Partner serwisu
Prawo i polityka

Postępująca izolacja Chin

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-01-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ apnews.com/ businesstraveller.com/ rp.pl/ money.pl/ TVN24

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Postępująca izolacja Chin
fot. Eugene Hoshiko/AP Photo
Rok 2020 rozpoczął się kolejnym przesunięciem daty zakończenia uziemienia 737 Max oraz kolejnymi informacjami o kolejnych inicjatywach mających uczynić lotnictwo bardziej przyjazne środowisku, czy jak kto woli, mniej nieprzyjaznym. Jednak wieści lotnicze z pierwszego miesiąc nowego roku przyćmiewa sytuacja z rozwijającą się w Chinach epidemią wywoływaną przez wirusa 2019-nCoV. 

O samym wirusie napisał bardzo ciekawy artykuł nasz azjatycki korespondent. Jest w nim wiele informacji pokazujących, do czego może doprowadzić wybuchowa mieszanka realnego zagrożenia i podsycanej obawą o życie i swoje paniki. Czego objawem jest, to co opiszemy poniżej, nie nam oceniać. Fakt faktem, że Chiny - najludniejsze państwo świata i największy globalny eksporter - zaczyna być coraz bardziej odizolowany od świata. W zasadzie już niemalże każda kolejna godzina przynosi informacje o kolejnych ograniczeniach czy wręcz zawieszeniach połączeń, czy zamkniętych granicach.

Wszystko przygotowaliśmy w formie zestawienia. Najpierw opiszemy pokrótce jakie ruchy wykonują linie lotnicze. Potem poświęcimy trochę miejsca państwom, które zdecydowały się na wyręczenie przewoźników i zakazały lotów do i z Chin.

Linie lotnicze

American Airlines poinformowało w środę, że zawiesi loty między Los Angeles a Szanghajem i Pekinem. Początek zawieszenia nastąpi 9 lutego a planowy koniec 27 marca. Linie lotnicze podały informację o „znacznym spadek popytu na podróż do i z Chin”. AA jednocześnie nie planuje wstrzymania lotów z Dallas-Fort Worth do Państwa Środka. Delikatnie rzecz ujmując, nie spotkało się to z życzliwym przyjęciem ze strony pilotów.

Związek zawodowy pilotów w American Airlines wystąpił w czwartek przeciwko przewoźnikowi na drogę sądową, domagając się natychmiastowego wstrzymania wszelkich lotów do i z Chin w związku z rozszerzającą się epidemią koronawirusa. Allied Pilots Association (APA), który reprezentuje 15 tys. pilotów zatrudnionych w AA, złożył pozew w czwartek w stanowym sądzie okręgowym w Dallas.

Związek powołał się na opinię światowych ekspertów, iż wirus stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego i sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. – Polecam wszystkim pilotom należącym do APA wstrzymanie wszelkich operacji lotniczych między Stanami Zjednoczonymi i Chinami – głosi pismo przewodniczącego związku Erica Fergusona skierowane do pilotów.

Dyrekcja AA nie skomentowała dotychczas działań związku.

Air Canada zawiesiła wylot do Chin z Toronto, Montrealu i Vancouver 30 stycznia. Dziś przylatują ostatnie maszyny z państwa zmagającego się z epidemią. Linie lotnicze Air France ogłosiły 30 stycznia, że w związku z epidemią koronawirusa do 9 lutego wstrzymują wszystkie zaplanowane loty do i z Chin kontynentalnych.

Air India od pierwszego lutego zostają zawieszone loty do Chengdu i Hong Kongu. Zawieszenie obowiązuje do 20 lutego. Niskokosztowy przewoźnik Air Seoul stała się pierwszą południowokoreańską linią lotniczą, która zawiesiła swoje loty do Chin. Air Tanzania zapowiedziały natomiast, że przełożą swój pierwszy rejs do Chin, zaplanowany na luty.

