Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Rozpoczęły się prace na lotnisku Chopina


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras./ Redakcja

Data publikacji:
2019-03-21 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Lotnisko Chopina

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rozpoczęły się prace na lotnisku Chopina
Fot. Dariusz Kłosiński, Lotnisko Chopina
15 marca rozpoczęta została modernizacja Drogi Startowej 11/29 na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W ciągu najbliższych 3 miesięcy wymieniona zostanie część nawierzchni pasa startowego, jak również przeprowadzony zostanie remont i modernizacja niektórych dróg kołowania.
Tak szeroki, wykonywany raz na kilka lat zakres prac wymusił przeniesienie wszystkich operacji na jedną drogę startową, co niestety wiąże się ze zwiększeniem liczby samolotów wykonujących starty i lądowania nad dzielnicami, usytuowanymi w osi drogi 15/33.

Służby lotniskowe dokładają wszelkich starań, aby wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z harmonogramem i zakończyły się w zakładanych terminach. Zakończenie zasadniczego, a tym samym najbardziej uciążliwego dla okolicznych mieszkańców etapu prac modernizacyjnych zarząd portu planuje na 30 czerwca 2019 roku.

1 lipca zdecydowanie większa część operacji lotniczych powróci na drogę 11/29. Niemniej, ze względu na trwające prace, starty będą odbywać się ze skróconej drogi startowej. Oznacza to, że samoloty większe nadal będą musiały korzystać z drogi 15/33, przy czym częstotliwość operacji wykonywanych na tej drodze znacząco spadnie. Warto w tym miejscu zauważyć, że droga 15/33 ze względów operacyjnych jest regularnie wykorzystywana do startów właśnie tych maszyn, czyli typu Airbus A330, A340 czy Boeing 787 Dreamliner.

Prace, które wykonujemy są niezbędne, aby utrzymać na wysokim poziomie bezpieczeństwo wykonywanych na lotnisku Chopina operacji lotniczych, a także dostosować port do stale i dynamicznie rosnącego ruchu pasażerskiego. Lotnisko Chopina już teraz przygotowuje się do rozbudowy tzw. pirsu północnego, a w kolejnych latach budowy pirsu południowego, które do 2022 r. mają wydłużyć terminal Okęcia. Gdy w 2020 roku czasowo zostanie wyłączony dłuższy pas, na większy hałas będą musieli przygotować się mieszkańcy Ursynowa i Ursusa. W sumie rozbudowa największego portu lotniczego nad Wisłą będzie kosztować 425 mln złotych, ale w związku z sytuacją na rynku budowlanym – rosnące ceny materiałów i robocizny – kwota na prawie na pewno przekroczy pół miliarda złotych. Wedle harmonogramu prace powinny zakończyć się w 2022 roku. 

Warszawskie lotnisko obsłużyło w zeszłym roku 17,8 mln pasażerów, a prognozy spółki wskazują, że ta liczba może się nawet podwoić do 2030 roku. To obecny poziom podparyskiego lotniska Orly. 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Trzy nowe elektryki w obsłudze naziemnej portu Chopina

Infrastruktura i lotniska

Trzy nowe elektryki w obsłudze naziemnej portu Chopina

inf. pras. 16 marca 2019

Kolejne rekordy Lotniska Chopina w styczniu i lutym

Infrastruktura i lotniska

Kolejne rekordy Lotniska Chopina w styczniu i lutym

Emilia Derewienko 11 marca 2019

Baltona porozumiała się z PPL-em co do kar

Biznes i przemysł

Baltona porozumiała się z PPL-em co do kar

Aleksander Domański 06 marca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5