Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Potępienie Rosji za naruszanie przepisów dotyczących lotnictwa


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2022-08-05 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Komisja Europejska

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Potępienie Rosji za naruszanie przepisów dotyczących lotnictwa
fot. Piotr Bożyk
Komisja Europejska przyjmuje z zadowoleniem decyzję Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), agencji ONZ odpowiedzialnej za regulację transportu lotniczego, wzywającą Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania naruszania przepisów dotyczących lotnictwa międzynarodowego w celu zapewnienia bezpieczeństwo i ochrony.
Decyzja ICAO odnosi się do naruszania suwerennej przestrzeni powietrznej Ukrainy w kontekście agresji rosyjskiej oraz do celowego i ciągłego naruszania kilku wymogów bezpieczeństwa, co stanowi próbę obejścia sankcji UE przez rząd rosyjski. Działania te obejmują nielegalną powtórną rejestrację w Rosji statków powietrznych skradzionych z przedsiębiorstw leasingowych oraz zezwalanie rosyjskim liniom lotniczym na eksploatację tych statków powietrznych na trasach międzynarodowych bez ważnego świadectwa zdatności do lotu, który jest niezbędnym certyfikatem bezpieczeństwa.

– Niezwykle ważne jest, aby wszystkie kraje broniły międzynarodowego porządku opartego na zasadach w zakresie lotnictwa celem zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów i załogi. Rosja nadal nie przestrzega podstawowych przepisów dotyczących lotnictwa międzynarodowego i nakazuje swoim liniom lotniczym działać niezgodnie z tymi przepisami. Z zadowoleniem przyjmuję wyraźne potępienie Rady ICAO, które odzwierciedla powagę działań podejmowanych przez Rosję – powiedziała Adina Vălean, komisarz odpowiedzialna za transport.

– Celem sankcji UE, oprócz wszystkich innych działań, jest powstrzymanie nieuzasadnionej i nieludzkiej inwazji Rosji na Ukrainę. W tym kontekście z zadowoleniem przyjmuję sprawozdanie ICAO, które wskazuje na kolejny przykład rażącego lekceważenia przez Rosję międzynarodowych przepisów i norm, narażającego życie ludzi, w tym obywateli rosyjskich – dodał Josep Borrell, wiceprzewodniczący KE.

ICAO poinformowała 193 państwa członkowskie o rażącym naruszeniu przez Rosję kluczowego międzynarodowego prawa lotniczego, która to kwestia zostanie poruszona na następnym zgromadzeniu ogólnym, które odbędzie się w dniach od 27 września do 7 października 2022 roku.

ICAO była pierwszą agencją ONZ, która potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę. Od tego czasu organizacja ta podjęła szereg działań. W dniu 15 czerwca 2022 roku, jako organ nadzoru nad bezpieczeństwem lotnictwa na świecie, sekretariat ICAO zgłosił istotne zastrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa (Significant Safety Concern, SSC) w odniesieniu do Federacji Rosyjskiej w związku z wykorzystywaniem skradzionych statków powietrznych. Zgłoszenie istotnego zastrzeżenia dotyczącego bezpieczeństwa jest środkiem, który ICAO stosuje jedynie w przypadku najpoważniejszych naruszeń międzynarodowych przepisów bezpieczeństwa.

Decyzja organu zarządzającego ICAO, Rady ICAO, została wydana w dniu 22 czerwca 2022 roku. Jej zakres jest szerszy i wykracza poza kwestie objęte istotnym zastrzeżeniem dotyczącym bezpieczeństwa, obejmując również naruszenia przestrzeni powietrznej popełniane przez Rosję. Problem ten będzie również poruszany podczas zbliżającego się 41. Zgromadzenia ICAO we wrześniu i październiku 2022 roku.

ICAO stoi na straży systemu międzynarodowego lotnictwa cywilnego. Państwa należące do ICAO, a w szczególności poszczególni członkowie Rady ICAO, muszą przestrzegać określonych przepisów. Członek Rady ICAO, który aktywnie działa w sprzeczności z tymi przepisami, zagraża ogólnej wiarygodności ICAO.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
KE chce nowego, elastycznego systemu slotów na lotniskach

Prawo i polityka

KE chce nowego, elastycznego systemu slotów na lotniskach

Rafał Dybiński 14 lipca 2022

Czy za rok będzie nas stać na latanie?

Pasażer i linie lotnicze

Czy za rok będzie nas stać na latanie?

Łukasz Malinowski 05 lipca 2022

 

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

Infrastruktura i lotniska

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

13 sierpnia 2022

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

Pasażer i linie lotnicze

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

13 sierpnia 2022

Hyperloop w Bawarii

Biznes i przemysł

Hyperloop w Bawarii

13 sierpnia 2022

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

Pasażer i linie lotnicze

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

13 sierpnia 2022

Emirates zmodernizują 120 samolotów

Biznes i przemysł

Emirates zmodernizują 120 samolotów

13 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5