W środę loty do Państwa Środka zawiesił narodowy brytyjski przewoźnik, British Airways. Bezpośrednie połączenia mają być wstrzymane od stycznia aż do końca lutego. Dziś potwierdzono dwa przypadki zarażenia wirusem na Wyspach. Hongkońskie Cathay Pacific Airways zapowiedziały stopniowe ograniczanie lotów do i z Chin kontynentalnych od 30 stycznia do końca marca, aby spełnić rządową dyrektywę Hongkongu. Zakłada ona ograniczenie lotów do Chin o połowę. Cathay tygodniowo lata na kontynent ponad 800 razy. 
Delta Air Lines zmniejsz tygodniowe loty do Chin o połowę, z 42 do 21, między 6 lutego a 30 kwietnia. Powodem jest zmniejszenie zapotrzebowania na loty na tym kierunku. W czwartek egipskie ministerstwo lotnictwa cywilnego podało, że EgyptAir zawiesza wszystkie loty do i z Chin. Połączenie do Hangzhou zostanie zawieszone od 1 lutego, a do Kantonu i Pekinu od 4 lutego. Ma to umożliwić ostatniej grupie chińskich turystów na powrót do domu. Zawieszania obowiązują do odwołania.

Eva Air z Tajwanu ogłosiła częściowe odwołanie lotów do i z Chin kontynentalnych na dwa tygodnie, począwszy od 2 lutego. Znane z mocnej pozycji na rynku chińskim linie lotnicze Finnair zaostrzają wprowadzone przez siebie ograniczenia w lotach do Chin. Kilka dni po zawieszeniu połączeń do Nankinu i Pekinu-Daxing, przewoźnik poinformował o odwołaniu wszystkich lotów do Chin kontynentalnych od 6 do 29 lutego 2020 r. W środę Jetstar Asia zawiesił do 31 marca loty z Singapuru do trzech chińskich miast: Hefei, Guiyang i Xuzhou. Powodem jest decyzja chińskich władz o wstrzymaniu turystycznych wyjazdów grupowych z tego państwa. Holenderska linia lotnicza KLM ogłosiła odwołanie lotów zaplanowanych do Chin. Nowe ograniczenia będą obowiązywać od 2 lutego, aby dać podróżnym szansę na powrót do Europy. Wcześniej linia odwołała regularne loty do Chengdu, Hangzhou i Xiamen i ograniczyła cztery z 11 lotów do Szanghaju, ze skutkiem do 29 lutego. Nieoficjalnie powodem pierwszej decyzji był po prostu zmniejszony popyt.

Korean Air, największa linia lotnicza w Korei Południowej, powiedziała, że rozważa także uziemienie niektórych lotów do Chin kontynentalnych w związku ze spadkiem popytu na takie połączenia. Indonezyjskie linie lotnicze Lion Air ogłosiły w środę, że od lutego do odwołania wstrzymają wszystkie loty do Chin. Lufthansa podobnie jak inne największe linie tradycyjne na Starym Kontynencie zawiesza wszystkie loty do Chin kontynentalnych do 9 lutego (dotyczy to także spółek zależnych Austrian i Swiss Air). Skandynawska linia lotnicza SAS zawiesza loty do Chin od 31 stycznia do 9 lutego.

Dziś Singapore Airlines poinformowało, że linia lotnicza i jej spółka zależna SilkAir wraz z początkiem lutego zmniejszą częstotliwość lotów na wybranych trasach do Chin kontynentalnych. Cięcia dotyczą tras do Pekinu, Szanghaju, Kantonu, Shenzhen, Xiamen, Chengdu i Chongqing. Linie Turkish Airlines poinformowały w piątek, że zawieszają loty swoich samolotów do Chin kontynentalnych. Jak napisał na Twitterze CEO tureckiego przewoźnika, Bilal Eksi, loty do czterech portów docelowych w Chinach: Pekinu, Guangzhou, Szanghaju i Xian zostały zawieszone do 9 lutego.

United Airlines zdecydował się na anulowanie w sumie 356 lotów w obie strony między hubami w USA a Pekinem, Hongkongiem i Szanghajem. Dotyczy to połączeń realizowanych od 1 lutego do 28 marca. Przewoźnik średnio zmniejsza liczbę dzienne loty do Chin kontynentalnych i Hongkongu z 12 do 4. Przewoźnik Virgin Atlantic poinformował, że codzienny lot do Szanghaju zostanie zawieszony po niedzieli 2 lutego na 14 dni. Ostatnim lotem powrotnym do Wielkiej Brytanii będzie lot VS251, przylatujący na Heathrow w poniedziałek 3 lutego.

Państwa

Trzeba te informacje zestawić z informacjami o liniach, bo niektóre zawieszenia czy ograniczenia mają mniejszą moc niż decyzje władz o np. zamknięciu granic dla wszystkich przybywających z Chin. Tak jest np. w wypadku Singapuru i ich linii lotniczych.

