Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Polski rynek lotniczych przewozów towarowych rośnie. Pobierz raport ZDG TOR


Wstecz Dalej

Autor:

Red. ed

Data publikacji:
2019-09-25 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polski rynek lotniczych przewozów towarowych rośnie. Pobierz raport ZDG TOR
fot. LOT
W 2017 roku, po kryzysie ekonomicznym, lotnicze przewozy towarowe wzrosły prawie o 10 proc. Rolę światowego lidera przejmują Chiny. Udział polskiej infrastruktury w tym rynku jest szacowany na zaledwie 1 proc., ale mamy apetyt na więcej – więcej w nowym raporcie, przygotowanym przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
Rynek lotniczych przewozów towarowych jest złożony i obejmuje przewóz cargo (wg IATA), poczty (w oparciu o prze¬pisy regulujące działalność pocztową), co przy braku jednolitych globalnych statystyk utrudnia stworzenie precyzyjnego obrazu sektora. Na rynku dominują integratorzy, czyli największe światowe firmy kurierskie/ logistyczne oraz linie lotnicze zapewniające m.in. przewozy cargo na pokładach samolotów obsługujących ruch pasażerski.

Po kilku latach trudnej sytuacji na rynku lotniczych przewozów towarowych, spowodowanych globalnym kryzysem ekonomicznym, który zaczął się w 2007 roku, branża zaczęła powoli się odradzać od 2013 roku, by wrócić do pełnej świetności w 2017. W tym właśnie roku lotnicze przewozy towarowe wzrosły globalnie o niemal 10 proc., z cze¬go największe wzrosty zanotowano na trasach łączących wschodnią Azję i Europę z Ameryką Północną, Europę z Azją oraz na wewnętrznych trasach azjatyckich, europejskich i północno-amerykańskich.

Rolę światowego lidera w obrębie lotniczych przewozów towarowych, po długiej dominacji Stanów Zjednoczonych, obecnie przejmują Chiny. Europa z kolei pozostaje w gronie kluczowych regionów światowego rynku lotniczych przewozów towarowych. Udział polskiej infrastruktury w tym rynku szacowany jest na zaledwie 1 proc., czyli mniej niżej niż udział w przewozach drogowych, morskich czy kolejowych na kontynencie.

Mimo to, polski rynek lotniczego cargo dynamicznie się rozwija. W 2018 roku przewozy wzrosły o 7,2 proc. względem roku 2017. Prognozowany wzrost popytu na przewozy lotnicze w Polsce napotyka jednak na barierę w postaci braku odpowiedniej infrastruktury, co jest efektem kierunków jej rozwoju w ostatnich 20 latach. Remedium na tę sytuację ma być budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Więcej na ten temat przeczytasz w raporcie „Rozwój transportu lotniczego w Polsce”, przygotowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
Raport można pobrać TUTAJ.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
IATA: Czerwiec ósmy miesiącem spadków cargo

Biznes i przemysł

IATA: Czerwiec ósmy miesiącem spadków cargo

Tomasz Śniedziewski 29 sierpnia 2019

DHL Express inwestuje 135 mln euro na lotnisku w Stambule

Infrastruktura i lotniska

DHL Express inwestuje 135 mln euro na lotnisku w Stambule

Justyna Urbaniak 27 sierpnia 2019

Cargo: Lipcowa stabilizacja stawek za przewóz

Biznes i przemysł

Cargo: Lipcowa stabilizacja stawek za przewóz

Tomasz Śniedziewski 14 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5