Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Ryanair nie chce płacić odszkodowań za odwołane loty. Co na to prawo?


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-07-27 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ thesun.co.uk

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ryanair nie chce płacić odszkodowań za odwołane loty. Co na to prawo?
fot. Ryanair
Hiszpańskie lotniska zatrudniają dodatkowych pracowników, aby pomóc pasażerom w dochodzeniu roszczeń związanych ze strajkami Ryanaira. Tymczasem linie lotnicze nie poczuwają się do odpowiedzialności prawnej za te koszty, oszacowane wstępnie na 29 milionów funtów. Łącznie z powodu strajków pilotów i personelu pokładowego ucierpiało już 120 000 podróżnych.
Ryanair nie poczuwa się do odpowiedzialności

Ryanair wyjaśnił, że nie akceptuje żadnego zobowiązania prawnego do zapłaty odszkodowania pasażerom za loty opóźnione lub odwołane z powodu bieżących strajków. Szacunkowo rachunek linii za obecne problemy może sięgać nawet 29 mln funtów. Sam przewoźnik kwestionuje tę kwotę.

Linia lotnicza jest obecnie w trakcie serii strajków personelu pokładowego i pilotów, którzy oczekują w ten sposób polepszenia warunków pracy i podwyższenia płac.

AirHelp obliczył kwotę, jaka może przypadać na osiem dni strajków. Jednak linie lotnicze oświadczyły, że nie będą wypłacać żadnych rekompensat klientom. Teraz przewoźnika czeka bitwa z CAA (Civil Aviation Authority), który twierdzi, że strajki nie kwalifikują się jako "nadzwyczajna okoliczność", ponieważ znajdowały się pod kontrolą linii lotniczej.

– Ryanair w pełni przestrzega wszystkich przepisów EU261, jednak z uwagi na to, że odwołania lotów zostały spowodowane przez nadzwyczajne okoliczności, odszkodowanie nie jest należne – skomentowała linia w jednym z wywiadów. – Zgodnie z ustawodawstwem EU261, odszkodowanie nie przysługuje, gdy związek działa w sposób nieuzasadniony i całkowicie niezależny od linii lotniczej.

Hiszpańskie lotniska zatrudniają dodatkowych pracowników

Tymczasem porty lotnicze w Hiszpanii oferują pomoc pasażerom, którzy zostali uwikłani w strajki linii Ryanair. Krajowy Urząd Lotnictwa Cywilnego (AESA) będzie również dostępny na różnych lotniskach w całym kraju, aby pomóc pasażerom, których loty zostały odwołane. W sprawie głos zabrał również hiszpański rząd.

– Anulowanie lotu z powodu akcji protestacyjnych podjętych przez personel linii lotniczych nie jest uważane za nadzwyczajne okoliczności – stwierdzono w oficjalnym komunikacie. – Oznacza to, że linia lotnicza jest zobowiązana do zapłaty rekompensaty za odwołanie lotu, jeżeli nie powiadomiła pasażera o problemach z co najmniej 15-dniowym wyprzedzeniem. Wysokość należnej rekompensaty będzie zależeć od odległości anulowanego lotu, wynosi jednak co najmniej 250 euro i maksymalnie 600 euro.

Ryanair musi zagwarantować alternatywny transport

Aby ubiegać się o rekompensatę z tytułu opóźnienia lotu, należy skontaktować się bezpośrednio z linią lotniczą. Potrzebne są szczegóły dotyczące opóźnienia, a także numer lotu i daty podróży. Jeśli roszczenie zostanie odrzucone – a klient uważa, że ma do niego prawo – może złożyć skargę za pośrednictwem Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA) za darmo.

Hiszpański rząd nalega również, aby Ryanair zapewniał pasażerom jedzenie, napoje, transport, hotele oraz dostęp do telefonów i poczty elektronicznej, jeśli ich lot zostanie odwołany.

– Jeśli pasażer zdecyduje się na alternatywny transport, linia lotnicza musi znaleźć najszybszą opcję, by tę sytuację rozwiązać. Może oferować nie tylko miejsca na swoje własne loty lub miejsca na loty jeden lub więcej dni później. Jeśli są dostępne miejsca na loty obsługiwane przez inne linie lotnicze tego samego dnia, to powinien je zaoferować – stwierdzono. – Transport alternatywny musi dotyczyć miejsca docelowego, a linia lotnicza musi za to zapłacić.

Pasażerowie linii lotniczych Ryanair zmagają się w sezonie wakacyjnym z większą liczbą przypadków niedogodności związanych z podróżowaniem, ponieważ personel pokładowy w Hiszpanii, Belgii i Portugalii podjął decyzję o przeprowadzeniu strajku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Niskokosztowy gigant w poważnych tarapatach. Co się dzieje w Ryanair?

Pasażer i linie lotnicze

Niskokosztowy gigant w poważnych tarapatach. Co się dzieje w Ryanair?

Justyna Urbaniak 22 lipca 2018

Ryanair: Odwołane loty z Polski. Powodem strajk

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair: Odwołane loty z Polski. Powodem strajk

Justyna Urbaniak 20 lipca 2018

Ryanair szykuje się na kolejną falę strajków

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair szykuje się na kolejną falę strajków

Justyna Urbaniak 19 lipca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5