Filipiny wstrzymują wydawanie wiz obywatelom Chin. Hongkong zatrzymał kursowanie pociągów i promów na kontynent. Zamknął też niektóre przejścia graniczne. Władze Kazachstanu zamknęły wszelkie połączenia transportowe wiodące do Chin i zaprzestały wydawać wizy obywatelom tego państwa. Korea Północna swoim zwyczajem po prostu postanowiła się odizolować i nie przyjmuje nikogo prócz swych obywateli. Makau nie wpuszcza nikogo prócz zorganizowanych i wcześniej zapowiedzianych grup. Połączenia promowe z Hongkongiem zostały zawieszone. Mongolia zamknęła granicę z Państwem Środka. Nepal uczynił podobnie. 

Pakistan zawiesza do 2 lutego połączenia lotnicze z sąsiadem zza gór. Rosja nie wpuszcza chińskich turystów, zamyka granice na Dalekim Wschodzie i zawiesza wydawanie elektronicznych wiz obywatelom Chin. Singapur zamyka się na wszystkich przybywających, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni byli w Chinach. Tajwan wydał zakaz wstępu przybyszom z państwa zmagającego się z epidemią. Ukraina wprowadza zakaz lotów do i z Państwa Środka. Prawo wchodzi w życie 4 lutego. Wietnam zamyka przejście graniczne w Lao Cai dla chińskich turystów. Unieważniono wizy wydane mieszkańcom Chin kontynentalnych, Makau i Hongkongu. Włochy zawieszają wszystkie loty do i z Chin, po tym jak wykryto w tym państwie dwa pierwsze przypadki nowej choroby.

Polska

Dziś Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły natychmiastowe zawieszenie realizowania połączeń z Chinami. Stan rzeczy ma się utrzymać do 9 lutego. Polskie władze na razie milczą w kwestii ewentualnego wprowadzenia zakazu lotów z do państwa walczącego z 2019-nCoV. Cztery razy w tygodniu z Chin przylatują maszyny należącego do tamtejszym linii narodowych Air China.  
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Wielkie straty chińskiej wielkiej trójki

Biznes i przemysł

Wielkie straty chińskiej wielkiej trójki

Mateusz Kieruzal 05 września 2023

Chiny przywracają wyjazdy grupowe. Będzie tak jak dawniej?

Prawo i polityka

Chiny przywracają wyjazdy grupowe. Będzie tak jak dawniej?

Tomasz Śniedziewski 11 sierpnia 2023

Koniec pandemii w lotnictwie blisko. Rynki krajowe już lepsze niż w 2019

Pasażer i linie lotnicze

Zobacz również:

LOT: Zawieszamy połączenia z Chinami

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Zawieszamy połączenia z Chinami

inf. pras. oprac. ad 31 stycznia 2020

Ewakuacja Polaków z Wuhan do połowy następnego tygodnia

Prawo i polityka

Ewakuacja Polaków z Wuhan do połowy następnego tygodnia

Aleksander Domański 31 stycznia 2020

Raport: Strach, propaganda, izolacja – koronawirus z Wuhan zmienia Chiny i Azję

Prawo i polityka

Pozostałe z wątku:

Wielkie straty chińskiej wielkiej trójki

Biznes i przemysł

Wielkie straty chińskiej wielkiej trójki

Mateusz Kieruzal 05 września 2023

Chiny przywracają wyjazdy grupowe. Będzie tak jak dawniej?

Prawo i polityka

Chiny przywracają wyjazdy grupowe. Będzie tak jak dawniej?

Tomasz Śniedziewski 11 sierpnia 2023

Koniec pandemii w lotnictwie blisko. Rynki krajowe już lepsze niż w 2019

Pasażer i linie lotnicze

Zobacz również:

LOT: Zawieszamy połączenia z Chinami

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Zawieszamy połączenia z Chinami

inf. pras. oprac. ad 31 stycznia 2020

Ewakuacja Polaków z Wuhan do połowy następnego tygodnia

Prawo i polityka

Ewakuacja Polaków z Wuhan do połowy następnego tygodnia

Aleksander Domański 31 stycznia 2020

Raport: Strach, propaganda, izolacja – koronawirus z Wuhan zmienia Chiny i Azję

Prawo i polityka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5