Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Polecimy do Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii, Korei i Ukrainy. Jest nowe rozporządzenie!


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko/ Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2020-06-30 20:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Polecimy do Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii, Korei i Ukrainy. Jest nowe rozporządzenie!
Fot. Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina
W Dzienniku Ustaw znalazło się kolejne rozporządzenie Rady Ministrów odnośnie zakazu w ruchu lotniczym. Od środy 1 lipca będziemy mogli polecieć do państw, do których do tej pory rejsy były wstrzymane z powodu pandemii koronawirusa.
Wielka Brytania, Czarnogóra, Gruzja, Japonia, Kanada, Albania, Korea i Ukraina – to kraje, do których już od 1 lipca będzie można wylecieć z Polski, zgodnie z nowym, wprowadzonym właśnie rozporządzeniem Rady Ministrów. Sprawa jest jednak nie aż tak oczywista. Nowe przepisy będą bowiem obowiązywały jedynie do 14 lipca, a to na 15 lipca LOT zapowiedział uruchomienie połączeń do części z tych państw.

14 lipca zapewne zostanie opublikowane nowe rozporządzenie w sprawie zakazu lotów i możemy zakładać, że lista państw, do których można latać zostanie wydłużona, ale dopóki nie ma dokumentu, nic nie jest w 100% pewne. To zaś oznacza, że tak do końca ciągle nie wiemy, czy uda się uruchomić wszystkie połączenia LOT-u, które miały wystartować 15 lipca – ich pełny wykaz znajdziecie w tekście LOT: Więcej nowych kierunków od 15 lipca! Wśród najistotniejszych kierunków znajdują się Ukraina i Turcja.

Dotychczasowe rozporządzenie dotyczące zakazu ruchu lotniczego zostało wydane 16 czerwca i obowiązywało od dnia następnego do 30 czerwca. Z zapisów wynikało, że polski rząd dopuszcza loty do państw EFTA, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Unii Europejskiej, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Portugalii i Szwecji, w których sytuacja epidemiczna wciąż była niepokojąca. W praktyce oznaczało to, że poza Unią Europejską mogliśmy jeszcze polecieć do Szwajcarii, Norwegii i na Islandię.

W najnowszym rozporządzeniu Wielka Brytania nie jest już wymieniana jako wyjątek, więc loty na jej terytorium mogą odbywać się bez przeszkód. Ten zapis był dość niejasny, gdyż formalnie Wielka Brytania przestała być członkiem UE z dniem 31 stycznia 2020 roku, ale na mocy porozumień regulujących Brexit w okresie przejściowym, który będzie trwał do końca tego roku, Wielka Brytania ma być bowiem traktowana jako członek Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a należących do niego podmiotów zakaz z rozporządzenia z 30 czerwca nie obejmuje. 

Warto pamiętać, że pomimo jego teoretycznego obowiązywania Wizz Air uruchomił już loty do tego państwa – szerzej o zasadach na jakich do tego doszło pisaliśmy w tekście pt. ULC: Formalnie do Wielkiej Brytanii można latać. Urząd Lotnictwa Cywilnego potwierdził jednak w swoim komunikacie, że loty do Wielkiej Brytanii mogą odbywać się bez przeszkód.

Problematyczne mogą być także loty do Japonii, która przyjmuje tylko swoich obywateli oraz do Gruzji, która wydłużyła zamknięcie swoich granic.

Nie wszyscy przewoźnicy skorzystali z prawa do organizacji lotów międzynarodowych w czerwcu. Narodowy przewoźnik, Polskie Linie Lotnicze LOT, zdecydował, że rejsy międzynarodowe uruchomi dopiero od 1 lipca. Podobnie postąpiła irlandzka niskokosztowa linia Ryanair, która zapowiedziała wznowienie 40 tras z Polski za granicę również od pierwszego dnia tego miesiąca.

Niewątpliwym liderem lotów międzynarodowych od 17 czerwca okazał się tani przewoźnik Wizz Air, który wykonał tamtego dnia około 13 proc. wszystkich rejsów zagranicznych na polskim niebie. Prezes przewoźnika, Jozsef Varadi, już wcześniej zapowiadał, że przygotowuje linie na rozruch tak szybko, jak tylko będzie to możliwe z formalnego punktu widzenia. Poza Wizz Airem, loty międzynarodowe z Polski wykonują od czerwca również Lufthansa, Belavia i airBaltic.

Na koniec warto odnotować, że podobnie jak we wcześniejszych rozporządzeniach zakaz nie obejmuje samolotów zabierających na pokład do 15 pasażerów, lotów czarterowych zamówionych przed 15 marca, czarterów realizowanych na zlecenia KPRM oraz lotów GARDA, STATE etc. opisanych w art. 76 ustawy Prawo lotnicze.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PLL LOT: Brak porozumienia ze związkiem. Co dalej?

Prawo i polityka

PLL LOT: Brak porozumienia ze związkiem. Co dalej?

simetra 27 czerwca 2020

LOT: Więcej nowych kierunków od 15 lipca!

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Więcej nowych kierunków od 15 lipca!

simetra 25 czerwca 2020

LOT: 1 lipca wracają trasy międzynarodowe!

Pasażer i linie lotnicze

LOT: 1 lipca wracają trasy międzynarodowe!

Łukasz Malinowski 17 czerwca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5