na tak scenariusz, bo Ryanair nie ma zamiaru płacić odszkodowań, twierdząc, że te się klientom nie należą. Uzasadnieniem jest stwierdzenie, że „odwołania lotów zostały spowodowane przez nadzwyczajne okoliczności”.

– Dotychczas jedyne pole do interpretacji prawa do tego odszkodowania dawało przewoźnikom pojęcie „nadzwyczajnej okoliczności strajku”. Nie było jasno określone, czym ta okoliczność dokładnie jest, ale obecnie, dzięki wyrokowi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest już jasno wskazane, że strajk zorganizowany – taki jak np. aktualny strajk linii Ryanair, czyli zapowiedziany strajk związków zawodowych – wyklucza pojęcie „nadzwyczajnych okoliczności” – tłumaczy mec. Elżbieta Tyszka, główny prawnik GIVT Legal platformy technologicznej GIVT, pomagającej pasażerom linii lotniczych w uzyskaniu odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. – W rozumieniu wyroku TSUE, w przypadku strajku zorganizowanego linia lotnicza ma czas na zmianę siatki połączeń i doprowadzenia do tego, aby loty się odbyły.

Jak widać, linia obrony Ryanaira raczej się nie utrzyma, ale trzeba być gotowym na dłuższy bój, który w zamyśle przewoźnika ma skłonić poszkodowanych do rezygnacji z odszkodowania.

Protest za protestem

Na dłuższy bój muszą się również szykować załogi obsługujące Ryanaira. Ich akcje protestacyjne trwają od miesięcy i na razie daleko jest do spełnienia żądań pracowników. A te są niezmienne. Uznawanie prawa pracy państw, w których są zatrudnieni, a nie irlandzkiego, uregulowanie spraw urlopowych oraz podwyżki płac. Niezmienna jest też postawa przewoźnika, który twierdzi, że protesty są bezzasadne.

Wyniki finansowe firmy, wbrew prezentowanemu przez Michaela O'Leary'ego i jego podwładnych optymizmowi, są gorsze z roku na rok. Choć daleko jeszcze do sytuacji naprawdę złej, to w dłuższej perspektywie Ryanair musi jakoś rozwiązać konflikt z pracownikami. Ewentualne dalsze przenoszenie samolotów do Polski jest tylko odsuwaniem problemu, a nie jego rozwiązaniem.

Niestety, do tego czasu pasażerowie muszą liczyć się z powtarzającymi się zakłóceniami w siatce lotów nad całą Europą.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ryanair: Mamy się dobrze mimo protestów. Czy aby na pewno?

Biznes i przemysł

Ryanair: Mamy się dobrze mimo protestów. Czy aby na pewno?

Aleksander Domański 03 sierpnia 2018

Belgijscy i szwedzcy piloci Ryanaira za strajkiem 10 sierpnia

Pasażer i linie lotnicze

Belgijscy i szwedzcy piloci Ryanaira za strajkiem 10 sierpnia

Aleksander Domański 02 sierpnia 2018

Jeszcze łatwiej z Wrocławia na lotnisko. Współpraca Polbus-PKS i Ryanaira

Infrastruktura i lotniska

Jeszcze łatwiej z Wrocławia na lotnisko. Współpraca Polbus-PKS i Ryanaira

Aleksander Domański 31 lipca 2018

 

Na Chopinie już spokojnie po przelocie samolotu pomiarowego

Infrastruktura i lotniska

Na Chopinie już spokojnie po przelocie samolotu pomiarowego

08 sierpnia 2018

Ryanair odwołuje kolejne loty

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair odwołuje kolejne loty

08 sierpnia 2018

Modlin: Lipiec najlepszym miesiącem w historii lotniska

Infrastruktura i lotniska

Modlin: Lipiec najlepszym miesiącem w historii lotniska

08 sierpnia 2018

Wielka Brytania chce linii łączącej lotniska z trasą KDP

Infrastruktura i lotniska

Wielka Brytania chce linii łączącej lotniska z trasą KDP

08 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS