Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Zielone światło dla kolei do Modlina


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-05-23 13:08
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Rynek-Kolejowy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zielone światło dla kolei do Modlina
fot. Flickr
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał 21 maja decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych dla połączenia kolejowego modlińskiego lotniska. Teraz będzie można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest przygotowanie przetargu na projekt i budowę linii kolejowej i stacji.
Kwestia stworzenia odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do stacji Mazowiecki Port Lotniczy oraz budowy samej tej stacji ciągnie się od lat. Pierwotnie Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego chciał, by inwestycja była finansowana ze środków unijnych. W 2014 r. inwestycja uznana została jednak za inwestycję o zbyt małym zakresie i przeniesiono ją na listę rezerwową w kontrakcie terytorialnym.

Następnie szukano innych sposobów pozyskania pieniędzy na realizację projektu i ostatecznie postanowiono, że będzie on finansowany ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Marszałek porozumiał się w tej sprawie 20 lipca 2016 z PKP PLK, które stały się inwestorem zadania doprowadzenia kolei do stołecznego portu.

– Jesteśmy w początkowej fazie opracowania Studium Wykonalności. Zakończenie opracowania planujemy na koniec tego roku. Następnie będziemy prowadzić prace nad pozyskiwaniem decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych, co może potrwać do połowy 2019 roku. Po tym rozpoczniemy przetarg na wybór wykonawcy i projekt. Same roboty planujemy przeprowadzić między połową 2020 roku a końcem 2022 roku – poinformował jeszcze w 2017 roku portal Rynek Kolejowy Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP PLK.

Jeżeli więc wszystko będzie się odbywać zgodnie z założeniami, to za trzy lata mniejsze z warszawskich lotnisk doczeka się połączenia kolejowego. Do tego czasu trzeba jednak zainwestować w samą infrastrukturę lotniskową, a to na razie utknęło właśnie na kwestii zgody środowiskowej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
RDOŚ: Nowy termin decyzji środowiskowej dla kolei do Modlina

Infrastruktura i lotniska

RDOŚ: Nowy termin decyzji środowiskowej dla kolei do Modlina

Aleksander Domański 02 kwietnia 2019

Co CPK oznacza dla Modlina i lotnisk regionalnych?

Infrastruktura i lotniska

Co CPK oznacza dla Modlina i lotnisk regionalnych?

Roman Czubiński 15 października 2018

Płock: W CPK najważniejsza będzie dla nas kolej

Infrastruktura i lotniska

Płock: W CPK najważniejsza będzie dla nas kolej

Roman Czubiński 11 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5