Partner serwisu
Prawo i polityka

Polsko-amerykańskie porozumienie o współpracy w zakresie eksploracji kosmosu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-10-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Polsko-amerykańskie porozumienie o współpracy w zakresie eksploracji kosmosu
fot. Pixabay
W czwartek 24 października podczas jubileuszowego 70. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Waszyngtonie przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) i amerykańskiej National Aeronautics and Space Administration (NASA) podpisali porozumienie o współpracy w zakresie eksploracji kosmosu.

Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz James Bridenstine, administrator NASA, podpisali oficjalne porozumienie o współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej i wypływających z niej wspólnych korzyści.  

– Dziś kosmos jest bliżej naszego codziennego życia, niż wielu z nas się wydaje, a sektor kosmiczny to ogromna szansa rozwoju dla polskich naukowców i przedsiębiorców. Nie jest on odległą dziedziną, ale jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu, z której dobrodziejstw korzystamy na co dzień. Ma rosnące znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe dla krajowej i światowej gospodarki. Bardzo się cieszę na informacje o nowym etapie współpracy pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną a NASA. Wierzę, że pozwoli ona na jeszcze szybszy rozwój tego obiecującego sektora i przyniesie korzyści dla obu stron – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

W ciągu ostatnich 40 lat w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych wykorzystywanych było ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów, a siedem lat członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przyczyniło się do dynamicznego rozwoju polskiego sektora kosmicznego, w którym działa ponad 350 polskich przedsiębiorstw. Polskie firmy i instytuty badawczo-rozwojowe współpracują z ESA i innymi agencjami narodowymi, w tym NASA, DLR, JAXA i CNSA. Wśród znaczących osiągnięć polskich naukowców są między innymi sensory i próbniki oraz inne komponenty lądowników Mars Curiosity i InSight NASA.

– Podpisywane dziś wspólne porozumienie w sprawie współpracy kosmicznej, jest tylko pierwszym krokiem, ale potwierdza, że Polska i Stany Zjednoczone są gotowe podjąć poważną współpracę partnerską w zakresie robotyki i eksploracji kosmicznej oraz działań na rzecz ochrony planetarnej, rozwoju nauki i zastosowania korzyści płynących z jej rozwoju. Z przyjemnością dołączymy do tej podróży – podkreślił podczas podpisywania porozumienia prezes Michał Szaniawski.  
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5