Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Polska Strategia Lotnicza potrzebna od zaraz


Wstecz Dalej

Autor:

Leonard Dolecki

Data publikacji:
2016-10-04 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfarstruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polska Strategia Lotnicza potrzebna od zaraz
fot. Ashim D'Silav
– Największym problemem polskiego rynku lotniczego jest to, że nie ma dedykowanej strategii i jest to jedyny sektor transportu, który jej nie ma. Trzeba jak najszybciej rozpocząć opracowywanie planu na najbliższe 10 czy 20 lat – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Maciej Ziomek manager w dziale doradztwa transakcyjnego EY.
Leonard Dolecki, „RynekInfrastruktury.pl”: Czego najbardziej potrzebuje w tym momencie polski sektor lotniczy?

Maciej Ziomek, manager w dziale doradztwa transakcyjnego EY: Przede wszystkim konkretnej strategii. Tak jak kolej czy drogi mają określony plan działania na następne lata, tak i transport lotniczy potrzebuje takiego dokumentu. Konieczna jest ona przede wszystkim, żebyśmy wiedzieli, w którą stronę mamy iść? Czy rozpoczynać budowę CPL, czy inwestować w duoport, a może w system zdecentralizowany.

Jakie są prognozy rozwoju tego rynku?

Dynamika rozwoju polskiego rynku lotniczego była w ostatnim czasie ogromna. I mimo, że nie należy się spodziewać, że w najbliższych latach będzie ona tak samo wysoka, to wiadomo, że liczba pasażerów będzie rosnąć. Według prognoz obecny wynik może zostać podwojony, czyli osiągnie poziom 60 mln pasażerów rocznie, najpóźniej do roku 2035. Wtedy istniejąca w tej chwili infrastruktura nie podoła tak dużej liczbie klientów.

Czy warto budować Centralny Port Lotniczy?

Teraz nie jest jeszcze moment na podejmowanie konkretnej decyzji. Potrzebne jest powołanie między resortowego zespołu, którego zadaniem będzie m.in. sprawdzenie wpływu takiej inwestycji na inne sektory gospodarki oraz na środowisko. Taki zespół mógłby się zająć ogólnie strategią lotniczą w Polsce. Na samą decyzję co do CPL mamy jeszcze kilka lat. Jednak bardzo dobrze, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa już zaczyna działać w tym kierunku, szczególnie, że podawany czas realizacji projektu, czyli ok. 6 lat, jest bardzo optymistyczny. Moim zdaniem może to trwać ok. 10 lat, a nawet więcej. Projekt, uzyskanie wszystkich zgód i pozwoleń oraz przeprowadzenie inwestycji dotyczących dostępu lądowego dla takiego lotniska to proces bardzo czasochłonny.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Dreamlinery PLL LOT pojawią się ponownie w Kolombo

Pasażer i linie lotnicze

Dreamlinery PLL LOT pojawią się ponownie w Kolombo

25 października 2021

KLM: Zimą cztery nowe dalekie trasy. Rejsy do 90 miejsc w Europie

Pasażer i linie lotnicze

KLM: Zimą cztery nowe dalekie trasy. Rejsy do 90 miejsc w Europie

25 października 2021

PLL LOT wznowią połączenie z Warszawy do Charkowa

Pasażer i linie lotnicze

PLL LOT wznowią połączenie z Warszawy do Charkowa

25 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5