Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Rekordowe wyniki lotnisk regionalnych za trzy kwartały 2018 r.


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-10-25 13:41
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Związek Regionalnych Portów Lotniczych

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rekordowe wyniki lotnisk regionalnych za trzy kwartały 2018 r.
Największy z regionalnych portów - Kraków.fot. Jacek Krawczyk
Związek Regionalnych Portów Lotniczych podsumował trzy kwartały 2018 roku na polskich lotniskach regionalnych pod kątem liczby pasażerów obsłużonych w ruchu ogółem. 
Imponujące wzrosty 

Od stycznia do września bieżącego roku w trzynastu polskich lotniskach funkcjonujących w regionach obsłużono rekordowe, prawie 21,9 mln podróżnych. To o 3,2 mln więcej (+17,1%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Po trzech kwartałach 2018 roku udział krajowych portów regionalnych w całości obsłużonego ruchu pasażerskiego w Polsce (35,4 mln pasażerów) wyniósł 62%. Pozostałe 38% ruchu pasażerskiego tj. 13,5 mln podróżnych, skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie. 

Wśród pięciu portów regionalnych z największą liczbą obsłużonych pasażerów znalazły się: Kraków – 5,06 mln, Katowice – 3,97 mln, Gdańsk – 3,88 mln, Wrocław – 2,59 mln i Modlin – 2,33 mln. 

Największy liczbowy wzrost pasażerów w okresie dziewięciu miesięcy bieżącego roku odnotowały lotniska w: Katowicach – 844 tys., Krakowie – 705 tys., Poznaniu – 588 tys., Wrocławiu – 389 tys. i Gdańsku – 317 tys. 

W gronie regionalnych portów lotniczych z największym procentowym wzrostem ruchu pasażerskiego po trzech kwartałach bieżącego roku znalazły się: Zielona Góra – 52,9%, Poznań – 41,3%, Bydgoszcz – 27,3%, Katowice – 27% i Wrocław – 17,6%. 

Komentując statystyki lotnisk regionalnych Artur Tomasik prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych mówi: 
– Rok 2018 będzie najlepszym w historii polskich portów regionalnych. Średni procentowy wzrost ruchu w regionach od początku roku kształtuje się na poziomie 17%. W tym samym okresie, według danych ACI Europe, średni procentowy wzrost ruchu pasażerskiego dla europejskich lotnisk wyniósł ok. 7%. Cieszy nas fakt, że po trzech kwartałach 2018 roku wszystkie trzynaście polskich portów regionalnych zanotowało wzrost liczby pasażerów. 

Potencjalne hamulce wzrostu 

Jednak pomimo optymistycznych statystyk, na horyzoncie wyraźnie rysują się czynniki, które stanowić będą niewątpliwe zagrożenie dla dalszego utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu. Od kilku miesięcy jednym z nich jest rosnąca cena nafty lotniczej. Od września 2017 roku obserwujemy systematyczny wzrost ceny baryłki nafty lotniczej z poziomu około 60 dolarów do 95 dolarów w październiku bieżącego roku. W odpowiedzi na tę sytuację, największe na rynku linie niskokosztowe starają się maksymalizować przychody m.in. poprzez zmianę polityki bagażowej, co wiąże się ze wzrostem średniej ceny biletu.
W konsekwencji, na wrażliwym cenowo rynku przewozów niskokosztowych, pasażerowie mogą zacząć ograniczać intensywność podróży lotniczych.  Low-costy koncentrują też swoją działalność na większych lotniskach regionalnych, likwidując bazy w mniejszych portach. Niepokoi także sytuacja na rynku przewozów czarterowych. Przyspieszona restrukturyzacja jednego z największych krajowych przewoźników, co wiąże się m.in. z redukcją jego floty do jednego samolotu, powoduje niepewność, co do przyszłorocznego sezonu czarterowego.

Obecny rok będzie rekordowy

W 2017 roku w polskich portach regionalnych obsłużono ponad 24,34 mln pasażerów, to o prawie 3 mln więcej (+14%) w porównaniu z rokiem 2016. Udział lotnisk w regionach w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce (40,09 mln pasażerów) w minionym roku wyniósł 61%, pozostałe 39% (15,75 mln pasażerów) skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie. Aktualnie ZRPL zakłada, że w 2018 roku w regionalnych portach lotniczych może zostać obsłużonych prawie 28 mln pasażerów, czyli o około 3,7 mln więcej niż przed rokiem.  

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Podsumowanie sezonu czarterowego w Katowice Airport

Pasażer i linie lotnicze

Podsumowanie sezonu czarterowego w Katowice Airport

Aleksander Domański 24 października 2018

Najlepszy sezon czarterowy w historii bydgoskiego portu

Pasażer i linie lotnicze

Najlepszy sezon czarterowy w historii bydgoskiego portu

Aleksander Domański 18 października 2018

Łódź Airport podsumowuje wakacyjne statystyki

Infrastruktura i lotniska

Łódź Airport podsumowuje wakacyjne statystyki

Emilia Derewienko 12 października 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5