Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Raport WFS: Warszawiacy nie chcą latać z Radomia


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-05-28 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Warszawskie Forum Samorządowe

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Raport WFS: Warszawiacy nie chcą latać z Radomia
fot. Radom Airport
Wyniki raportu Warszawskiego Forum Samorządowego podważają zasadność rozbudowy Portu Lotniczego Radom. Aż 81 proc. mieszkańców aglomeracji warszawskiej chce podróżować tanimi liniami z lotniska w Modlinie, a jedynie 6 proc. z Radomia. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko badania. Nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądać za kilka lat.
Mieszkańcy nie tylko nie chcą latać z radomskiego lotniska, ale także sprzeciwiają się jego rozbudowie (52 proc. głosów przeciwnych). Negatywnie oceniają także ewentualną możliwość administracyjnego przeniesienia tanich lotów z Okęcia do Radomia (66 proc. przeciwników). 

Podróż tanimi liniami nie z Radomia 

Aż 81 proc. mieszkańców aglomeracji warszawskiej wskazało, że spośród lotnisk, które mają obsługiwać połączenia linii niskokosztowych (Modlin, Radom, Łódź), wybraliby Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Na podróż z lotniska w Radomiu zdecydowałoby się jedynie 6 proc. respondentów, a z Łodzi – 2 proc. – Wyniki badania nie są zaskoczeniem. Port lotniczy w Radomiu został już raz zweryfikowany przez rynek. Jego obszar oddziaływania okazał się niewystarczający, a daleki dystans od Warszawy sprawił, że nie stanowił on realnej konkurencji dla stołecznych lotnisk – ocenia Cezary Holdenmajer, Prezes Centrum Monitoringu Rozwoju Warszawy. 

Mieszkańcy negatywnie o rozbudowie lotniska w Radomiu 

52 proc. mieszkańców aglomeracji warszawskiej, którzy słyszeli o projekcie CPK, negatywnie ocenia plan rozbudowy lotniska w Radomiu. Pozytywnie do inwestycji podchodzi jedynie 28 proc. badanych, a 20 proc. nie ma zdania. Dodatkowo konsekwencją modernizacji Portu Lotniczego Radom będzie administracyjne przejęcie przez to lotnisko obsługi niskokosztowych i czarterowych linii lotniczych, które obecnie korzystają z infrastruktury Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 

Tymczasem pomysł przeniesienia niskobudżetowych połączeń lotniczych z Okęcia do Radomia popiera tylko 22 proc. mieszkańców aglomeracji warszawskiej, a większość (66 proc.) jest temu przeciwna. W opinii Grzegorza Gruchalskiego, Przewodniczącego Warszawskiego Forum Samorządowego, głosy podróżnych, którzy oceniają projekt rozbudowy lotniska w Radomiu jako niepotrzebny, są ignorowane. – Mieszkańcy nie chcą lotniczej rewolucji, a jedynie modernizacji istniejącej infrastruktury. To lotniska pierwszego wyboru: Okęcie i Modlin, powinny być rozwijane i modernizowane. Ich przepustowość powinna być rozszerzana wzorem Portu Lotniczego Londyn – Gatwick, który dysponując jednym pasem startowym, obsługuje ponad 40 mln pasażerów rocznie – tłumaczy Grzegorz Gruchalski. 

Badanie „Barometr lotniczy, czyli co mieszkańcy Mazowsza sądzą o CPK i lotnisku w Radomiu” zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w ramach współpracy z Warszawskim Forum Samorządowym na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (500 – Warszawa i okolice, 500 – pozostała część Mazowsza). Badanie zostało zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badanie przeprowadzono w maju 2019 r.

To tylko badania

Komentując wyniki raportu Warszawskiego Forum Samorządowego, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze ludzie nie chcą zmian. Tak samo to wygląda w wypadku ewentualnego przeniesienia ruchu z Okęcia do CPK. Warszawiacy chcą mieć lotnisko pod nosem. Pytanie jednak, jak długo będzie to jeszcze możliwe. 

Po drugie, gdyby badania przeprowadzić w Radomiu, wyniki byłyby zupełnie inne. Mieszkańcy mają prawo do swoich opinii i niewiedzy. Jednak za decyzjami o budowie lotniska powinna stać wiedza i doświadczenie specjalistów oraz twarde dane. To powinno w głównej mierze decydować o rozpoczęciu prac. Zupełnie osobnym tematem jest to, co stoi za decyzją budowy lotniska w drugim co do wielkości mieście Mazowsza. Po trzecie, porównywanie portu Gatwick z Okęciem jest kompletnie nietrafione. Pierwszy z obiektów ma nieporównywanie mniej zurbanizowanej przestrzeni wokół siebie od lotniska Chopina. Szczególnie tyczy się to terenów pod ścieżką podejścia do lądowania oraz korytarzami startowymi. Po czwarte nie wiemy, jak sytuacja będzie wyglądać po zbudowaniu portu w Sadkowie. Inwestor nie raz wyrażał już przekonanie, że dojazd do lotniska będzie tak dobry, że warszawiacy na pewno będą chcieli korzystać z tego obiektu. 

Należy więc podchodzić do badań i ich wyników z dużym dystansem. Podobnie zresztą jak do zapewnień Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” co do tego, jakie będzie lotnisko w Radomiu już po jego otwarciu. 

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
RDOŚ: Radom ze zgodą środowiskową, Modlin bez

Prawo i polityka

RDOŚ: Radom ze zgodą środowiskową, Modlin bez

Aleksander Domański 23 maja 2019

Wybrano wykonawcę drogi startowej lotniska w Radomiu

Infrastruktura i lotniska

Wybrano wykonawcę drogi startowej lotniska w Radomiu

Emilia Derewienko 21 maja 2019

Port Lotniczy Radom bez kolei pod terminal lotniska?

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Radom bez kolei pod terminal lotniska?

Emilia Derewienko 16 maja 2019

 

Kilkaset biletów PLL LOT na rejsy z Radomia już sprzedanych

Pasażer i linie lotnicze

Kilkaset biletów PLL LOT na rejsy z Radomia już sprzedanych

01 października 2022

Suski: Warto było zainwestować w lotnisko w Radomiu

Infrastruktura i lotniska

Suski: Warto było zainwestować w lotnisko w Radomiu

01 października 2022

ŁKA do Poznania pojedzie także w soboty

Pasażer i linie lotnicze

ŁKA do Poznania pojedzie także w soboty

01 października 2022

Airbus dostarczył 500. A350. Jubileuszowy samolot dla Iberii

Biznes i przemysł

Airbus dostarczył 500. A350. Jubileuszowy samolot dla Iberii

01 października 2022

Enter Air: Rekordowe przychody w pierwszym półroczu 2022

Biznes i przemysł

Enter Air: Rekordowe przychody w pierwszym półroczu 2022

01 października 2022

Embraer dostarczył 1700. E-Jeta

Biznes i przemysł

Embraer dostarczył 1700. E-Jeta

01 października 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5