Samoloty Wizz Aira odleciały z niedzielę z Gdańska, Katowic i Warszawy do portu Londyn-Luton. Dlaczego przewoźnik z Węgier mógł uruchomić trasy do stolicy Anglii, skoro obowiązywał do 30 czerwca zakaz lądowań samolotów pasażerskich przylatujących do Polski z Wielkiej Brytanii?Ten sam zakaz dotyczy również Szwecji oraz Portugalii, gdzie także pojawiły się trudności z opanowaniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.
Wizz Air otrzymał niezbędne zezwolenia i komunikat NOTAM, wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, który precyzuje kto i skąd może przylatywać do Polski daje możliwość wykonywania lotów z/do Wielkiej Brytanii, jednak pod warunkiem, że na rejsach przylotowych do Polski będą tylko polscy obywatele z kilkoma wyjątkami dotyczącymi misji dyplomatycznych, cudzoziemców z prawem do wykonywania pracy w Polsce oraz uczniów i studentów. Przewoźnik i porty lotnicze przypominają jednak, że większość osób przybywających do Wielkiej Brytanii musi przejść dwutygodniową kwarantannę.
Wyjaśnienia sytuacji udzielił nam w poniedziałek Urząd Lotnictwa Cywilnego. – Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 2020 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym wprowadza zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe, z wyjątkiem statków powietrznych wykonujących loty wyszczególnione w dalszej części tego rozporządzenia.Wynika stąd, że starty nie są objęte zakazem. Zatem, z formalnego punktu widzenia, usługi do Wielkiej Brytanii nie są objęte zakazem – przekazała Marta Chylińska z biura prasowego ULC.
Wizz Air realizuje aktualnie z portu Londyn-Luton połączenia do Warszawy, Gdańska i Katowic oraz Sofii, Tel Awiwu, Splitu, Lizbony, Rejkiawiku, Belgradu, Kijowa, Bratysławy, Wilna i Warny. Tania linia lotnicza z Węgier w ostatnich tygodniach zapowiedziała otwarcie baz w rosyjskim Sankt Petersburgu, niemieckim Dortmundzie, albańskiej Tiranie czy rumuńskich Bacau, Krajowej, Sybinie oraz Timoszoarze.