Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Trzy podmioty wyłonione w przetargu na koncepcję układu zasilania dla szprych CPK


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-04-20 09:23
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Informacja prasowa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trzy podmioty wyłonione w przetargu na koncepcję układu zasilania dla szprych CPK
fot. CPK
Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) prowadzi postępowanie na opracowanie koncepcji układu zasilania dla nowych linii kolejowych związanych z planowaną budową CPK. To jeden ze strategicznych elementów projektu.
W części kolejowej związanej z CPK, do udziału w trwającym w postępowaniu na koncepcję zasilania nowych tras kolejowych zgłosiło się pięć podmiotów, co zapewnia to konkurencyjność postępowania.

Złożone wnioski ocenione są już pod kątem kompletności dokumentacji i spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu. W efekcie do drugiego etapu postępowania zostały zaproszone trzy z pięciu firm. Wykonawcy otrzymali zapytanie ofertowe wraz z opisem przedmiotu zamówienia i projektem umowy. Oferty mogą wpływać do końca kwietnia. Umowa zawarta zostanie z tym, kto złoży najkorzystniejszą.

Opracowanie koncepcji zasilania dla nowych linii kolejowych ma kluczowe znaczenie podczas przygotowań do projektowania i budowy CPK. Dzięki temu opracowaniu poznamy, po pierwsze, planowany przebieg linii najwyższych i wysokich napięć, które będą niezbędne do zasilania kolejowych "szprych". Po drugie, zostanie wskazana lokalizacja i parametry nowych stacji najwyższych i wysokich napięć, ewentualnie zakres modernizacji istniejących. Po trzecie, poznamy proponowaną lokalizację i parametry podstacji trakcyjnych.

W sprawie dwóch pierwszych zadań, wykonawca będzie na bieżąco uzgadniał rozwiązania z operatorami systemów: przesyłowego (Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi – PSE) i dystrybucyjnych. W dalszym etapie to najprawdopodobniej oni będą bowiem odpowiedzialni za budowę tej infrastruktury energetycznej (na podstawie wniosków przyłączeniowych złożonych przez CPK). Podstacje trakcyjne będą natomiast elementem projektów związanych z budową przez CPK poszczególnych linii kolejowych.

W ramach obsługi kolejowej CPK planowana jest m.in. nowa linia kolejowa Warszawa – CPK – Łódź Fabryczna, po której pociągi będą jeździły z prędkością do 250 km/godz. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami zostanie on wykonany w systemie zasilania 25 kV AC.

W podobny sposób, czyli pod zasilanie 25 kV, będzie budowana też linia CMK Północ. To z kolei planowane przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej: w pierwszej kolejności z Korytowa (w rejonie Żyrardowa) do CPK, a następnie w stronę Płocka, Grudziądza i Trójmiasta.

Na tych odcinkach zasilanie 25 kV jest już przesądzone. W przypadku innych planowanych odcinków w ramach Programu Kolejowego CPK ta kwestia wymaga jeszcze analiz, ostateczny zakres inwestycji w infrastrukturę energetyczną nie został jeszcze przesądzony.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pięciu chętnych na opracowanie koncepcji zasilania „szprych” do CPK

Infrastruktura i lotniska

Pięciu chętnych na opracowanie koncepcji zasilania „szprych” do CPK

Emilia Derewienko 08 kwietnia 2020

CPK szuka doradcy strategicznego. Kolejny krok do budowy megalotniska

Infrastruktura i lotniska

CPK szuka doradcy strategicznego. Kolejny krok do budowy megalotniska

Rafał Dybiński 03 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5