Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Po lotnisku w Gdyni hula wiatr. Sprawę jeszcze raz zbada prokuratura


Wstecz Dalej

Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2017-07-27 15:44
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Po lotnisku w Gdyni hula wiatr. Sprawę jeszcze raz zbada prokuratura
Terminal w Gdyni udało się zbudować. I budowa stanęłaFot. airport.gdynia.pl
Z lotniska Gdynia-Kosakowo nie odleciał dotąd żaden rejsowy pasażerski samolot. Olbrzymia inwestycja, w którą włożono ponad 91 mln złotych z kasy miasta, nie doczekała się zakończenia. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, jaka będzie przyszłość lotniska, wiadomo jednak, że prokuratura po raz kolejny zainteresowała się nadmorskim lądowiskiem.
Prace przy lotnisku wstrzymano w lutym 2014 roku. Planowano, że przebudowa powojskowego lotniska, gdzie odbywał się festiwal Open'er, pochłonie 165 mln zł. Inwestycja finansowana była ze środków miejskich Gdyni i gminy Kosakowo, oczywiście ze znaczną przewagą finansową tych pierwszych. Pieniądze konsumowała spółka Port Lotniczy Gdynia–Kosakowo, która do lutego 2014 wykorzystała ponad 91 mln zł. Na tym etapie Komisja Europejska orzekła, że pieniądze włożone w budowę są niedozwoloną pomocą publiczną, głównie w obliczu faktu, że 30 kilometrów dalej znajduje się Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, który daje sobie radę z obsługą całego ruchu lotniczego w Trójmieście, a jego przepustowość nie wyczerpie się prędko. Ponadto – miasto Gdynia jest udziałowcem tego lotniska.

Komisja mówi "stop"

– Komisja Europejska stwierdziła, że środki publiczne przekazane przez gminy Gdynia i Kosakowo na rzecz portu lotniczego Gdynia–Kosakowo przyznają beneficjentowi nienależną przewagę konkurencyjną, w szczególności nad lotniskiem w Gdańsku, co stanowi naruszenie unijnych zasad pomocy państwa – mówiła w lutym 2014 roku Marta Angrocka-Krawczyk z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i dodała, że unijne prawo nie zezwala państwom członkowskim na przyznanie pomocy państwa w celu powielenia infrastruktury portów lotniczych, jeśli popyt na nią jest niewystarczający.

Co dzieje się obecnie z lotniskiem, które swoim nazwiskiem firmował Wojciech Szczurek, prezydent Gdynia? Po pasie startowym i hali nowoczesnego terminala hula wiatr, a miasto odwołało się do unijnego sądu o zmianę orzeczenia KE. Kiedy będzie wyrok? Tego nie wie nikt.

UOKiK krytycznie

Swoje orzeczenie w sprawie inwestycji wydał też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także NIK. W opinii tego pierwszego „nie wydaje się, aby lotnisko w Gdyni miało stanowić ofertę uzupełniającą dla oferty lotniska w Gdańsku. Lotnisko w Gdańsku nadal się rozwija, realizując inwestycje zwiększa swoją przepustowość i zaspokaja potrzeby mieszkańców (…) a oferta lotniska w Gdyni będzie praktycznie identyczna. Są wątpliwości co do osiągnięcia założonego poziomu ruchu i zadowalającej perspektywy użytkowania infrastruktury, ponieważ prognozy ruchu na lotnisku w Gdyni wydają się zbyt optymistyczne”.

Posiadając jednocześnie udziały w gdańskim lotnisku, pilotująca inwestycję w Kosakowie Gdynia mogła działać na szkodę Portu Lotniczego w Gdańsku. Ten wątek sprawdzi teraz Prokuratura w Gdańsku, która jeszcze raz podjęła się analizy akt zgromadzonych przez Prokuraturę Rejonową w Gdyni. Badana będzie kwestia tego, czy inwestorzy należycie ocenili sensowność budowy lotniska.

Miasto z opóźnieniem informowało KE?

Wątpliwości budzi zwłaszcza fakt, że Gdynia przekazywała pieniądze na modernizację lotniska w latach 2007–2013, tymczasem miasto poinformowało o tym Komisję Europejską dopiero w 2012 r., podczas gdy z analiz wykonanych kilka lat wcześniej na zlecenie miasta wynikało, że istnieje ryzyko uznania tych pieniędzy za niedozwoloną pomoc publiczną.

W 2016 roku miasto chciało, aby lotnisko stało się częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Był pomysł, aby lotnisko stało się… zapleczem technologicznym dla przemysłu kosmicznego. Na razie Gdynia ma jednak z lotniskiem kosmiczny problem.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Stany Zjednoczone żegnają się z Jumbo Jetem

Biznes i przemysł

Stany Zjednoczone żegnają się z Jumbo Jetem

Emilia Derewienko 27 lipca 2017

Lufthansa czerwcowym liderem europejskiego latania. Za nią Ryanair

Pasażer i linie lotnicze

Lufthansa czerwcowym liderem europejskiego latania. Za nią Ryanair

Michał Szymajda 27 lipca 2017

Fraport modernizuje greckie lotniska

Infrastruktura i lotniska

Fraport modernizuje greckie lotniska

Justyna Urbaniak 27 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5