Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Polska Grupa Lotnicza składa wniosek o przejęcie LOT-u


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-06-01 10:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polska Grupa Lotnicza składa wniosek o przejęcie LOT-u
fot. PLL LOT
Polska Grupa Lotnicza, podmiot utworzony na początku tego roku, złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przejęcie wyłącznej kontroli nad PLL LOT i spółkami LOT Aircraft Maintenance Services i LS Airport Services – podaje PAP.
UOKiK podkreślił, że PGL jest spółką powołaną specjalnie w celu konsolidacji spółek lotniczych. LOT Aircraft Maintenance Services to spółka należąca do grupy Agencji Rozwoju Przemysłu, z kolei LS Airport Services należy do Skarbu Państwa. Zarówno te dwie spółki, jak i PLL LOT, po koncentracji trafią pod kontrolę PGL-u.

Na czele Polskiej Grupy Lotniczej stoi Rafał Milczarski, prezes LOT-u. Kapitał zakładowy PGL-u wynosi 1,2 mld zł. Pieniądze te będą pochodziły w całości z budżetu Skarbu Państwa. Szczegółowy skład PGL i formuła jej działania zostaną zaprezentowane w ciągu najbliższych kilku miesięcy. O tym, kto będzie mógł wejść do grupy, zadecyduje premier i rząd, gdyż będą to decyzje zależne od organów właścicielskich. Na razie nie ma planów powołania do grupy podmiotów prywatnych, jednak i to nie jest wykluczone, bowiem, jak zaznaczył prezes PGL-u: "rynek lotniczy rozwija się dynamicznie". Nie jest wykluczone również wejście grupy na giełdę.

Każda ze spółek, która wejdzie w skład Polskiej Grupy Lotniczej, zachowa swoją tożsamość i odrębność kapitałową. Nadal będzie też prowadziła konkurencyjną działalność na rynku, jednocześnie realizując wspólną strategię, odpowiadającą potrzebom branży lotniczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem utworzenia nowego podmiotu jest zwiększenie efektywności biznesowej i maksymalizacja zwrotu z inwestycji dla właściciela, czyli Skarbu Państwa. Na podobnej zasadzie na rynku lotniczym działa już wiele skonsolidowanych grup kapitałowych, m.in. Lufthansa, Air France KLM czy IAG. Zarząd LOT-u nie spodziewa się też wątpliwości ze strony organów Unii Europejskiej, ale raczej aprobaty dla działań konsolidacyjnych.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CPK ma szansę stać się drugim Changi Airport?

Infrastruktura i lotniska

CPK ma szansę stać się drugim Changi Airport?

Magdalena Wosińska 25 maja 2018

LOT: Nie ma i nie było oskarżeń o terroryzm

Prawo i polityka

LOT: Nie ma i nie było oskarżeń o terroryzm

Magdalena Wosińska 25 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS